Kurzů finanční gramotnosti přibývá. Hlavně na školách

Leona Gregorová
6. 5. 2009 11:00
UVNITŘ: Test finanční gramotnosti - vyznáte se v úvěrech?
Výhodná, nebo nevýhodná nabídka? Základní znalosti by teď měli lidé získat už na základní škole
Výhodná, nebo nevýhodná nabídka? Základní znalosti by teď měli lidé získat už na základní škole | Foto: Ludvík Hradilek

V České republice přibývá projektů na podporu takzvané finanční gramotnosti. Základy zodpovědného hospodaření s penězi se učí už žáci některých základních škol. Znalosti důležitých výrazů nebo některých častých triků si ale mohou rozšířit i dospělí.

Rozumíme penězům

Především na žáky základních škol a jejich učitele se soustředí projekt občanského sdružení AISIS s názvem Rozumíme penězům, akreditovaný ministerstvem školství. Jako odborný garant vystupuje GE Money Bank, která projekt podporuje i finančně.

Na modelových příkladech hospodaření domácnosti si žáci zkoušejí například plánovaní a financování dovolené, zvýšených nákladů na bydlení nebo nákup auta. Prakticky poznávají základní pravidla pro investování, půjčky, dluhy, smlouvy, výhodné nákupy či osobní rozpočet obecně.

Pilotní projekt proběhl už v letech 2006 a 2007, zúčastnilo se jej 350 dětí ze šesti základních škol. Díky dotaci 11 milionů korun z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu letos startuje další část, zaměřená na vybrané školy ve Středočeském a Pardubickém kraji. Vzniká také učebnice a internetový portál.

Učebnice od ČNB

Rozvoj finanční gramotnosti podporuje i Česká národní banka. Už začátkem loňského školního roku rozeslala do všech základních škol a gymnázií přes 4000 kusů učebnice s názvem Finanční a ekonomická gramotnost - manuál pro učitele. Její součástí jsou ještě dva pracovní sešity pro žáky.

Ukázka z pracovního sešitu, který do škol dodala Česká národní banka
Ukázka z pracovního sešitu, který do škol dodala Česká národní banka | Foto: ČNB

Autoři Michal a Eva Skořepovi se v učebnici snaží žákům vysvětlit finanční a ekonomickou problematiku lehkou a zábavnou formou, připojují i vyřešené příklady. „Text je dobrým vodítkem i pro učitele, kteří během svého studia nebo následného vzdělávání neměli možnost se finanční a ekonomické problematice důkladněji věnovat," říká vrchní ředitelka a členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová.

Nenechte se podvést

Další z řady projektů zaštiťuje Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců. Náplní jsou odborné přednášky a semináře pro středoškolské i vysokoškolské studenty. „Vzdělanost je jeden ze základních nástrojů prevence poškozování klienta, a tudíž patří mezi naše priority," popisuje motivaci asociace její generální sekretářka Marta Gellová.

Ne všechny projekty jsou zaměřeny jen na žáky či studenty. Existují i takové, které mají sloužit široké veřejnosti.

K nim patří například informační server www.financnivzdelavani.cz. Návštěvníci se mohou seznámit se základní terminologií, s různými druhy finančních produktů či s finančním plánováním. Na obsahu webu se podílejí významné asociace působící na českém finančním trhu (například Česká bankovní asociace, Asociace pro kapitálový trh nebo Česká asociace pojišťoven). Osvětu podpořily také Česká národní banka a ministerstvo financí.

Podobné služby nabízí na svých internetových stránkách i nezisková organizace Finanční gramotnost.

Začátečníkům i zkušeným investorům, kteří se chtějí něco dozvědět o kapitálovém trhu, zase mohou pomoci bezplatné semináře pořádané finanční skupinou Fio a RM-Systémem.

(autorka studuje žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci)


Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Půjčky v době krize: Kdy se vysoký úrok stává lichvou?
 Boj proti lichvě: Lidovci a ČSSD chtějí předběhnout ODS
Neplatičů přibývá, nárůst bankrotů hrozí firmám i lidem

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy