Kupní síla Čechů klesá. Víc peněz už mají i Slováci

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
13. 11. 2013 15:55
Průměrný obyvatel ČR má k dispozici o zhruba 43 procent méně peněz než průměrný Evropan
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Kupní síla obyvatel České republiky klesá. Průměrný obyvatel Česka tak má letos k dispozici o zhruba 43 procent méně peněz než průměrný obyvatel Evropy. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Incoma GfK.

"Zatímco do roku 2011 se úroveň kupní síly obyvatel ČR každým rokem mírně navyšovala, tak následující roky je možné pozorovat trend opačný," uvádí za autory průzkumu Šimon Dvorský.

V porovnání s celoevropským průměrem jsou průměrné příjmy letos dokonce nižší, než tomu bylo v roce 2010.

Česká republika se nyní nachází na 24. místě z celkového počtu 42 zemí, kde se úroveň kupní síly sleduje. Úroveň kupní síly je sledována srovnatelnou metodikou.

Češi jsou na tom nicméně stále o něco lépe než Polsko a Maďarsko, ovšem Slovensko v posledních letech svou ztrátu na Česko dokázalo smazat.

POŘADÍ ZEMÍ2013 INDEX 2013 INDEX 2010
1. Lichtenštejnsko 456,5 410,3
2. Švýcarsko 282 227,1
3. Norsko 246 209,3
4. Lucembursko 218,6 229,2
5. Švédsko 167,9 143,6
... ... ...
23. Slovensko 58 56,4
24. Česká republika 56,8 57,7
25. Litva 53,1 39,6

Zdroj:GfK

Nůžky mezi regiony se zastavily

Trend rozevírání pomyslných nůžek mezi jednotlivými městy či regiony České republiky, který byl viditelný v předchozích letech, se zastavil. Rozdíly v kupní síle se už neprohlubují.

Jednoznačně nejbohatším městem co do úrovně kupní síly na obyvatele zůstává Praha, přestože její index již druhým rokem poklesl (ze 131,3 % českého průměru v loňském roce na 130,9 %).

V pětici nejbohatších měst Česka nad 10 tisíc obyvatel kromě Prahy nadále figurují pouze města Středočeského kraje - Říčany (124,7 %), Brandýs nad Labem (124,6 %), Čelákovice (122,2 %) a Benešov (110,7 %).

Mezi deseti okresy s nejvyšším indexem kupní síly se umístil jen jeden z Moravy (Brno-město na páté pozici). Naproti tomu mezi deseti okresy s nejnižší kupní silou jich na Moravě leží sedm, i když ještě v roce 2011 jich bylo devět). Na konci žebříčku okresů jsou Bruntál, Svitavy, Karviná, Jeseník a Děčín.

Například průměrná domácnost šestnáctitisícového Bruntálu disponuje roční průměrnou částkou činící v přepočtu 14,411 euro, zatímco průměrná domácnost jen o něco většího, ale u Prahy ležícího Brandýsu nad Labem má k dispozici 22,702 eur. "Nadále však platí fakt, že život v "bohatších" městech s sebou zpravidla nese i vyšší životní náklady," dodává Dvorský.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy