Krize bere velkým firmám chuť žádat o úvěry

Hana Vorlíčková
3. 12. 2008 13:25
Firmy kvůli hospodářské krizi často pozastavují své rozvojové plány
Rychlostní silnice budou vybaveny proměnným dopravním značením, SOS hláskami, meteostanicemi a dálničním informačním systémem.
Rychlostní silnice budou vybaveny proměnným dopravním značením, SOS hláskami, meteostanicemi a dálničním informačním systémem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Velké firmy ztrácejí zájem o úvěry. Hospodářská krize je totiž v některých případech nutí pozastavit své rozvojové plány. Jednou z nich je například developerská společnost Orco Group nebo Sekyra Group.

"V poslední době zájem velkých společností o velké úvěry v celé Evropě klesá. Tento trend je již znatelný i v České republice," potvrdil před několika dny Herbert Stepic, generální ředitel Raiffeisenbank International.

Výraznější propad úvěrové poptávky v Česku však bankéři očekávají až v příštím roce. A to nejen na poli velkých firem, ale i na úrovni malých a středních podniků.

Foto: Česká spořitelna

"Počítáme s tím, že zájem o úvěry bude v příštím roce malý. Určité signály se již v České spořitelně projevují již nyní. Pokles poptávky se přitom týká jak velkých společností, tak i malých a středních podniků," říká bankéř, který si nepřál být jmenován. V oficiálním stanovisku České spořitelny se však uvádí, že banka výraznější pokles zájmu o úvěry v řádu desítek milionů korun na rozjezd nových projektů zatím nezaznamenala.

Slova bankéře z České spořitelny potvrzuje i mluvčí Komerční banky Monika Klucová: "Výrazné výkyvy v poptávce korporátních klientů po úvěrech jsme prozatím nezaznamenali, nicméně již lze pozorovat postupné snižování investiční aktivity na straně podniků," uvedla.

Foto: Aktuálně.cz
Blogeři o krizi: Zachránila by nás silnější Evropa?
Foto: Aktuálně.cz
Bojíte se o práci? Šetříte? Diskutujte o finanční krizi

Chcete úvěr? Musíte mít více peněz 

Bankéři však na druhou stranu neoficiálně přiznávají, že získat úvěr je dnes těžší, než tomu bylo před třemi lety. Banky totiž často požadují po svých klientech daleko vyšší podíl vlastního kapitálu než v minulosti. Zatímco před třemi lety bylo například na projekt výstavby administrativního centra zapotřebí jen dvacet procent vlastních prostředků, dnes se požadavek obvykle zvedá na 30 až 60 procent.

"Tato čísla se však nedají absolutizovat. Každého klienta posuzujeme individuálně, záleží hodně na jeho historii, životnosti projektu a podobně," uvedl k tomu na nedávném setkání s novináři generální ředitel Komerční banky Laurent Goutard.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy