Lidé se naučili, jak bankrotovat. Rok 2013 byl rekordní

Jiří Hovorka ČTK Jiří Hovorka, ČTK
6. 1. 2014 13:30
V roce 2013 bylo vyhlášeno 19 165 osobních bankrotů, o 13 % více než loni.
ilustrační snímek.
ilustrační snímek. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - V roce 2013 bylo vyhlášeno rekordních 19 165 osobních bankrotů, což je o 13 procent více než předloni. Nárůst byl ale podstatně nižší než v předchozích letech. Počet návrhů na osobní bankrot dosáhl 26 169, byl tak o desetinu vyšší než předloni. Vyplývá to z informací společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Od ledna 2008, od kdy institut osobního bankrotu funguje, bylo vyhlášeno celkem přes 57 tisíc osobních bankrotů a podáno více než 84 tisíc návrhů na něj. "Přes rychlý počáteční růst osobních bankrotů se jejich dynamika v posledním roce výrazně snížila," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Rekordní počty vykázal od vzniku osobního bankrotu každý další rok, který postupně přicházel. To tedy platí i pro rok 2013. Výrazně se ale postupem času snižuje dynamika tohoto růstu. V roce 2009 to bylo 239 %, o rok později 154 %, v roce 2011 85 %, za rok 2012 osobní bankroty vyrostly o 45 % a za rok 2013 už tedy jen o 13 %. Pokud tento vývoj bude pokračovat i nadále, měl by se celý "trh" v příštích letech stabilizovat právě zhruba na úrovních loňského roku.

"Počáteční rychlý růst počtu osobních bankrotů se vyskytuje ve všech zemích, které tento nástroj používají. Na jejich růst má vliv nejen aktuální finanční situace domácností, ale i postupné seznamování se s tím, jak tento nástroj používat, a to jak na straně lidí, tak i soudů," řekla online deníku Aktuálně.cz Věra Kameníčková.

Osobní bankrot umožňuje lidem, kteří nezvládají své dluhy, začít nový život bez dluhů. K oddlužení ovšem dochází nejčastěji po pěti letech splácení, při kterém dlužníkům ze mzdy zůstává jen nezabavitelné minimum. Člověk v osobním bankrotu přitom musí svým věřitelům během zmíněných pěti let zaplatit alespoň třicet procent původní výše dluhu.

 

Nejvíce bankrotů ve Středočeském kraji

Soudy v roce 2013 odmítly 17 procent žádostí o osobní bankrot, které stačily vyřešit. Většinou se tak stalo pro formální nedostatky. Jen 0,4 procenta návrhů pak bylo zamítnuto, protože žadatel nesplňoval všechny podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu.

Podíl odmítnutých a zamítnutých návrhů se postupně snižuje, což podle Kameníčkové svědčí o tom, že lidé se postupně učí využívat institut osobního bankrotu pro řešení obtížné finanční situace.

V roce 2013 bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno ve Středočeském (2425) a v Ústeckém kraji (2396). Naopak „jen" 560 osobních bankrotů bylo vyhlášeno v kraji Vysočina a 851 ve Zlínském kraji.

Ve třech krajích se počet osobních bankrotů meziročně snížil. Nejvíce v Plzeňském kraji (pokles o 22 procent), ale i v Karlovarském kraji a nepatrně i v Olomouckém kraji. Nejvyšší dynamiku zaznamenal kraj Jihomoravský (vzestup o 60 procent) a Zlínský (o 40 procent).

V samotném prosinci bylo vyhlášeno 1654 osobních bankrotů, což je o 26 bankrotů více než v listopadu. Bylo podáno 2298 návrhů na osobní bankrot, to je naopak o 199 bankrotů méně než v předchozím měsíci.

 

Právě se děje

před 22 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy