Kupní síla Čechů klesá. Víc peněz už mají i Slováci

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
13. 11. 2013 15:55
Průměrný obyvatel ČR má k dispozici o zhruba 43 procent méně peněz než průměrný Evropan
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Kupní síla obyvatel České republiky klesá. Průměrný obyvatel Česka tak má letos k dispozici o zhruba 43 procent méně peněz než průměrný obyvatel Evropy. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Incoma GfK.

"Zatímco do roku 2011 se úroveň kupní síly obyvatel ČR každým rokem mírně navyšovala, tak následující roky je možné pozorovat trend opačný," uvádí za autory průzkumu Šimon Dvorský.

V porovnání s celoevropským průměrem jsou průměrné příjmy letos dokonce nižší, než tomu bylo v roce 2010.

Česká republika se nyní nachází na 24. místě z celkového počtu 42 zemí, kde se úroveň kupní síly sleduje. Úroveň kupní síly je sledována srovnatelnou metodikou.

Češi jsou na tom nicméně stále o něco lépe než Polsko a Maďarsko, ovšem Slovensko v posledních letech svou ztrátu na Česko dokázalo smazat.

POŘADÍ ZEMÍ2013 INDEX 2013 INDEX 2010
1. Lichtenštejnsko 456,5 410,3
2. Švýcarsko 282 227,1
3. Norsko 246 209,3
4. Lucembursko 218,6 229,2
5. Švédsko 167,9 143,6
... ... ...
23. Slovensko 58 56,4
24. Česká republika 56,8 57,7
25. Litva 53,1 39,6

Zdroj:GfK

Nůžky mezi regiony se zastavily

Trend rozevírání pomyslných nůžek mezi jednotlivými městy či regiony České republiky, který byl viditelný v předchozích letech, se zastavil. Rozdíly v kupní síle se už neprohlubují.

Jednoznačně nejbohatším městem co do úrovně kupní síly na obyvatele zůstává Praha, přestože její index již druhým rokem poklesl (ze 131,3 % českého průměru v loňském roce na 130,9 %).

V pětici nejbohatších měst Česka nad 10 tisíc obyvatel kromě Prahy nadále figurují pouze města Středočeského kraje - Říčany (124,7 %), Brandýs nad Labem (124,6 %), Čelákovice (122,2 %) a Benešov (110,7 %).

Mezi deseti okresy s nejvyšším indexem kupní síly se umístil jen jeden z Moravy (Brno-město na páté pozici). Naproti tomu mezi deseti okresy s nejnižší kupní silou jich na Moravě leží sedm, i když ještě v roce 2011 jich bylo devět). Na konci žebříčku okresů jsou Bruntál, Svitavy, Karviná, Jeseník a Děčín.

Například průměrná domácnost šestnáctitisícového Bruntálu disponuje roční průměrnou částkou činící v přepočtu 14,411 euro, zatímco průměrná domácnost jen o něco většího, ale u Prahy ležícího Brandýsu nad Labem má k dispozici 22,702 eur. "Nadále však platí fakt, že život v "bohatších" městech s sebou zpravidla nese i vyšší životní náklady," dodává Dvorský.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy