Lidé už vybrali polovinu vkladů, které měli v padlé záložně

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
17. 10. 2014 16:54
Fond pojištění vkladů zahájil výplatu celkem 2,8 miliardy korun v úterý přes pobočky České spořitelny.
Foto: WPB.cz

Praha - Během prvního týdne si přišlo vyzvednout své vklady 1757 klientů zkrachovalého družstva WPB Capital, kteří si celkově vybrali 1,33 miliardy korun. To je téměř polovina celkově vyplácených vkladů. Informovala o tom Česká spořitelna, v jejíž pobočkách se klientům kampeličky peníze z Fondu pojištění vkladů od úterý vyplácejí.

WPB Capital, které Česká národní banka koncem června odňala licenci, nemá dostatek peněz, aby uspokojila věřitele. Fond vyplácí celkem 2,8 miliardy korun 6880 pojištěným klientům kampeličky. Průměrná výše vkladu na jednoho klienta mírně přesahuje 400 tisíc korun. Lidé mají na výběr svých vkladů tři roky.

Fond pojištění vkladů vyplácí náhrady vkladů do 100 procent, maximálně však do limitu 2,752 milionu korun na jednoho vkladatele. Při nárokování výplaty náhrady pojištěných vkladů nemusí vkladatel spořitelního družstva vyplňovat žádný formulář. Stačí, když se na výplatním místě prokáže platným průkazem totožnosti.

Oprávněnými osobami k výplatě náhrad vkladů z FPV jsou fyzické a právnické osoby, které byly vkladateli k 18. září 2014, tedy ke dni, kdy fond obdržel písemné oznámení České národní banky o neschopnosti WPB Capital dostát závazkům vůči oprávněným osobám, jejich dědicové a jejich právní nástupci. Ti musí předložit dokument prokazující nabytí pohledávky.

Fyzické osoby se musí prokázat platným průkazem totožnosti (občanským průkazem nebo pasem), fyzické osoby podnikatelé tímtéž a výpisem ze živnostenského rejstříku, právnické osoby výpisem z obchodního rejstříku ne starším než jeden měsíc a průkazem totožnosti osoby jednající jménem právnické osoby. Výplaty právnickým osobám jsou pouze bezhotovostní.

Vyplácí se také klienti MSD

WPB se dostala do problémů loni a letos v červnu definitivně přišla o licenci. Pro Fond pojištění vkladů je výplata náhrad vkladů klientům záložny WPB Capital čtvrtou nejvyšší výplatou v jeho dvacetileté historii. Před zahájením výplat měl k dispozici 20,3 miliardy korun.

Seznam poboček České spořitelny, které vklady klientům WPB Capital vyplácejí, fond zveřejnil na webu. Upozornil také, že kdo bude chtít vybrat v hotovosti více jak 100 tisíc korun, má to na příslušné pobočce oznámit alespoň dva dny předem.

Už letos v lednu začal Fond pojištění vkladů vyplácet klienty další záložny, jíž Česká národní banka vzala licenci - Metropolitního spořitelního družstva. I když mají střadatelé na vybrání svých vkladů tři roky, už po měsíci si přes pobočky České spořitelny vybrali 11,510 miliardy korun, tedy 96 procent všech vkladů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy