Koruna sílí nejrychleji na světě. Euro brzy za 24 Kč

Radek Pecák Radek Pecák
13. 10. 2010 10:32
Česká národní banka zatím nehodlá zasahovat, přestože odchylka od prognózy se zvětšuje

Paříž, Praha - Od června do nynější doby posílila koruna vůči euru bez desetinky o pět procentních bodů. Podle agentury Blomberg, která sleduje přes 150 měn po celém světě, je právě naše měna v současné době tou nejrychleji posilující.

Navíc se bankéři domnívají, že růst nekončí a z dosavadní úrovně 24,50 Kč za euro se může dostat až na rovných 24 Kč.

"Pro nejbližší týdny je koruna odsouzena k dalšímu růstu." V své zprávě to tvrdí Elisabeth Gruieová, měnová analytička největší francouzské banky BNP Paribas.

Čeká se růst o další dvě procenta

"V nejbližších týdnech může být euro za 24 korun, což znamená posílení české měny proti současnosti o 2,2 procenta," uvádí Elisabeth Gruie.

Koruna podle analytičky může posilovat také díky silné platební bilanci (zvláště pak přebytku mezinárodního obchodu) a poměrně nízké úrovni státního zadlužení . Zatímco průměr eurozóny je zadlužen 85 procenty ve vztahu k HDP, koruna letos asi jen 40 procenty.

Česká národní banka, zdá se, nechá korunu zatím ještě růst, protože domácí ekonomika posiluje i přes rostoucí kurz. "Posilování kurzu zřejmě představuje nižší riziko pro růst ekonomiky ve srovnání s předchozím obdobím," píše se v zářijovém zápisu z jednání bankovní rady. Silnější koruna navíc pomáhá tlumit inflaci

Guvernér ČNB Miroslav Singer nechce reagovat ani podle posledních zpráv."Současná hodnota české měny, která v uplynulých dnech výrazně posílila, není dramatická, byť je už významněji na 'silnější' straně odchylky od naší prognózy," prohlásil.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy