Konec výhod u hypoték? Kdepak, na daních ušetříte víc

Petr Kučera Petr Kučera
22. 3. 2011 5:10
Daňová reforma by vám ušetřila víc, než tušíte. U správné hypotéky
Foto: Jan Langer

Praha - Chystané omezení daňových výhod u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření se většinou nedotkne lidí, kteří už splácejí nebo ještě stihnou uzavřít smlouvu do konce roku 2011.

Naopak - s výjimkou vysoce nadprůměrných hypoték se jejich daňová výhodnost překvapivě zvýší. Stát tedy na daních vrátí více peněz než dosud, čímž se ještě prohloubí rozdíl mezi lidmi s úvěrem na bydlení a bez něj.

Vyplývá to z výpočtů online deníku Aktuálně.cz, vycházejících z návrhu daňové reformy od ministra financí Miroslava Kalouska.

Oproti dosavadnímu stavu si pohorší jen lidé s výrazně nadprůměrnými příjmy, kteří splácejí více než čtyřmilionovou hypotéku. Ale zdaleka ne všichni.

Řádově o tisíce korun ročně však ale "přijde" ten, kdo uzavře smlouvu o úvěru až po 1. lednu 2012. Například půjčí-li si dva miliony na dvacet let, zaplatí v prvních letech na daních pokaždé o 12 až 15 tisíc korun více, než by platil nyní.

Kalousek ujišťuje, že refinancování stávajících smluv nebude posuzováno jako nová smlouva.

Platíte na úrocích do 190 tisíc ročně? Polepšíte si

Lidí, kteří už úvěr splácejí nebo uzavřou smlouvu do konce letošního roku, se může podle Kalouskova plánu dotknout jediná změna: Limit pro odpočet úroků od základu daně klesne ze současných 300 tisíc na 150 tisíc korun ročně na jednu domácnost.

Jak se to projeví na výsledné dani? Zatímco nyní si ji lze takto snížit až o 45 000 korun ročně, nově se limit sníží na 28 500 korun.

Pohorší si tedy jen ti, kdo nyní splácejí na úrocích více než 190 tisíc ročně. A to většinou jen dočasně, než jim podíl úroků na celkové splátce klesne.

U hypoték v zásadě platí, že podíl úroků na splátce je v prvních letech vyšší než podíl jistiny (samotné půjčky bez úroků). V dalších letech pak podíl úroků postupně klesá a roste podíl splátek jistiny.

Příkladem je hypotéka na dva miliony korun se splatností 20 let a (předpokládejme, že neměnným) úrokem 5 % ročně. Měsíční splátka činí kolem 13 200 korun. Na začátku splácení dělají úroky kolem osmi tisíc, pouze pět tisíc připadá na samotnou splátku půjčky (jistiny). Teprve po šesti letech je poměr mezi úroky a jistinou vyrovnaný (kolem 6,5 tisíce). A v dalších letech už konečně převáží splátky jistiny nad úroky.

Jak si spočítat úsporu na daních

Konkrétní výši zaplacených úroků zjistíte z výpisu od vaší banky nebo stavební spořitelny. Máte-li více úvěrů na (vlastní) bydlení, sčítají se.

Vynásobením této částky - tedy výše zaplacených úroků - koeficientem 0,15 zjistíte, kolik podle dosavadních pravidel můžete ušetřit na daních. Maximem je 45 tisíc.

Jednoduchý příklad: Na úrocích z hypotéky a úvěru ze stavebního spoření jste vloni zaplatili v součtu 100 tisíc korun. Tuto částku si tedy můžete odečíst od základu daně (zjednodušeně řečeno od vašich loňských příjmů). Pozor, daňový základ si lze snižovat pouze o zaplacené úroky, nikoliv o celkovou výši splátek.

Základ daně, z něhož pak platíte 15% daň, se vám tedy sníží o 100 tisíc korun. Výsledná daň je tedy nižší o 15 tisíc.

Chystaná daňová reforma má přitom zvýšit daňovou sazbu na 19 %. Jestliže tedy na úrocích zaplatíte třeba zmíněných 100 tisíc, budete si moci po reformě odečíst z daní nikoliv 15 %, ale 19 %. Zatímco dosud vám stát vracel 15 tisíc, nově vám vrátí dokonce 19 tisíc korun.

O tolik na tom budete díky hypotéce lépe než lidé, kteří žádný úvěr na vlastní bydlení nesplácejí. Ostatní reformní změny, například zrušení superhrubé mzdy nebo vyšší odvody na zdravotní pojištění, se totiž dotknou všech - pro výpočet ohledně hypotéky tedy nejsou rozhodující.

Omezení pro nadprůměrné hypotéky

Omezení výhod čeká podle Kalouskova návrhu až na lidi, kteří mají tak vysoké hypotéky, že jen na úrocích platí ročně přes 190 tisíc.

Například člověk, který na úrocích zaplatil 160 tisíc ročně a odečítá si je tedy od základu daně, si nyní sníží výslednou daň o 24 000 korun. Nově si bude moci odečíst sice jen 150 tisíc, přesto si výslednou daň (díky změně na 19% sazbu) sníží o 28 500 korun.

Člověk, který platí na úrocích 190 tisíc korun, si nyní může snížit daň o 28 500 korun (15 %). I po snížení limitu úroků na 150 tisíc si díky 19% dani odečte stejně jako dosud, tedy 28 500 korun.

Teprve kdo platí na úrocích přes 190 tisíc ročně, odevzdá státu víc než dosud.

Kdo se nad tuto hranici - alespoň dočasně v prvních letech splácení - dostane?
U hypotéky s dvacetiletou splatností jde o lidi, kteří mají:
- úvěr vyšší než 3,4 milionů s úrokem nejméně 6 %
- úvěr vyšší než 4,1 milionů s úrokem nejméně 5 %
- úvěr vyšší než 5,2 milionů s úrokem nejméně 4 %

Nové úvěry se prodraží o tisícovky ročně

Všichni, kdo uzavřou smlouvu o úvěru po 1. lednu 2012, už podle Kalouskova plánu nebudou moci daňové výhody využít.

Jestliže reforma projde, novým zájemcům se tedy úvěr prodraží řádově o tisíce korun ročně, hlavně v prvních letech splácení.

A to přesto, že vláda vloni v programovém prohlášení slíbila, že úlevy týkající se "odpovědnosti vůči vlastnímu bydlení" zůstanou.

Podle Kalouska je nespravedlivé, když jsou lidé s hypotékou (v zásadě s vyššími příjmy) dotováni těmi, kdo podobný úvěr nemají (většinou s nižšími příjmy).

Pro představu si ukážeme ještě konkrétnější příklady.

Pan Průměrný si předloni vzal dvacetiletou hypotéku - půjčil si 1,6 milionu s 5% úrokem. Měsíčně splácí necelých 10 tisíc korun, ale skoro 900 korun měsíčně mu stát vrátí na daních.

Pokud si jeho soused pan Novák vezme stejnou hypotéku až v roce 2012, vyjde ho tedy v prvních letech o téměř 900 korun dráž než pana Průměrného.

Paní Bohatá si předloni vzala dvacetiletou hypotéku - půjčila si 3,5 milionu s 5% úrokem. Měsíčně splácí přes 23 tisíc korun, ale stát jí každý měsíc "přispěje" více než dvěma tisíci.

Pokud si takovou hypotéku vezme pan Novák až v roce 2012, zaplatí v prvních měsících vždy o dva tisíce víc než paní Bohatá.

 

Právě se děje

Další zprávy