Končí další dodavatel energií. Zlomila mu vaz partnerská firma s účtem u Sberbank

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
24. 3. 2022 14:39
Společnost Česká energetická a plynárenská oznámila na webových stránkách, že už není schopna dodat plyn a elektřinu svým zákazníkům. Uvedla, že důvodem nejsou výkyvy v cenách energií, ale konec partnerské společnosti Manta Commodities SE, která zajišťovala odchylky v dodávkách. Ta oznámila konec činnosti na začátku týdne a jako jeden z důvodů uvedla i "pád bankovního ústavu".
Foto: Reuters

Společnost Česká energetická a plynárenská má necelých 1300 odběrných míst. Ve svém prohlášení společnost uvedla, že energie pro zákazníky měla nakoupené a byla schopna překonávali extrémní nárůsty a výkyvy v cenách energií za poslední dobu. Problém nastal na straně takzvaného subjektu zúčtování odchylek. 

Subjekt zúčtování odchylek, který je aktivní na velkoobchodním evropském trhu, již není schopen společnosti energie dodat. "Ohledně neschopnosti subjektu zúčtování odchylek dodat nasmlouvané a zaplacené energie jsme se řádně dozvěděli až dne 20. 3. 2022 ve večerních hodinách, tedy bez prostoru v této bezprecedentní situaci jednat," upřesnila společnost. 

Doplňuje, že po omezenou dobu, nejdéle však šest měsíců, se dodavatelem zákazníků automaticky stane dodavatel poslední instance (DPI), a to bez přerušení dodávek. "Do uplynutí šesti měsíců je potřeba si sjednat dodávky s novým dodavatelem," dodává firma. 

Subjektem zúčtování odchylek je myšlena společnost Manta Commodities SE, která oznámila konec činnosti na začátku týdne. Jako velkoobchodník nabízela elektřinu a plyn dalším dodavatelům energií. Samotná společnost Manta Commodities SE podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) neměla žádná odběrná místa.

Její konec se tak může dotknout nejenom České energetické a plynárenské, ale i dalších dodavatelů, pro které firma zajišťovala dodávky energií a přebírala odpovědnost za odchylku. 

Odpovědnost za odchylku znamená, že odpovědná firma musí vyrovnávat okamžitou spotřebu odběratelů, která v danou chvíli neodpovídá plánované spotřebě. Jde o krátkodobé výkyvy, které se menším dodavatelům nevyplatí řešit vlastními silami.

"V souvislosti s tímto OTE vyzývá dodavatele, kteří mají přenesenu odpovědnost za odchylku na společnost Manta Commodities SE, aby provedli změnu subjektu zúčtování na dotčených odběrných místech," uvádí operátor trhu na webu. 

Kolik dodavatelů ještě pod Manta Commodities funguje, zatím není jasné, firma údajně vydá do konce týdne prohlášení. 

Ředitel společnosti Petr Beneš pro ČTK řekl, že důvodem ukončení dodávek energií dalším dodavatelům je současná geopolitická situace, pád bankovního ústavu a požadavky na extrémní finanční zajištění na nákup komodit. Pádem bankovního domu je myšlena Sberbank. 

Sberbank doplatila na svůj ruský původ. Její konec byl v Česku rychlý. Lidé vzali kvůli ruské invazi na Ukrajinu banku "útokem", začali vybírat své úspory a převádět účty do jiných bank a 28. února jí Česká národní banka (ČNB) odebrala licenci.

Veškeré peníze klientů, ať už občanů, či firem, případně obcí a krajů, zůstaly "zmražené" v bance a až 9. března je začal přes vybrané pobočky Komerční banky vyplácet klientům Garanční systém finančního trhu. Proces výplat stále běží a zdaleka není u konce. 

Ukončení dodávek oznámila už od loňského podzimu řada dodavatelů energií. Největší z nich byla Bohemia Energy, která skončila 13. října a měla zhruba 900 tisíc klientů. Důvodem konce většiny dodavatelů byl extrémní růst cen energií na trzích. Skončit má během letošního roku také společnost Amper Market.

Dodavateli poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy