Konec výhod u hypoték? Zaplatíte o tisícovky vyšší daň

Petr Kučera Petr Kučera
20. 7. 2010 6:30
Přehled: Jak funguje daňový odpočet a co se může změnit
Foto: Aktuálně.cz

Praha - O kolik vyšší daně než dosud by musely platit rodiny s hypotékou, pokud by ministr financí Miroslav Kalousek uspěl s návrhem na zrušení současných výhod? Řádově o tisíce korun ročně, ukazují výpočty Aktuálně.cz.

Zrušení nebo omezení daňových výhod by většina rodin nejvýrazněji pocítila v prvních letech splácení hypotéky.

Lidé, kteří místo hypotéky splácejí jen úvěr ze stavebního spoření, by na daních zaplatily přinejmenším o stovky korun ročně navíc.

Zrušení daňových výhod by se přitom dotklo více než jednoho milionu lidí. Hypotéku nyní podle vládních statistik splácí kolem 460 tisíc lidí (nepočítaje podnikatele či obce), úvěr ze stavebního spoření dokonce téměř 990 tisíc lidí. Mnoho z nich má hypotéku i úvěr ze stavebního spoření současně, velikost tohoto "průniku" však není známa.

Jak to funguje dosud

Pokud splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření (běžný i překlenovací), můžete si v rámci jedné domácnosti odečíst až 300 000 korun ročně. Teoreticky si tak můžete snížit daň z příjmů až o 45 tisíc ročně.

Daňový základ lze ale snižovat pouze o zaplacené úroky, nikoliv o celkovou výši splátek. Kolik jste v předchozím roce na úrocích zaplatili, zjistíte z jednoduchého potvrzení, které banky nebo stavební spořitelny posílají na začátku následujícího roku.

Vynásobením této částky (výše zaplacených úroků) koeficientem 0,15 zjistíte, kolik jste v daném roce mohli ušetřit na daních. A o kolik nyní možná zaplatíte víc.

Jednoduchý příklad: Na úrocích z hypotéky a úvěru ze stavebního spoření (v součtu) jste vloni zaplatili 100 tisíc korun. Ty si tedy můžete odečíst od základu daně (tím jsou, zjednodušeně řečeno, vaše loňské příjmy). Základ daně, z něhož pak platíte 15% daň, se vám tedy sníží o 100 tisíc korun, výsledná daň je tedy nižší o 15 tisíc. Takže skončí-li daňové zvýhodnění těchto úvěrů bez náhrady, zaplatíte právě o 15 tisíc korun vyšší daň.

Čtěte také
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Řádově jde o tisíce ročně

Pro představu si ukážeme ještě tři konkrétnější příklady.

Pan Novák splácí úvěr ze stavebního spoření - v roce 2007 si půjčil 400 tisíc korun, z toho zhruba 130 tisíc měl do té doby naspořeno. Výše měsíční splátky teď činí 2800 korun měsíčně. Na úrocích vloni zaplatil 10 tisíc korun. Díky tomu si snížil daň o 1500 korun (10 000 krát 0,15).

Paní Dvořáková má podobný úvěr za stavebního spoření, ale kromě toho splácí už od roku 2005 hypotéku. Od banky si půjčila 1,8 milionu korun s dvacetiletou splatností a úrokem kolem 4,5 procenta ročně. Na úrocích hypotéky tak vloni zaplatila kolem 70 tisíc korun, společně se stavebním spořením tedy 80 tisíc. Díky tomu si snížila daň o zhruba 12 tisíc korun (80 000 krát 0,15).

Ještě více by Kalouskovy škrty pocítila rodina Zemanových. Oba manželé mají stejné úvěry ze stavebního spoření jako ve výše uvedeném příkladě, kromě toho vloni společně začali splácet dvacetiletou hypotéku na tři miliony korun (s úrokem 5,5 procenta). Na úrocích tak rodina vloni zaplatila kolem 180 tisíc korun, daně si tak snížila o 27 tisíc.

Nejvyšší úroky na začátku hypotéky

U většiny hypoték přitom platí, že podíl úroků na celkové splátce je v prvních letech vyšší než splátka jistiny (samotné výše půjčky bez úroků). V dalších letech pak podíl úroků postupně klesá, takže rok od roku se naopak zvyšuje podíl splátek jistiny.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Revoluce v hypotékách? Můžete ušetřit tisícovku měsíčně
Kolik opravdu zaplatíte za hypotéku? Nejde jen o úroky
Levnější hypotéky? Žádný trik, banky skutečně zlevnily

Příkladem je hypotéka na dva miliony korun se splatností 20 let a (předpokládejme, že neměnným) úrokem 5 % p.a.  Měsíční splátka činí kolem 13 200 korun.

Ten, kdo ji začal splácet před rokem, nyní měsíčně zaplatí kolem osmi tisíc na úrocích a pouze pěti tisíci splácí samotnou půjčku (jistinu). Teprve po šesti letech je poměr mezi úroky a jistinou vyrovnaný (kolem 6,5 tisíce). A v dalších letech už konečně splácí převážně jistinu, zatímco podíl splátek úroků klesá.

Nižší podpora stavebního spoření

Stát by si navíc nechal nejen peníze, které dosud lidem odpouštěl z daní, ale také část státního příspěvku na stavební spoření.

Autor: Stanislav Kučera, Michal Šťourač, spolupráce Markéta Sedláková, Pavel Málek, Tomáš Baše
Autor: Stanislav Kučera, Michal Šťourač, spolupráce Markéta Sedláková, Pavel Málek, Tomáš Baše | Foto: www.drevenydum.org
Čtěte také:
Pozor na dopisy z bank. Jsou doručené, i když nepřijdou
Jak vám změní hypotéku? Nečekejte, až se banka ozve
Potvrzeno: Při změně hypotéky neztratíte daňové výhody

Pokud má rodina jedno stavební spoření uzavřené třeba v roce 2007, dostává na ně dosud státní podporu 3000 korun ročně za předpokladu, že každý rok vkládá na účet alespoň 20 tisíc. Po chystaných škrtech přijde o polovinu této podpory, tedy o 1500 ročně.

Ve skutečnosti ještě o trochu víc, protože úroky ze spoření budou nově zdaněny 15% sazbou daně z příjmů. Úroky se přitom zvyšují s rostoucí délkou spoření. Například za třetí rok trvání smlouvy činí (při výše uvedených maximem) kolem 1000 korun. Nová daň z nich tedy ukrojí 15 procent, tj. 150 korun ročně.

Každá rodina přitom může dostávat státní podporu na každého svého člena. Čtyřčlenná domácnost by tak od státu dostala ročně o 6000 korun méně než dosud, další řádově stovky korun by pak ještě nechala státu na daních z úroků.

Zatím otazníky

K omezení státní podpory stavebního spoření dojde téměř jistě už od roku 2011 a dotkne se zřejmě i příspěvků za rok 2010.

Teprve o rok později může dojít k omezení nebo zrušení daňových odpočtů u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Změna by totiž měla být součástí nového zákona o daních z příjmů, který má zrušit i řadu dalších výjimek včetně zvýhodnění stravenek a podobných benefitů.

Pro úplné zrušení daňových výhod spojených s financováním vlastního bydlení však Miroslav Kalousek zřejmě nenajde podporu u koaličních partnerů. "Dovedl bych si představit univerzální položku, která by řešila bydlení jako takové. Dosud je zvýhodňováno vlastnické bydlení proti nájemnému," nastínil možnou náhradu premiér Petr Nečas.

 

Právě se děje

Další zprávy