Lidé si na hypotékách letos půjčí o 30 miliard méně

Pavla Adamcová Hana Vorlíčková, Pavla Adamcová
20. 10. 2008 12:15
Objem nových hypoték dosáhne asi 110 miliard

Praha - Lidé si letos půjčí na hypotékách asi o 20 až 30 miliard korun méně, než tomu bylo v uplynulém roce.

"Očekáváme, že za tento rok dosáhne objem nových hypotečních úvěrů pro občany 110 až 120 miliard korun," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Jedná se o vůbec první odhad nově uzavřených objemů hypoték pro tento rok.

V uplynulém roce přitom objem nových hypoték přesáhl 142 miliard korun, za rok 2006 to bylo mírně přes sto miliard. V prvním pololetí letošního roku to bylo necelých 60 miliard korun.

Asi největší propad na hypotečním trhu zaznamenala Česká spořitelna. Ta již oficiálně přiznala, že její obchody s novými hypotékami se propadly přibližně na polovinu.

Analytici však v této souvislosti upozorňují, že prudký propad hypoték u České spořitelny není způsoben ani tak stávající finanční krizí jako tím, že banka zrušila smlouvy se svými externími prodejci.

Ostatní banky pak neoficiálně přiznávají mírný propad hypotečních obchodů, v lepším případě stagnaci.

Foto: Investorsko Inženýrská a. s.

Očekávaná čísla pro letošní rok tak potvrzují určité ochlazení poptávky po vlastnickém bydlení v Česku. Ta se podle developerů v září meziročně propadla až o třetinu. To v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz potvrdil i Dušan Kunovský, generální ředitel Central Group, jedné z největších developerských společností, která se zaměřuje na výstavbu bytů.

Menší zájem lidí o pořízení nového bydlení nutí hypoteční banky i developery na danou situaci reagovat. Zatímco bankéři se například snaží nabídnout klientům různé "supervýhody" v podobě odpuštěných poplatků, developeři se chtějí zbavit neefektivních bytových projektů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá pošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Marek Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy