Limit pro nemocenské pojištění stoupne, rozhodla vláda

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
8. 12. 2011 6:30
Změn týkajících se nemocenského pojištění by od příštího roku mělo být více
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vláda navýšila částku, ze které je člověk povinen platit nemocenské pojištění.

Nyní je musí platit z každého zaměstnání, ve kterém jeho příjem dosáhne 2000 korun.

Tato částka by se měla od příštího roku zvýšit o 500 korun. Pravidelná úprava už napříště nebude podléhat schválení kabinetu.

Z příjmu nižšího než 2500 korun měsíčně se nebude odvádět ani pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Lidé, jichž se to týká, však nebudou mít nárok na dávky nemocenského pojištění.

Změna se podle ministerstva dotkne jen minima lidí. "Počet pojištěnců, jichž se zvýšení částky rozhodného příjmu bude týkat, je zanedbatelný, a tím i dopad do bilance příjmů a výdajů nemocenského pojištění," napsalo ministerstvo v důvodové zprávě.

Minimální bude podle ministerstva i finanční dopad na veřejné rozpočty a podnikatelskou sféru.

Změn týkajících se nemocenského pojištění by od příštího roku mělo být více.

V Senátu je nyní předloha, která mění pravidla nemocenské. Nově by podle ní měli pojistné hradit například společníci, jednatelé, prokuristé, likvidátoři či zástupci firemních rad a za určitých podmínek i šéfové zahraničních společností.

Pojistné by se hradilo také tehdy, pokud by zaměstnanec byl u podniku méně než 14 dní, a to i opakovaně v jednom měsíci.

Cílem je zabránit situacím, kdy se placení odvodů obchází tím, že firmy několikrát v měsíci přijmou člověka do krátkodobého zaměstnání.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Zpřísnění: Nefunguje vám zvonek, přijdete o nemocenskou
Omezíme vycházky při nemocenské, rozhodli ministři
Zákaz práce při neschopence? Omyl, můžete si přivydělat
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy