Krize maže dolarové milionáře i v Česku

Ekonomika Ekonomika, Red Eko, ČTK
25. 6. 2009 10:05
Dolarových milionářů ubylo o více než 23 procent
Dolary. Ilustrační snímek.
Dolary. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha  - V Česku loni po letech růstu ubylo dolarových milionářů. Takto bohatých lidí, kteří podle aktuálního kurzu vlastní nejméně zhruba 19 milionů korun, bylo 12 800 po předloňských 16 700. Jde tak o pokles o 23,7 procenta. Vyplývá to z výzkumu společností Capgemini a Merrill Lynch.

Počet milionářů se loni v důsledku globální hospodářské krize prudce snížil celosvětově.

Lidí s majetkem v hodnotě od milionu do 30 milionů dolarů v roce 2008 podle zprávy ubylo 15 procent na 8,6 milionu. Celková hodnota jejich mění se snížila téměř o pětinu na 32,8 bilionu dolarů. Počet lidí s majetkem nad 30 milionů dolarů se propadl dokonce o 22,6 procenta.
 
"Za všechna ta léta, co děláme tuto zprávu, jsme neviděli takový pokles," uvedla Ileana van der Lindeová ze společnosti Capgemini.

Populace nejbohatších lidí se nachází nejvíce v Severní Americe, Asii a Evropě. K prvním třem zemím patří USA, Japonsko a Německo - majetek dolarových milionářů žijících v těchto zemích dosahuje 54 procent celosvětového majetku všech movitých. To znamená oproti roku 2007 nárůst o 0,7 procenta.

Počet čínských dolarových milionářů překonal počet zámožných lidí v Británii. Číňané tak v žebříčku nejbohatších lidí zaujímají 4. místo.

Nejbohatší na světě je Gates

Podle žebříčku prestižního magazínu Forbes je nejbohatším člověkem planety zakladatel Microsoftu Bill Gates. Loni ho ovšem z první příčky sesadil proslulý investor Warren Buffett.

Hodnotu Gatesova majetku Forbes odhadl na 40 miliard dolarů, Buffettovi letos s majetkem 37 miliard dolarů (784,4 miliardy Kč) patří druhá příčka.

Celkově se podle magazínu počet miliardářů kvůli krizi proti loňskému roku snížil o třetinu na 793 a jejich celkový majetek klesl o polovinu na 2,4 bilionu dolarů.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy