Kolik zaplatíte za benzin na dovolené? Doma natankujte plnou nádrž

Jiří Hovorka Tomáš Kunc Jiří Kropáček Jiří Hovorka, Tomáš Kunc, Jiří Kropáček
7. 7. 2016 6:53
Mapa ukazuje, kolik stojí benzin a nafta v jednotlivých zemích Evropy podle německého autoklubu ADAC. V Česku jsou ceny podprůměrné.
0 %100 %

Praha - Pohonné hmoty jsou nyní v Česku podprůměrně levné v porovnání s dalšími evropskými státy. Kdo se tedy chystá na dovolenou autem, měl by na ni vyrazit s plnou nádrží. Ukazuje to přehled, který online deník Aktuálně.cz připravil podle údajů o průměrných cenách v jednotlivých zemích, jak je sleduje německý automotoklub ADAC.

Cena benzinu Natural 95 je v Česku na 92 procentech průměru ze 42 sledovaných evropských zemí. Cena nafty je na 94 procentech. Průměr na jedné straně sráží země jako Rusko, Bělorusko a Ukrajina, které jsou zhruba na 40 až 60 procentech evropského průměru. Na druhé straně jsou Nizozemsko, Itálie nebo Island, které evropský průměr přesahují i více jak o třetinu.

Nejlevnější je Rusko, kde litr benzinu v přepočtu na eura vyjde na 51 centů. V Česku je to podle německého autoklubu 1,1 eura. Nejvíce zaplatí řidiči za benzin v Nizozemsku, kde litr stojí 1,61 eura. Nafta je nejdražší na Islandu (1,5 eura), v Česku přijde litr na 1,03 eura, nejlevnější je opět v Rusku (0,48 eura).

Ze sousedních zemí je oproti Česku levnější jen Polsko. Slovensko kopíruje u nafty evropský průměr, a s cenou benzinu je dokonce o pět procent nad ním. Pod průměrem - stejně jako Česko a Polsko - ze sousedních států je ještě Rakousko, které vyjde levněji například než Slovinsko i Chorvatsko, kam míří tradičně velká část českých dovolenkářů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy