Další oblíbená pomoc končí. Zálohy na pojistné se před nástupem druhé vlny vrací

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 9. 2020 6:20
Šlo o oceňovanou státní pomoc drobným podnikatelům a živnostníkům v době koronavirové pandemie. Od března do srpna nemuseli platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Ušetřili tak dohromady skoro 30 tisíc korun. Od září ale budou muset opět sáhnout hlouběji do peněženky. Jak změna zasáhla do daňových pravidel a co vlastně mají živnostníci uvést do daňového přiznání?
Foto: Vojtěch Marek

Osoby samostatně výdělečně činné jsou povinné platit měsíční zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Měsíční částka záloh závisí na dosaženém zisku v minulém roce, vždy ale musí být placeno alespoň minimální pojistné stanovené zákonem. U sociálního pojištění činí pro letošní rok záloha 2544 Kč měsíčně, u zdravotního pojištění pak 2352 korun. 

Kvůli koronavirové pandemii a ušlým ziskům z důvodů vládních nařízení bylo ale podnikatelům placení těchto záloh na půl roku, od března do srpna, prominuto. Z daňového pohledu to ovšem bude vypadat tak, jako by zálohy v minimální výši za uplynulý půlrok dál platili. 

Tato významná pomoc ovšem posledním srpnem skončila a podnikatelé budou muset opět zadat trvalé příkazy na platby pojistného. Platba za září je pro správu sociálního zabezpečení splatná od prvního do posledního dne kalendářního měsíce. Bude muset být tedy zaplacena kterýkoliv den v září. U zdravotního pojištění je možné platbu za září poslat až do 8. října. 

Díky legislativní pomoci se tedy podnikatelům za březen až srpen prominula u sociálního pojištění částka ve výši 15 264 korun, která se jim ale bude v přehledu za rok 2020 objevovat jako placená. Stejně tak u zdravotního pojištění, kde činí celková částka za půl roku 14 112 korun. 

"OSVČ s vyššími platbami měsíčních záloh samozřejmě mohly průběžně platit částku nad prominuté minimum kontinuálně, aby se vyhnuly platbě vysokého nedoplatku zdravotního pojištění za rok 2020 na jaře 2021. Pokud tak neučinily, vyrovnání, tedy rozdíl mezi minimální zálohou a tou, kterou má podnikatel skutečně platit, se následně provede v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2020," říká daňová poradkyně ze společnosti Mazars Gabriela Ivanco. 

Do přehledu se mimo jiné uvedou skutečně zaplacené zálohy za leden, únor, září, říjen, listopad a prosinec 2020 a následně částka 15 264 korun a 14 112 korun (za březen až srpen), přičemž součet částek se odečte od výsledného sociálního a zdravotního pojištění za rok 2020. 

  • Pokud OSVČ už zaplatila zálohy za březen, nemusí platit zálohu za září, začne platit až od října. 

Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost si v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2020 za měsíce březen až srpen odečtou částku 6 x 1018 Kč u sociálního pojištění. Zálohy na zdravotní pojištění se u vedlejší činnosti platit nemusí. 

Na důchod prominuté zálohy vliv nemají

"Limit pro neplacení sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti za rok 2020 se nezměnil a činí 83 603 Kč. Například zaměstnanec přivydělávající si na vedlejší činnost s hrubým ziskem za celý kalendářní rok 2020 ve výši 80 tisíc tedy nebude za rok 2020 z vedlejší činnosti platit sociální pojištění. Ze zaměstnání se však sociální pojištění počítá standardním způsobem," vysvětluje Gabriela Ivanco.

Co hrozí, pokud platby neodejdou včas? "Stát neavizoval žádnou toleranci vůči zapomnětlivcům. Lze tedy očekávat, že ti, kteří návrat pravidelných záloh promeškají, budou platit penále, a to ve standardní výši 0,05 procenta dlužné částky za každý kalendářní den. Je tedy skutečně třeba si návrat plateb ohlídat," uvádí Jakub Kadlec z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners. Podle něj by byla škoda, aby stát umožnil OSVČ ušetřit a ti na základě vlastní nepozornosti museli sáhnout do peněženky kvůli pokutám.

Některé OSVČ legislativní pomoc nevyužily a dál platily stanovené zálohy. "Prominuté" zálohy ve výši 15 264 korun na sociálním a 14 112 korun na zdravotním si vyúčtují příští rok v přehledech za rok 2020. Budou mít tak na pojištění více zaplaceno.

Prominutí záloh nebude mít v budoucnu negativní dopad na výpočet státního důchodu. Měsíce březen až srpen 2020 se budou pro důchodové účely hodnotit jako vyloučená doba pojištění, tedy stejně jako například nemoc.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Policie pátrá po třech chlapcích na Českobudějovicku

Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na Českobudějovicku. Pohřešovaní jsou ve věku od 13 do 15 let. Policie po chlapcích pátrá od pátečního večera, uvedla dnes na svém webu.

Třináctiletý Adam Štádler má šedomodré oči, hnědé vlasy vyholené po stranách a nahoře vlnité. Oblečen by mohl být do černých tepláků, bílé mikiny, na nohou má černé tenisky a na hlavě šedou kšiltovku.

O rok starší David Kříž má hnědé vlasy a hnědé oči. Oblečen by mohl být do šedých tepláků, oranžové mikiny. Na nohou může mít černomodré tenisky.

Patnáctiletý Jan Hospodářský má tmavě hnědé vlasy a modré oči. Oblečen byl do modrých kraťasů a fialovo černé mikiny. Na nohou měl červené tenisky značky Nike.

"chlapci neužívají žádné léky, nejsou v ohrožení života. Pohybovat by se mohli v Českých Budějovicích," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

před 1 hodinou

Při střelbě na večírku zemřeli v USA dva mladí lidé, dalších 14 je zraněných

Dva mladí lidé zemřeli a 14 dalších bylo zraněno při střelbě na soukromém venkovním večírku ve městě Rochester ve státě New York. Novinářům to řekl prozatímní policejní šéf Mark Simmons. Policie zatím nikoho nezadržela a neví, zda střelců bylo více. Při střelbě zemřel muž a žena ve věku 18 a 22 let. Zranění byli převezeni do nemocnic, žádný z nich nebyl v ohrožení života, dodal Simmons.

Informace o střelbě přicházejí krátce poté, co se místní policejní oddělení dostalo pod palbu kritiky kvůli zásahu, po kterém v březnu zemřel 41letý černoch Daniel Prude. V reakci na to rezignoval místní policejní šéf.

Zatím to ale nevypadá, že střelba souvisela s březnovým úmrtím. Simmons uvedl, že policie reagovala na telefonáty o střelbě a na místě našla přibližně 100 lidí, kteří se snažili z místa utéct. Před telefonáty policie o večírku nevěděla, uvedla agentura AP. Policie se o střelbě dozvěděla kolem 00:30 místního času (06:30 SELČ).

"Jde o další tragédii, kdy jednotlivci pořádají tyto nezákonné, neschválené domácí večírky v domech, které nejsou bezpečné především kvůli covidu, kvůli těm podmínkám. A když se přidá alkohol a násilí, je z toho recept na katastrofu," prohlásil Simmons.

Zdroj: ČTK
Další zprávy