Kradené auto? Falešný VIN kód neruší pojistky ani smlouvy

Tomáš Fránek
26. 5. 2014 16:20
Nejvyšší soud: Pojišťovny nesmí odmítnout lidem vyplatit peníze jenom proto, že ve smlouvě uvedli falešný VIN kód - pokud nový majitel nevěděl, že auto je kradené.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Brno – Pojišťovny nesmí odmítnout lidem vyplatit pojistné plnění jenom proto, že ve smlouvě uvedli falešný VIN kód, tedy jakési "rodné číslo" auta. Padělaný VIN kód není ani důvodem pro neplatnost smlouvy o koupi auta, které bylo ukradeno – pokud o tom kupující samozřejmě nevěděl.

Rozhodl o tom Nejvyšší soud ve dvou případech, které se týkají konkrétních situací, do nichž se lidé při nevědomé koupi kradeného nebo bouraného auta s falešnými doklady mohou dostat. U těchto vozů byly padělané VIN kódy, které byly také uvedeny jak v kupních, tak pojistných smlouvách.

"Uvedení falešného identifikátoru VIN ve smlouvě nezpůsobuje její neplatnost. Pojistná smlouva je v takovém případě uzavřena platně a pojistitel má podle takové smlouvy právo na plnění pojistného," rozhodl Nejvyšší soud.

Podle soudců jsou totiž vedle VIN kódu podstatné další informace o autech – o výrobci a roku výroby, barvě vozu, obsahu motoru a číslu technického průkazu.

Falšování VIN kódu je jednou z fint podvodníků. Ročně se podle Svazu dovozců automobilů prodá na sto tisíc aut, která jsou buď kradená, bouraná, nebo mají přetočené tachometry.

Pojištění platí

Nejvyšší soud o případech padělaných VIN kódů rozhodoval už několikrát, tyto konkrétní situace ale řešil poprvé. Obě jsou si podobné. Muži si koupili od soukromých majitelů auta původem z Německa, české úřady poté auta zaregistrovaly. Pak už se oba příběhy liší.

Majiteli Audi A6 po roce auto ukradli. Muž uplatnil nárok na vyplacení pojištění proti krádeži uzavřeného u České pojišťovny. Ta ale odmítla pojistku vyplatit, protože se zjistilo, že auto je původně kradené – úřady v Německu totiž sdělily, že německý technický průkaz je padělek a uvedený VIN kód nebyl vůbec registrován. Muž se s tím ale nesmířil a pojišťovnu zažaloval.

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že v případě padělaného VIN je hodnota vozu nulová, a pojišťovna tedy nic platit nemusí. Odvolací Městský soud v Praze ale takové argumenty neuznal a naopak nařídil pojišťovně vyplatit muži přes 376 tisíc korun. Podle soudců nemůže mít falešný VIN kód vliv na vyplacení pojistky.

To nyní potvrdil i Nejvyšší soud, který zamítl dovolání České pojišťovny. Senát vedený soudcem Pavlem Horákem rozhodl, že pojišťovna by mohla odmítnout vyplatit pojistku jenom v případě, že prokázala, že muž ohledně VIN kódu lhal - tedy kdyby věděl, že auto je kradené. To se ale nestalo. "Pojišťovna je povinna pojistné plnění vyplatit," rozhodli soudci Nejvyššího soudu.

Česká pojišťovna případ komentovat nechce. Neuvedla ani, zda se ještě obrátí na Ústavní soud. "Jedná se o interní informaci," říká její mluvčí Ivana Buriánková.

Nesprávný úřední postup?

Podobně rozhodl Nejvyšší soud i ve druhém případě, kdy muž koupil za 847 tisíc korun BMW dovezené z Německa. Jako kradené ho zabavila česká policie a předala německé pojišťovně zastupující vlastníka auta, jemuž bylo ukradeno. Český kupec ale postup policie a předání vozu do ciziny označil za protiprávní a zažaloval stát o zmíněnou částku jako škodu, která mu vznikla špatným postupem českých úřadů.

Jak se řeší situace při koupi kradeného auta
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jak se řeší situace při koupi kradeného auta

Podle starého občanského zákoníku nemohl nikdo prodat věc, kterou nevlastní. Lidé, kteří koupili kradený automobil, se tedy nestali vlastníky a mohli o auto okamžitě a bez náhrady přijít. Smlouvy se proto často uzavíraly podle obchodního zákoníku – ten lidem umožňoval stát se majiteli aut, i když byl jejich původ nejasný.

Nový občanský zákoník od letošního roku situaci zpřesnil a zjednodušil. V zásadě platí, že lidé, kteří nevědomky koupí kradené auto, zůstávají jeho majiteli. Původní vlastník má právo vymáhat škodu po prodejci (překupníkovi). Výjimkou je ale prodej v zastavárně nebo bazaru. Jestliže se původní vlastník o auto přihlásí do tří let od krádeže, musí mu jej nový vlastník vydat a škodu po prodejci vymáhat sám. Pokud se však kradené auto nalézá v cizině, řídí se vlastnictví tamním právním řádem. A ten může práva původního vlastníka chránit výrazněji než nový občanský zákoník v Česku.

U Městského soudu v Praze muž se žalobou neuspěl. Podle soudců je smlouva o koupi auta kvůli falešnému VIN kódu neplatná, takže muž nemůže náhradu škody vůbec požadovat – nestal se majitelem auta.

Nejvyšší soud ale toto rozhodnutí zrušil a nařídil nové projednání případu. "Vozidlo bylo identifikováno nejen VIN, ale i dalšími znaky (výrobce, rok výroby, barva vozu, obsah motoru, číslo technického průkazu). Smlouva nemohla být kvůli falešnému VIN prohlášena za neplatnou," rozhodl Nejvyšší soud. Soudci také potvrdili, že policie auto neměla vydat přímo německé pojišťovně – mohla jej předat pouze německým policistům.

Městský soud v Praze tak nyní musí znovu posoudit, zda lze počínání policistů, kteří kradené auto předali do Německa pojišťovně, považovat za nesprávný úřední postup a zda má tedy muž nárok na odškodné.

Porovnejte si ceny havarijního pojištění a ušetřete.

 

Právě se děje

Další zprávy