Lidé ze strachu přesouvají úspory do stavebního spoření

hpv
29. 10. 2008 21:00
Minimální riziko znehodnocení úspor je v zajištěných fondech
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Peníze drobných střadatelů se v posledních týdnech daly kvůli světové hospodářské krizi do pohybu. Lidé přesouvají peníze tam, kde hrozí minimální riziko jejich znehodnocení.

Proto vybírají peníze z relativně rizikových podílových fondů, aby je přesměrovali do fondů zajištěných, do bank na termínované vklady a na stavební spoření. Potvrzují to jak zástupci bank, tak stavebních spořitelen.

"Současný vývoj na finančních trzích skutečně směřuje lidi více k zajištěným fondům. Jde především o investory, kteří se pohybovali ve smíšených a akciových fondech. U zajištěných fondů jde tak o 50procentní nárůst podílu na prodejích za poslední měsíc," uvádí například Jan Bárta, generální ředitel ČSOB Investiční společnosti.

Za garantovaný fond se považuje ten, který zajistí podílníkovi minimálně návratnost jeho uložených peněz. To je uvedené ve smlouvě mezi klientem a investiční společností.

Termínované vklady začínají být opět zajímavé

Klienti tuzemských bank navíc znovuobjevují termínované vklady, u kterých v poslední době rostou úrokové sazby. Ačkoli přesná čísla za poslední měsíc zatím nejsou k dispozici, tento trend potvrzuje většina bankéřů. "Vklady na termínovaných účtech za poslední týdny vzrostly. Největší přírůstky v rámci skupiny ČSOB pak eviduje Poštovní spořitelna," potvrzuje mimo jiných Ivo Měšťánek z tiskového oddělení banky.

V současné době nabízí řada bank roční úrok kolem 3,2 procenta na úložku nad jeden milion korun na rok. Výjimkou však nejsou ani vklady, které u zadaných podmínek garantují výnos přes 3,5 procenta.

Stavební spoření nejen na nový byt

K atraktivitě termínovaných vkladů přispívá i fakt, že část peněžních prostředků u bank je ze zákona pojištěna. V současné době je to 90 procent vkladů, maximálně však 25 tisíc eur. Brzy by to však mělo být stoprocentní jištění až do výše 50 tisíc eur.

Ve velkém roste zájem i o stavební spoření. Neoficiální informace mluví o tom, že rostou jak objemy vkladů, tak i počet nově uzavřených smluv. Stavební spoření totiž analytici považují v současné době za jeden z nejbezpečnějších způsobů zhodnocení peněz na českém trhu.

"Stavební spořitelny mají zákonem omezenou možnost investovat peníze. Má to předejít tomu, aby jejich obchody nebyly rizikové a nemohlo docházet ke ztrátám, které by ve své podstatě znehodnotily i státní podporu," vysvětluje Jiří Šedivý, tajemník Asociace stavebních spořitelen.

Dále čtěte:
Češi tuzemským bankám věří, peníze nevybírají
Vláda dala zelenou garancím až 50 tisíc eur za vklad

 

Právě se děje

Další zprávy