Krize v USA láká investory ze zámoří. Přijdou i Češi

Hana Vorlíčková
19. 3. 2008 14:40
Češi chtějí dům u moře, ne za mořem
Foto: Josef Poneš

Praha - Chcete investovat do nemovitostí? A co zkusit například Spojené státy či Španělsko?

Spojené státy jsou nyní pro české investory zajímavé ze dvou důvodů: Posilující koruna vůči dolaru a tamní realitní krize, která strhla ceny některých bytových domů a bytů až na polovinu.

Ceny klesly minimálně o pětinu

Ceny nemovitostí v USA klesly za poslední rok v průměru o 20 až 50 procent, v závislosti na lokalitě. Například na Floridě lze nyní sehnat malý dům nedaleko od moře za cenu 200 tisíc až 300 tisíc dolarů. To je v přepočtu asi 3,2 milionu až 4,8 milionu českých korun.

Před dvěma lety by to ještě bylo kvůli silnějšímu dolaru a vyšším cenám kolem deseti milionů korun.

"Jsem doslova šokován, jak jsou nyní v některých amerických městech ceny nízké," uvádí pro agenturu Reuters Chad Blankenbaken podnikatel ve stavebnictví.

Hluboká nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou | Foto: Martina Běhounková
Čtěte také:
Koupit zámek na venkově? Jako v Praze malý byt

Na americkém trhu je spousta nemovitostí k prodeji. Řada investorů si totiž v posledních letech koupila dům nebo byt s vidinou, že ho bude pronajímat a za nájemné uhradí splátky levných úvěrů. Jenže úrokové sazby prudce stouply a drobní investoři často nemají na splácení několika hypoték najednou.

Nájmy za hubičku

Současná ekonomická situace v zemi nedovoluje zvedat nájemné. Majitelé domů se tak o solventní nájemníky doslova perou. "Někteří majitelé nemovitostí jsou dokonce tak zoufalí, že nabízejí nájemníkům za podpis dlouhodobé smlouvy tři měsíce bydlení zdarma," říká Ken Fears, pro agenturu Reuters.

Realitní krize začínají již teď využívat cizinci, kteří si od Američanů kupují nemovitosti. Ceny domů a bytů jsou totiž nyní hodně pod jejich tržní hodnotou a hodnota dolaru klesá.  Návrat k tržním cenám ze začátku roku 2007 očekávají američtí realitní makléři až ve střednědobém horizontu. Tedy nejméně za tři až pět let. 

V USA si kupují nemovitosti především Kanaďané, Rusové, Němci, Švédové a Holanďani. Nejlépe se pak prodávají domy na Floridě a v New Yorku.

Češi zatím nemovitosti v USA příliš nekupují. To se ale může v následujících měsících změnit. Vyjma silné koruny na to může mít vliv očekávané zrušení vízové povinnosti a zavedení nových charterových leteckých linek.

Češi chtějí dům u moře, ne za mořem

Makléři v tuzemsku tvrdí, že Češi investují peníze do nákupu nemovitostí v cizině především ve Španělsku, Francii a Chorvatsku. V těchto místech je přitom zajímají především prázdninové apartmány.

Ceny apartmánů ve Španělsku, například na Mallorce, Ibize, nebo na Costa Brava a Costa del Sol však za poslední rok také prudce klesly. Analytici dokonce tvrdí, že realitní bublina v Evropě praskla právě ve Španělsku. Za poslední rok a půl ceny klesly o 25 až 60 procent. 

"Viděl jsem lidi, kteří prodávali prázdninové domy za 120 tisíc eur, ačkoli je před necelým rokem koupili za 180 tisíc eur," řekl loni na jaře pro BBC News Angličan Tim Hodges ze společnosti Conty Homesearch, která Britům pomáhá s nákupem nemovitostí na Pyrenejském poloostrově. Od té doby ale nemovitosti ještě zlevnily.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Výnosy z nemovitostí klesají, ani víra nepomáhá

Stejně jako v případě Spojených států, tak i ve Španělku nahrává českým investicím sílící koruna. Zatímco před rokem byl kurz koruny k euru 1: 28, nyní je to 1: 25.

Za apartmán na Mallorce v ceně 120 tisíc eur, by tak Čech v uplynulém roce zaplatil 3,36 miliónů korun. V současné době by za stejnou nemovitost (která se nyní prodává za 70 tisíc eur) zaplatil 1,75 miliónů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy