Kupní síla Čechů klesá. Víc peněz už mají i Slováci

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
13. 11. 2013 15:55
Průměrný obyvatel ČR má k dispozici o zhruba 43 procent méně peněz než průměrný Evropan
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Kupní síla obyvatel České republiky klesá. Průměrný obyvatel Česka tak má letos k dispozici o zhruba 43 procent méně peněz než průměrný obyvatel Evropy. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Incoma GfK.

"Zatímco do roku 2011 se úroveň kupní síly obyvatel ČR každým rokem mírně navyšovala, tak následující roky je možné pozorovat trend opačný," uvádí za autory průzkumu Šimon Dvorský.

V porovnání s celoevropským průměrem jsou průměrné příjmy letos dokonce nižší, než tomu bylo v roce 2010.

Česká republika se nyní nachází na 24. místě z celkového počtu 42 zemí, kde se úroveň kupní síly sleduje. Úroveň kupní síly je sledována srovnatelnou metodikou.

Češi jsou na tom nicméně stále o něco lépe než Polsko a Maďarsko, ovšem Slovensko v posledních letech svou ztrátu na Česko dokázalo smazat.

POŘADÍ ZEMÍ2013 INDEX 2013 INDEX 2010
1. Lichtenštejnsko 456,5 410,3
2. Švýcarsko 282 227,1
3. Norsko 246 209,3
4. Lucembursko 218,6 229,2
5. Švédsko 167,9 143,6
... ... ...
23. Slovensko 58 56,4
24. Česká republika 56,8 57,7
25. Litva 53,1 39,6

Zdroj:GfK

Nůžky mezi regiony se zastavily

Trend rozevírání pomyslných nůžek mezi jednotlivými městy či regiony České republiky, který byl viditelný v předchozích letech, se zastavil. Rozdíly v kupní síle se už neprohlubují.

Jednoznačně nejbohatším městem co do úrovně kupní síly na obyvatele zůstává Praha, přestože její index již druhým rokem poklesl (ze 131,3 % českého průměru v loňském roce na 130,9 %).

V pětici nejbohatších měst Česka nad 10 tisíc obyvatel kromě Prahy nadále figurují pouze města Středočeského kraje - Říčany (124,7 %), Brandýs nad Labem (124,6 %), Čelákovice (122,2 %) a Benešov (110,7 %).

Mezi deseti okresy s nejvyšším indexem kupní síly se umístil jen jeden z Moravy (Brno-město na páté pozici). Naproti tomu mezi deseti okresy s nejnižší kupní silou jich na Moravě leží sedm, i když ještě v roce 2011 jich bylo devět). Na konci žebříčku okresů jsou Bruntál, Svitavy, Karviná, Jeseník a Děčín.

Například průměrná domácnost šestnáctitisícového Bruntálu disponuje roční průměrnou částkou činící v přepočtu 14,411 euro, zatímco průměrná domácnost jen o něco většího, ale u Prahy ležícího Brandýsu nad Labem má k dispozici 22,702 eur. "Nadále však platí fakt, že život v "bohatších" městech s sebou zpravidla nese i vyšší životní náklady," dodává Dvorský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 43 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy