Levná pracovní síla? Otroka seženete v online katalogu

Tereza Holanová Tereza Holanová
18. 3. 2013 13:07
Otroků je na světě víc než v roce 1860. Průměrná cena vzrostla o šest dolarů
Foto: SumAll Foundation

New York - Na světě pracuje 27 milionů otroků, to je o dva miliony více než v roce 1860. Nejčastěji se do své pozice dostali kvůli půjčkám, které nezvládají splatit. Většina jich žije na jihu Asie. Uvádí to zpráva nadace SumAll Foundation.

Otroci, které do této pozice dostaly dluhy, stojí podle nadace kolem 60 dolarů. Pokud jsou získáni ilegálním obchodem, tak se jejich cena naopak v průměru vyšplhá na 1910 dolarů.

Jestliže se dnes z lidí stanou otroci, vydrží v této situaci v průměru šest let. Poté buď utečou, splatí dluhy nebo zemřou.

Cena otroků za posledních 150 let nepatrně vzrostla. V průměru se zvedla ze 134 dolarů v roce 1860 na dnešních 140 dolarů.

Ve snaze šokovat dala nadace SumAll Foundation uvedeným číslům formát běžné katalogové nabídky. Ta nabízí "pár rukou, který vám ulehčí přečkání zimních měsíců".

Jak dodává list The New York Times, otrok v Brazílii, který vyrábí cihly, vydělá svému majiteli celkem 8700 dolarů, v Indii to jsou dva tisíce dolarů. Sexuální otroctví vynáší v Thajsku 18 tisíc dolarů a v Los Angeles 49 tisíc dolarů.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Zotročených lidí přibývá, na černé listině je i Sýrie
Americký stát zrušil otroctví. Až teď, po 150 letech

Uvedená data nadace získala z několika zdrojů včetně Organizace spojených národů a Světové banky.

Jak získat otroka

Zmíněná "nabídka" poskytuje zároveň jednoduchý návod, jak otroka získat: Je třeba mu půjčit 160 dolarů s úrokem 60 procent. A poté umožnit jeho rodině, aby dluhy splatila tím, že bude pro věřitele dva roky pracovat.

Během této doby jim musí být půjčeno dost dalších peněz na to, aby si mohli zakoupit potraviny a nezbytné léky. Vysoká sazba zaručí, že ve skutečnosti bude otrok pro věřitele pracovat alespoň šest let.

Poté je třeba počkat několik měsíců, kdy rodina opět vyhladoví, a následně jí znovu půjčit 160 dolarů. Celý proces se pak opakuje.

Foto: SumAll Foundation
Čtěte také:
Otrokářství skončilo před 200 lety? Kdepak
Text, který osvobodil otroky, jde do dražby. Zn: Levně

Fotogalerie: Dětská práce očima českých fotografek

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy