Kolik zaplatíte za benzin na dovolené? Doma natankujte plnou nádrž

Jiří Hovorka Tomáš Kunc Jiří Kropáček Jiří Hovorka, Tomáš Kunc, Jiří Kropáček
7. 7. 2016 6:53
Mapa ukazuje, kolik stojí benzin a nafta v jednotlivých zemích Evropy podle německého autoklubu ADAC. V Česku jsou ceny podprůměrné.
0 %100 %

Praha - Pohonné hmoty jsou nyní v Česku podprůměrně levné v porovnání s dalšími evropskými státy. Kdo se tedy chystá na dovolenou autem, měl by na ni vyrazit s plnou nádrží. Ukazuje to přehled, který online deník Aktuálně.cz připravil podle údajů o průměrných cenách v jednotlivých zemích, jak je sleduje německý automotoklub ADAC.

Cena benzinu Natural 95 je v Česku na 92 procentech průměru ze 42 sledovaných evropských zemí. Cena nafty je na 94 procentech. Průměr na jedné straně sráží země jako Rusko, Bělorusko a Ukrajina, které jsou zhruba na 40 až 60 procentech evropského průměru. Na druhé straně jsou Nizozemsko, Itálie nebo Island, které evropský průměr přesahují i více jak o třetinu.

Nejlevnější je Rusko, kde litr benzinu v přepočtu na eura vyjde na 51 centů. V Česku je to podle německého autoklubu 1,1 eura. Nejvíce zaplatí řidiči za benzin v Nizozemsku, kde litr stojí 1,61 eura. Nafta je nejdražší na Islandu (1,5 eura), v Česku přijde litr na 1,03 eura, nejlevnější je opět v Rusku (0,48 eura).

Ze sousedních zemí je oproti Česku levnější jen Polsko. Slovensko kopíruje u nafty evropský průměr, a s cenou benzinu je dokonce o pět procent nad ním. Pod průměrem - stejně jako Česko a Polsko - ze sousedních států je ještě Rakousko, které vyjde levněji například než Slovinsko i Chorvatsko, kam míří tradičně velká část českých dovolenkářů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy