Krizový rok ve fondech, v Česku přišly o 10 miliard

Petr Kučera Petr Kučera, pek
9. 2. 2010 15:07
Celkový objem majetku, který Češi vloni svěřili správcům aktiv, na rozdíl od podílových fondů rostl
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Hodnota majetku, který čeští obyvatelé a instituce mají v podílových fondech, vloni klesla o 9,4 miliardy na 234,5 miliardy korun, tedy o necelá čtyři procenta. Oznámil to šéf Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš.

Aktiva českých investorů v zahraničních fondech vloni klesla o 5,6 miliardy, v domácích o 3,7 miliardy korun. Rozdělení majetku mezi tuzemské a zahraniční fondy je přitom zcela rovnoměrné, na obě skupiny připadá zhruba 117 miliard korun.

Nejvyšší pokles majetku zaznamenala aktiva fondů peněžního trhu, dále dluhopisových fondů, zajištěných fondů a nemovitostních fondů. "Naopak nárůst aktiv se projevil zejména u akciových fondů a mírně také u smíšených fondů a takzvaných fondů fondů," upřesnil Beneš.

Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních podílových fondů v České republice patří skupina ČSOB (80,14 mld. Kč), skupina České spořitelny (68,02 mld. Kč), skupina Komerční banky (38,92 mld. Kč), UnicreditGroup (11,22 mld. Kč) a Generali PPF Asset Management / ČP Invest (8,77 mld. Kč).

Pokles způsobily především masivní výprodeje v prvním čtvrtletí loňského roku, kdy se investoři nejvíce obávali finanční krize. Podílové fondy tehdy přišly o 31 miliard, ve zbytku roku pak hodnota majetku opět rostla.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Chcete investovat? Pak pozor na předpovědi z New Yorku
Říká se jim doktor zhouba. 12 mužů věští trhům potíže
Snadný a rychlý přivýdělek? Motory běží, vzlétáme

Celkový objem majetku svěřeného správcům aktiv v Česku nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí nicméně vloni vzrostl o 30,5 miliardy na 753,2 miliardy korun. Celkem 62 procent aktiv ve správě vlastní instituce, zhruba třetinu fondy a tři procenta soukromé osoby.

Největší objem majetku investovaného prostřednictvím členů Asociace pro kapitálový trh připadá na Generali PPF Asset Management / ČP Invest (185,5 mld. Kč), skupinu ČSOB (154,4 mld.), skupinu České spořitelny (139,3 mld.), skupinu ING (95,4 mld.) a skupinu Komerční banky (80 mld. Kč).

 

Právě se děje

před 8 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy