Krizový rok ve fondech, v Česku přišly o 10 miliard

Petr Kučera Petr Kučera, pek
9. 2. 2010 15:07
Celkový objem majetku, který Češi vloni svěřili správcům aktiv, na rozdíl od podílových fondů rostl
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Hodnota majetku, který čeští obyvatelé a instituce mají v podílových fondech, vloni klesla o 9,4 miliardy na 234,5 miliardy korun, tedy o necelá čtyři procenta. Oznámil to šéf Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš.

Aktiva českých investorů v zahraničních fondech vloni klesla o 5,6 miliardy, v domácích o 3,7 miliardy korun. Rozdělení majetku mezi tuzemské a zahraniční fondy je přitom zcela rovnoměrné, na obě skupiny připadá zhruba 117 miliard korun.

Nejvyšší pokles majetku zaznamenala aktiva fondů peněžního trhu, dále dluhopisových fondů, zajištěných fondů a nemovitostních fondů. "Naopak nárůst aktiv se projevil zejména u akciových fondů a mírně také u smíšených fondů a takzvaných fondů fondů," upřesnil Beneš.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních podílových fondů v České republice patří skupina ČSOB (80,14 mld. Kč), skupina České spořitelny (68,02 mld. Kč), skupina Komerční banky (38,92 mld. Kč), UnicreditGroup (11,22 mld. Kč) a Generali PPF Asset Management / ČP Invest (8,77 mld. Kč).

Pokles způsobily především masivní výprodeje v prvním čtvrtletí loňského roku, kdy se investoři nejvíce obávali finanční krize. Podílové fondy tehdy přišly o 31 miliard, ve zbytku roku pak hodnota majetku opět rostla.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Chcete investovat? Pak pozor na předpovědi z New Yorku
Říká se jim doktor zhouba. 12 mužů věští trhům potíže
Snadný a rychlý přivýdělek? Motory běží, vzlétáme

Celkový objem majetku svěřeného správcům aktiv v Česku nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí nicméně vloni vzrostl o 30,5 miliardy na 753,2 miliardy korun. Celkem 62 procent aktiv ve správě vlastní instituce, zhruba třetinu fondy a tři procenta soukromé osoby.

Největší objem majetku investovaného prostřednictvím členů Asociace pro kapitálový trh připadá na Generali PPF Asset Management / ČP Invest (185,5 mld. Kč), skupinu ČSOB (154,4 mld.), skupinu České spořitelny (139,3 mld.), skupinu ING (95,4 mld.) a skupinu Komerční banky (80 mld. Kč).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy