Limit pro placení daní z příležitostných příjmů stoupne

Petr Kučera Petr Kučera
11. 9. 2011 13:15
Příjemná změna pro lidi, kteří si občas přivydělávají drobným prodejem
Foto: Jan Langer

Praha - Limit pro daňové osvobození příjmů z takzvané příležitostné činnosti se s velkou pravděpodobností zvýší z nynějších dvaceti na třicet tisíc korun ročně.

Shodně se má zvýšit i limit, od něhož je nutné podávat daňové přiznání pro tento typ příjmu.

Vyplývá to z návrhu daňové reformy, který v srpnu schválila vláda a nyní jej projednají poslanci.

Příjemná změna pro lidi, kteří si občas přivydělávají drobným prodejem, má platit od roku 2013.

Zvýšení dosavadního limitu prosadil v připomínkovém řízení ministr zemědělství Ivan Fuksa z ODS, který se tím nyní oficiálně pochlubil veřejnosti.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 s touto změnou souhlasil a zařadil ji do materiálu, schváleném následně vládou.

Podpora drobných přivýdělků

Ministerstvo zemědělství si od zvýšení limitu slibuje více pracovních příležitostí na venkově a také rozšíření nabídky kvalitních regionálních potravin.

"Zvýšení limitu povzbudí lidi na venkově, aby si finančně přilepšili například prodejem přebytků z vlastní zahrady nebo malých polí. Podle našich odhadů si dvacet až třicet tisíc korun z příležitostných činností vydělá několik tisíc poplatníků ročně," vysvětluje ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Novinka nepomůže lidem, kteří se zemědělstvím živí jako podnikatelé, ale pouze těm, kteří si chtějí jen přivydělat, jako jsou například drobní včelaři.

Osvobození ale může využít každý člověk s příležitostnými příjmy, tedy nejen z oblasti pěstitelství či chovatelství.

Beze změny by limit fakticky klesal

Dosud platná dvacetitisícová hranice pro výběr daní z příležitostných činností funguje už od roku 2004. Její zvýšení o deset tisíc korun je podle Fuksy valorizací, která bere v úvahu rostoucí inflaci a průměrnou mzdu.

"Změnou limitu zabráníme tomu, aby se reálně zvyšovalo daňové zatížení z příležitostné činnosti," říká Fuksa.

Díky zvýšení limitu klesnou podle ministra administrativní náklady státu i daňových poplatníků, spojené s přiznáváním daně či kontrolou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy