Kurzů finanční gramotnosti přibývá. Hlavně na školách

Leona Gregorová
6. 5. 2009 11:00
UVNITŘ: Test finanční gramotnosti - vyznáte se v úvěrech?
Výhodná, nebo nevýhodná nabídka? Základní znalosti by teď měli lidé získat už na základní škole
Výhodná, nebo nevýhodná nabídka? Základní znalosti by teď měli lidé získat už na základní škole | Foto: Ludvík Hradilek

V České republice přibývá projektů na podporu takzvané finanční gramotnosti. Základy zodpovědného hospodaření s penězi se učí už žáci některých základních škol. Znalosti důležitých výrazů nebo některých častých triků si ale mohou rozšířit i dospělí.

Rozumíme penězům

Především na žáky základních škol a jejich učitele se soustředí projekt občanského sdružení AISIS s názvem Rozumíme penězům, akreditovaný ministerstvem školství. Jako odborný garant vystupuje GE Money Bank, která projekt podporuje i finančně.

Na modelových příkladech hospodaření domácnosti si žáci zkoušejí například plánovaní a financování dovolené, zvýšených nákladů na bydlení nebo nákup auta. Prakticky poznávají základní pravidla pro investování, půjčky, dluhy, smlouvy, výhodné nákupy či osobní rozpočet obecně.

Pilotní projekt proběhl už v letech 2006 a 2007, zúčastnilo se jej 350 dětí ze šesti základních škol. Díky dotaci 11 milionů korun z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu letos startuje další část, zaměřená na vybrané školy ve Středočeském a Pardubickém kraji. Vzniká také učebnice a internetový portál.

Učebnice od ČNB

Rozvoj finanční gramotnosti podporuje i Česká národní banka. Už začátkem loňského školního roku rozeslala do všech základních škol a gymnázií přes 4000 kusů učebnice s názvem Finanční a ekonomická gramotnost - manuál pro učitele. Její součástí jsou ještě dva pracovní sešity pro žáky.

Ukázka z pracovního sešitu, který do škol dodala Česká národní banka
Ukázka z pracovního sešitu, který do škol dodala Česká národní banka | Foto: ČNB

Autoři Michal a Eva Skořepovi se v učebnici snaží žákům vysvětlit finanční a ekonomickou problematiku lehkou a zábavnou formou, připojují i vyřešené příklady. „Text je dobrým vodítkem i pro učitele, kteří během svého studia nebo následného vzdělávání neměli možnost se finanční a ekonomické problematice důkladněji věnovat," říká vrchní ředitelka a členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová.

Nenechte se podvést

Další z řady projektů zaštiťuje Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců. Náplní jsou odborné přednášky a semináře pro středoškolské i vysokoškolské studenty. „Vzdělanost je jeden ze základních nástrojů prevence poškozování klienta, a tudíž patří mezi naše priority," popisuje motivaci asociace její generální sekretářka Marta Gellová.

Ne všechny projekty jsou zaměřeny jen na žáky či studenty. Existují i takové, které mají sloužit široké veřejnosti.

K nim patří například informační server www.financnivzdelavani.cz. Návštěvníci se mohou seznámit se základní terminologií, s různými druhy finančních produktů či s finančním plánováním. Na obsahu webu se podílejí významné asociace působící na českém finančním trhu (například Česká bankovní asociace, Asociace pro kapitálový trh nebo Česká asociace pojišťoven). Osvětu podpořily také Česká národní banka a ministerstvo financí.

Podobné služby nabízí na svých internetových stránkách i nezisková organizace Finanční gramotnost.

Začátečníkům i zkušeným investorům, kteří se chtějí něco dozvědět o kapitálovém trhu, zase mohou pomoci bezplatné semináře pořádané finanční skupinou Fio a RM-Systémem.

(autorka studuje žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci)


Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Půjčky v době krize: Kdy se vysoký úrok stává lichvou?
 Boj proti lichvě: Lidovci a ČSSD chtějí předběhnout ODS
Neplatičů přibývá, nárůst bankrotů hrozí firmám i lidem

 

Právě se děje

Další zprávy