Kolik zaplatíte za benzin na dovolené? Doma natankujte plnou nádrž

Jiří Hovorka Tomáš Kunc Jiří Kropáček Jiří Hovorka, Tomáš Kunc, Jiří Kropáček
7. 7. 2016 6:53
Mapa ukazuje, kolik stojí benzin a nafta v jednotlivých zemích Evropy podle německého autoklubu ADAC. V Česku jsou ceny podprůměrné.
0 %100 %

Praha - Pohonné hmoty jsou nyní v Česku podprůměrně levné v porovnání s dalšími evropskými státy. Kdo se tedy chystá na dovolenou autem, měl by na ni vyrazit s plnou nádrží. Ukazuje to přehled, který online deník Aktuálně.cz připravil podle údajů o průměrných cenách v jednotlivých zemích, jak je sleduje německý automotoklub ADAC.

Cena benzinu Natural 95 je v Česku na 92 procentech průměru ze 42 sledovaných evropských zemí. Cena nafty je na 94 procentech. Průměr na jedné straně sráží země jako Rusko, Bělorusko a Ukrajina, které jsou zhruba na 40 až 60 procentech evropského průměru. Na druhé straně jsou Nizozemsko, Itálie nebo Island, které evropský průměr přesahují i více jak o třetinu.

Nejlevnější je Rusko, kde litr benzinu v přepočtu na eura vyjde na 51 centů. V Česku je to podle německého autoklubu 1,1 eura. Nejvíce zaplatí řidiči za benzin v Nizozemsku, kde litr stojí 1,61 eura. Nafta je nejdražší na Islandu (1,5 eura), v Česku přijde litr na 1,03 eura, nejlevnější je opět v Rusku (0,48 eura).

Ze sousedních zemí je oproti Česku levnější jen Polsko. Slovensko kopíruje u nafty evropský průměr, a s cenou benzinu je dokonce o pět procent nad ním. Pod průměrem - stejně jako Česko a Polsko - ze sousedních států je ještě Rakousko, které vyjde levněji například než Slovinsko i Chorvatsko, kam míří tradičně velká část českých dovolenkářů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy