Poslali jste vše včas? Na co nezapomenout do konce roku, abyste nepřišli o peníze

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
21. 12. 2018 12:26
Je toho před Vánoci hodně - dodělat pracovní úkoly, nakoupit dárky, připravit domácnost na sváteční dny. A ještě je důležité zkontrolovat finance. Můžete tak ušetřit či dokonce vydělat hodně peněz. Podívejte se, na co všechno před koncem roku pamatovat a co řešit.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Penzijní připojištění

Ten, kdo má penzijní připojištění nebo doplňkové penzijního spoření, by měl ideálně posílat na účet tisícovku měsíčně. Za to dostane 2760 korun ve formě státního příspěvku za rok. To je 230 korun měsíčně.

  • V případě nižší úložky se příspěvek snižuje. Nejnižší možná měsíční úložka je 300 korun, ke které dostanete 90 korun navíc od státu. 

Pokud chcete navíc ušetřit na daních, je třeba posílat vyšší částku než tisícovku měsíčně. "Od základu daně si může klient odečíst částku, kterou za rok naspoří nad 12 tisíc korun, maximální odečet je však 24 tisíc korun. Pokud chce dosáhnout tohoto maxima, je tak během roku nutné vložit na účet 36 tisíc korun, tedy spořit tři tisíce měsíčně," říká Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

  • Částku lze u většiny penzijních společností doplatit i jednorázově jako mimořádný vklad, ale je třeba o tom penzijní společnost informovat. Peníze opět musí na účet přijít do 31. prosince.

"Pokud si klient není jistý, kolik během roku naspořil, protože například měnil částky, které na účet posílal, současný stav účtu mu zjistí daná penzijní společnost nebo finanční poradce, jenž mu smlouvu sjednal," radí Jiří Pech.

 

Právě se děje

Další zprávy