Komerční banka rozeslala omylem 130 tisíc plateb dvakrát. Teď se pomalu vrací "ručně"

kah kah
Aktualizováno 18. 6. 2019 12:41
Komerční banka rozeslala v pondělí podle informací Aktuálně.cz přes 130 tisíc zdvojených plateb na účty v ostatních bankách. Peníze se klientům, kteří se těšili z dvojnásobné částky, ještě ten samý večer začaly strhávat a odesílat zpět do Komerční banky.
Foto: Ludvík Hradilek

Zatímco Komerční banka o problému zatím veřejnost neinformovala, některé banky rozeslaly svým klientům upozorňující SMS zprávu.

Například Air Bank v ní píše, že o problému obě banky ví a že klienti nemusí podnikat žádné kroky. "Druhou platbu vám z účtu strhneme automaticky. Komerční banka totiž požádala o mezibankovní storno," píše Airbank svým klientům. Zaznamenala necelých 5000 duplicitních plateb za přibližně 40 milionů korun. Dotklo se to asi 4500 klientů této banky.

"K mezibankovním stornům občas dochází, ale týká se to třeba jen jedné platby nebo několika desítek či nižších stovek plateb a tyto platby se pak vrací manuálně. V této situaci, kdy se jedná o pět tisíc plateb, jsme ale potřebovali vyvinout automatické zpracování storna a tento proces následně otestovat. K automatickému vrácení duplicitní platby by tak mělo dojít během odpoledne, klienti budou o provedeném stornu opět informováni esemeskou," vysvětluje tisková mluvčí Airbank Jana Karasová.

Ve své transakční historii klienti uvidí dvě stejné plusové položky za příchozí platby a jednu minusovou položku za stornovanou platbu," 

V Equa bank zaznamenali zhruba dva tisíce zdvojených plateb, zaměstnanci kvůli manuálnímu vracení byli v pondělí v práci přesčas. 

Někteří lidé si problému všimli a komentovali to na sociálních sítích. "Nechtěla by už Komerčka vydat nějakou zprávu o tom obrovském failu, co se jim teď děje? Chodí zduplikované platby, plošně na obrovské množství účtů," zareagoval jeden uživatel na Twitteru. 

"K duplicitnímu odeslání plateb došlo z důvodu technické chyby na straně KB. Neprodleně jsme bankám příjemců podali žádost o storno transakcí. Storno položek tak bude automaticky provedeno bankou, u které je účet vedený," reagoval na dotaz Aktuálně.cz tiskový mluvčí Komerční banky Michal Teubner.  

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy