Lék pro Evropu: Půjdete do důchodu v osmdesáti

Tereza Holanová Tereza Holanová
7. 6. 2012 8:00
Současný důchodový věk už není přijatelný, tvrdí šéf obří pojišťovny
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Dubrovník - Lidé budou muset pracovat do sedmdesáti nebo osmdesáti let. Týká se to celého světa, ale především Evropy. Podle šéfa obří americké pojišťovny AIG jde o jediný způsob, jak řešit současné dluhové problémy státních rozpočtů.

"Zajistit výplatu důchodu a zdravotní péči bude možné pouze tehdy, pokud se věk odchodu do penze zvýší," říká osmašedesátiletý Robert Benmosche. Věk 65 let už podle něj dávno není adekvátním časem, kdy by lidé měli přestat pracovat.

Jak uvádí agentura Bloomberg, ve Spojených státech dosáhne věku 65 let denně na deset tisíc osob. Do roku 2035 by na každé tři důchodce měli přispívat dva pracující.

Rusové nebo Češi už jednají

V rozhovoru, který Benmosche poskytl agentuře Bloomberg, se finančník věnoval celému starému kontinentu, konkrétní výtky pak adresoval Řekům. Ti se podle něj ze současného dna nedostanou jinak, než že je vláda donutí více let pracovat.

Ředitel AIG připomíná, že průměrná délka života v Řecku činí 81,3 roku, ovšem do důchodu se tu nyní chodí po 59. roce, což je jedna z nejnižších úrovní v Evropě.

Foto: Thinkstock
Čtěte také:
Kdy půjdete do důchodu? Začíná platit nová tabulka
Pracujeme víc než průměr Evropy, říká řecký šéf odborář
Litevci spoléhají na pomoc státu mnohem méně než Češi

Že je posunutí důchodového věku lékem na krizi, si myslí například také Rusové. V dubnu tohoto roku tamní ministerstvo financí navrhlo, aby lidé pracovali do 63 let namísto do současných 60 u mužů a 55 v případě žen.

V České republice se bude podle důchodové reformy prodlužovat doba odchodu na penzi až nad 70 let. Zároveň se má postupně sjednotit důchodový věk u mužů a žen - bez ohledu na to, kolik dětí žena vychovala.

Pozdější odchod do důchodu letos schválilo také Polsko. Podle dosud platné úpravy odcházeli muži do penze v 65 a ženy v 60 letech, nově by většina obyvatel měla pracovat až do 67 let.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Už máte penzijní připojištění?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy