Lidé už vybrali polovinu vkladů, které měli v padlé záložně

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
17. 10. 2014 16:54
Fond pojištění vkladů zahájil výplatu celkem 2,8 miliardy korun v úterý přes pobočky České spořitelny.
Foto: WPB.cz

Praha - Během prvního týdne si přišlo vyzvednout své vklady 1757 klientů zkrachovalého družstva WPB Capital, kteří si celkově vybrali 1,33 miliardy korun. To je téměř polovina celkově vyplácených vkladů. Informovala o tom Česká spořitelna, v jejíž pobočkách se klientům kampeličky peníze z Fondu pojištění vkladů od úterý vyplácejí.

WPB Capital, které Česká národní banka koncem června odňala licenci, nemá dostatek peněz, aby uspokojila věřitele. Fond vyplácí celkem 2,8 miliardy korun 6880 pojištěným klientům kampeličky. Průměrná výše vkladu na jednoho klienta mírně přesahuje 400 tisíc korun. Lidé mají na výběr svých vkladů tři roky.

Fond pojištění vkladů vyplácí náhrady vkladů do 100 procent, maximálně však do limitu 2,752 milionu korun na jednoho vkladatele. Při nárokování výplaty náhrady pojištěných vkladů nemusí vkladatel spořitelního družstva vyplňovat žádný formulář. Stačí, když se na výplatním místě prokáže platným průkazem totožnosti.

Oprávněnými osobami k výplatě náhrad vkladů z FPV jsou fyzické a právnické osoby, které byly vkladateli k 18. září 2014, tedy ke dni, kdy fond obdržel písemné oznámení České národní banky o neschopnosti WPB Capital dostát závazkům vůči oprávněným osobám, jejich dědicové a jejich právní nástupci. Ti musí předložit dokument prokazující nabytí pohledávky.

Fyzické osoby se musí prokázat platným průkazem totožnosti (občanským průkazem nebo pasem), fyzické osoby podnikatelé tímtéž a výpisem ze živnostenského rejstříku, právnické osoby výpisem z obchodního rejstříku ne starším než jeden měsíc a průkazem totožnosti osoby jednající jménem právnické osoby. Výplaty právnickým osobám jsou pouze bezhotovostní.

Vyplácí se také klienti MSD

WPB se dostala do problémů loni a letos v červnu definitivně přišla o licenci. Pro Fond pojištění vkladů je výplata náhrad vkladů klientům záložny WPB Capital čtvrtou nejvyšší výplatou v jeho dvacetileté historii. Před zahájením výplat měl k dispozici 20,3 miliardy korun.

Seznam poboček České spořitelny, které vklady klientům WPB Capital vyplácejí, fond zveřejnil na webu. Upozornil také, že kdo bude chtít vybrat v hotovosti více jak 100 tisíc korun, má to na příslušné pobočce oznámit alespoň dva dny předem.

Už letos v lednu začal Fond pojištění vkladů vyplácet klienty další záložny, jíž Česká národní banka vzala licenci - Metropolitního spořitelního družstva. I když mají střadatelé na vybrání svých vkladů tři roky, už po měsíci si přes pobočky České spořitelny vybrali 11,510 miliardy korun, tedy 96 procent všech vkladů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy