Kolik zaplatíte za benzin? Nový žebříček cen vede Řecko

Petr Kučera Petr Kučera
17. 5. 2010 11:40
Podívejte se na aktuální cenovou mapu Evropy
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Cenový žebříček Evropy má nového "krále" s nejdražším benzinem. Pokud byste teď tankovali v Řecku, zaplatíte téměř 40 korun za litr. Nafta je v Řecku třetí nejdražší v Evropě. Vyplývá to z nejnovějšího přehledu na webu clever-tanken.de, do něhož je zařazeno 29 zemí.

V žebříčku cen benzinu po Řecku následují Nizozemsko, Belgie, Dánsko, Norsko, Finsko a Německo. Česko zůstává mírně pod evropským průměrem.

Nafta je nejdražší v Norsku, Velké Británii a Řecku, následují Švédsko, Dánsko, Itálie, Irsko a Německo.

Kromě Německa a v případě benzinu také Slovenska zůstávají v ostatních sousedních zemích Česka pohonné hmoty levnější, hlavně u nafty. Nejvýrazněji lze stále ušetřit při tankování v Polsku.

Aktuální cenovou mapu najdete v naší grafice:

Dlouhodobě nejnižší ceny pohonných hmot si drží Rusko a Ukrajina, které však nejsou do pravidelného přehledu webu clever-tanken.de zařazeny. Údaje do přehledu jsme doplnili podle pravidelné statistiky švýcarského autoklubu TCS, stejně jako v případě Chorvatska, Srbska a Černé Hory.

Cenová mapa vám může pomoci při plánování cesty do zahraničí. Například pojedete-li poblíž hranic s Lucemburskem, vyplatí se tam zajet natankovat - hlavně nafta je díky nižší spotřební dani výrazně levnější než v sousedním Německu, Francii či Belgii. Také Španělsko nabízí mnohem nižší ceny než sousední Portugalsko i Francie.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Rekordní pokuta od ČOI: Sedm milionů pro benzinku
ČOI: Desetina pohonných hmot v Česku nesplňuje normy
Zdrží vás sopka či Řekové? Nesuďte se, varují cestovky
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy