Lidé s hypotékami už tolik neutíkají ke konkurenci. Trh táhnou skutečně nové úvěry

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 9. 2015 15:47
Rok 2015 bude z pohledu nově sjednaných hypotečních úvěrů rekordní. Zatímco v dosud rekordním roce 2013 k tomu výrazně pomohly refinancované úvěry, letos jde skutečně o nové smlouvy. Bankám se totiž nyní více daří udržet si stávající klienty, pomáhají jim i rekordně nízké sazby.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha – Trh s novými hypotečními úvěry v Česku míří k novému rekordu. Oproti roku 2013, kdy k dosud nejvyšším číslům výrazně pomohlo refinancování, má letošní rok pro banky mnohem příjemnější podobu. Nárůst totiž táhnou skutečně nové úvěry.

„Refinancování dosáhlo svého rekordu v roce 2013, kdy podle našich odhadů tvořilo 36 procent z celkového objemu sjednaných hypoték. Loni už to bylo výrazně méně, kolem 22 procent, a letos to bude ještě méně,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Vychází přitom i ze statistik České národní banky, která právě kvůli výraznému podílu refinancovaných hypoték v roce 2013 začala tuto kategorii samostatně sledovat.

Pro refinancování se může dlužník rozhodnout, když mu končí fixační období hypotéky. Pokud dostane lepší nabídku od konkurence, může odejít od dosavadní banky a převést zbytek úvěru k jiné. Formálně jde o nový hypoteční úvěr, protože původní půjčka je splacena právě tím, co klientovi půjčí nová banka.

Foto: Golem Finance

Ostatek odhaduje, že objem refinancovaných hypoték sice letos meziročně vzroste o zhruba pět miliard korun na 38 miliard, ale díky prudkému růstu skutečně nových hypoték klesne podíl refinancovaných k dvaceti procentům. Zatímco před dvěma roky tedy jedna ze tří hypoték byla refinancovaná, letos je to jen jedna z pěti.

Lepší přístup a menší rozdíly

Důvodů je několik. Zjednodušeně řečeno se banky lépe naučily vážit si dosavadních klientů. A v době, kdy jsou úrokové sazby na rekordním minimu a rozdíly mezi nimi klesly, není změna pro klienty tak atraktivní jako dříve.

"Především jde o výsledek silného konkurenčního boje v kombinaci s investicemi bank do péče o vlastní klienty. Společně s tím, jak v posledních letech rostla ochota klientů při obnovách měnit banku, rostla motivace bank do těchto klientů investovat a nabídnout jim takovou úrokovou sazbu, se kterou budou spokojeni a nebudou mít ke změně důvod," říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

Druhým významným faktorem jsou podle něj rekordně nízké úrokové sazby. Lidem se tak nevyplatí kvůli malému rozdílu v nabízené úrokové sazbě měnit banku při konci fixace.

Jako příklad uvádí klienta s průměrnou výší hypotečního úvěru. Pokud přejde ke konkurenci kvůli sazbě nižší jen o desetinu procentního bodu, klesne mu měsíční splátka jen v řádu desetikorun. "Roční úspora zdaleka nemusí překročit částku 1000 korun, a přitom jen zápis zástavního práva ve prospěch nové financující banky na katastru nemovitostí přijde klienta na 1000 korun," vypočítává Zúbek.

Posun na trhu potvrzuje také Ostatek. "Čisté refinancování, překlopení úvěru z banky do banky, už prakticky neděláme. Pokud na refinancování dojde, musí mít přechod k jiné bance vždy nějaký pádný důvod a přidanou hodnotu například v podobě sloučení více úvěrů nebo v získání nové služby, jako je možnost mimořádné splátky zdarma, kterou stávající banka neumí," upřesňuje.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy