Který spořicí účet je nejlepší? Odpoví reality test

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 1. 2012 15:59
Banky většinou připsaly takový úrok, jaký slibují v reklamních materiálech
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Reality test spořicích účtů běží od prosince a nyní jsou známy první výsledky.

Z nich vyplývá, že většina bank připisuje úroky ve výši, kterou inzeruje. Nejsou tedy zatíženy žádnými vedlejšími poplatky.

Našly se ale výjimky. "UniCredit Bank účtuje poplatky za mezibankovní převod peněz, ačkoliv podle zveřejněného ceníku je takovýto převod zdarma. Obdobná situace je i u Raiffeisenbank," říká Vilém Nacher ze serveru Bankovnipoplatky.com.

Autoři reality testu doporučují vždy před podpisem smlouvy zjistit, zda banka založení spořicího účtu podmiňuje sjednáním běžného účtu. Pokud ano, pak případné poplatky spojené s vedením běžného účtu snižují reálný výnos spořicího účtu.

"Při určité, nepříznivé, nikoliv však nereálné kombinaci může tedy spořicí účet generovat přímou ztrátu," varuje Vilém Nacher.

Dále pak autoři testu poukazují na spořicí účty s pásmovým úročením. U těch doporučují hlídat hlavně to, zdali při překročení do vyššího pásma je úroková sazba aplikována na celý vklad nebo pouze na část v tomto pásmem. V druhém případě platí, že inzerovaná sazba je pouze možným maximem, reálný úrok bude ale vždy nižší.

Do testu, který provádí server Bankovnipoplatky.com, je zahrnuto 17 skutečně založených spořicích účtů, každý v jiné bance. Na každý z nich bylo k 12. prosinci na dobu jednoho roku uloženo 130 000 korun.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy