Kolik skutečně zaplatíte za hypotéku? O tisíce víc

Petr Kučera Petr Kučera
19. 12. 2010 22:29
Aktuální porovnání všech souvisejících poplatků
ilustrační foto (Centrum Černošice)
ilustrační foto (Centrum Černošice) | Foto: Best of Realty

Praha - Při výběru hypotéky se nedívejte jenom na samotnou úrokovou sazbu či výši měsíčních splátek, ale také další související poplatky. Vyplývá to z porovnání, které uskutečnil web Hypoindex.cz.

Kromě vstupního poplatku, který se u dvoumilionové hypotéky pohybuje nejčastěji kolem 16 tisíc korun, musí klienti počítat také s měsíčními poplatky kolem 150 korun za "správu hypotéky" či "vedení účtu". Počítejte také s poplatky za úvodní odhad nemovitosti, čerpání úvěru či změnu smlouvy.

Zaplať za to, že se staneš klientem

Výraznou položkou pro zájemce o hypotéku je obvykle "vstupní poplatek", který většina bank inkasuje od lidí za to, že se stanou jejími klienty. V sazebnících jej většinou nazývají poplatek za zpracování úvěru či úvěrové dokumentace.

Pouze tři banky už tento poplatek zrušily úplně - mBank (ta jej ani nikdy neúčtovala), Raiffeisenbank a Česká spořitelna.

Ostatní banky jej ruší nebo snižují vždy jen dočasně a marketingově to prezentují jako akci, slevu či "odpuštění".

U většiny bank činí vstupní poplatek 0,8 procenta z ceny úvěru (hypotéky), přičemž minimum je zhruba 8000 a maximum většinou 25 tisíc korun.

Komerční banka letos snížila poplatek na paušálních 2900 korun. Od února jej zlevní i ČSOB, a to z 0,8 na 0,6 procenta ceny úvěru. Minimální sazbu navíc sníží z osmi na čtyři tisíce korun, maximální z 25 na 18 tisíc (podrobnosti ke změně sazebníku najdete zde).

Letos v létě sice snížila poplatek i Volksbank, ale dostala se tím jen na úroveň většiny ostatních konkurentů - předtím totiž účtovala 0,9 procenta. Beze změny navíc zůstal maximální poplatek - třicet tisíc korun, spolu s UniCredit nejvyšší na trhu.

Výrazně nižší nebo nulový poplatek u některých bank zaplatíte, když si o úvěr požádáte online.

Měsíční paušál

S výjimkou mBank se klienti (u standardních nabídek) nevyhnou ani měsíčnímu poplatku za "správu úvěru" či "vedení hypotečního účtu". A to přesto, že podobný měsíční paušál už obvykle stejné bance platí za vedení běžného účtu.

Podrobný přehled, tabulky a diskuzi najdete na Hypoindex.cz

Rezidenční čtvrť Na Hvězdárně Na Hvězdárně, Praha 5-Velká Chuchle Developer: FINEP Chuchle a.s.
Rezidenční čtvrť Na Hvězdárně Na Hvězdárně, Praha 5-Velká Chuchle Developer: FINEP Chuchle a.s. | Foto: Best of Realty
Čtěte podrobněji:
Další poplatky, tabulky a diskuze k článku zde
Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší hypotéku teď najdete rychle a jednoduše. Zkuste novou online kalkulačku MůjBankéř na Aktuálně.cz a spočítejte si, kolik opravdu zaplatíte!
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy