Limit pro placení daní z příležitostných příjmů stoupne

Petr Kučera Petr Kučera
11. 9. 2011 13:15
Příjemná změna pro lidi, kteří si občas přivydělávají drobným prodejem
Foto: Jan Langer

Praha - Limit pro daňové osvobození příjmů z takzvané příležitostné činnosti se s velkou pravděpodobností zvýší z nynějších dvaceti na třicet tisíc korun ročně.

Shodně se má zvýšit i limit, od něhož je nutné podávat daňové přiznání pro tento typ příjmu.

Vyplývá to z návrhu daňové reformy, který v srpnu schválila vláda a nyní jej projednají poslanci.

Příjemná změna pro lidi, kteří si občas přivydělávají drobným prodejem, má platit od roku 2013.

Zvýšení dosavadního limitu prosadil v připomínkovém řízení ministr zemědělství Ivan Fuksa z ODS, který se tím nyní oficiálně pochlubil veřejnosti.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 s touto změnou souhlasil a zařadil ji do materiálu, schváleném následně vládou.

Podpora drobných přivýdělků

Ministerstvo zemědělství si od zvýšení limitu slibuje více pracovních příležitostí na venkově a také rozšíření nabídky kvalitních regionálních potravin.

"Zvýšení limitu povzbudí lidi na venkově, aby si finančně přilepšili například prodejem přebytků z vlastní zahrady nebo malých polí. Podle našich odhadů si dvacet až třicet tisíc korun z příležitostných činností vydělá několik tisíc poplatníků ročně," vysvětluje ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Novinka nepomůže lidem, kteří se zemědělstvím živí jako podnikatelé, ale pouze těm, kteří si chtějí jen přivydělat, jako jsou například drobní včelaři.

Osvobození ale může využít každý člověk s příležitostnými příjmy, tedy nejen z oblasti pěstitelství či chovatelství.

Beze změny by limit fakticky klesal

Dosud platná dvacetitisícová hranice pro výběr daní z příležitostných činností funguje už od roku 2004. Její zvýšení o deset tisíc korun je podle Fuksy valorizací, která bere v úvahu rostoucí inflaci a průměrnou mzdu.

"Změnou limitu zabráníme tomu, aby se reálně zvyšovalo daňové zatížení z příležitostné činnosti," říká Fuksa.

Díky zvýšení limitu klesnou podle ministra administrativní náklady státu i daňových poplatníků, spojené s přiznáváním daně či kontrolou.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy