Kolik si vyděláte po daňové reformě? Spočítali jsme

Petr Kučera Petr Kučera
21. 3. 2011 5:00
Mnoha lidem se sice zvýší čistá mzda, prodraží se jim však nákupy i benefity
Foto: Jan Langer

Praha - Jestliže nemáte děti a vyděláváte přes 27 tisíc hrubého měsíčně, zaplatíte od roku 2013 vyšší daně než dosud. Vyplývá to z výpočtů online deníku Aktuálně.cz, které vycházejí z návrhu představeného ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Naopak lidé s příjmem mezi 12 až 27 tisíci měsíčně by na plánované reformě mírně vydělali. A jde-li o rodiče dvou dětí, tak si oproti dosavadnímu stavu polepší všichni, kdo si vydělají do 60 tisíc měsíčně.

Jenže zhruba desítky až stovky korun měsíčně, o něž stoupne čistá mzda, zřejmě "spolkne" zdražení způsobené vyšší daní z přidané hodnoty. Orientační dopad této změny přímo na vaši peněženku si můžete spočítat v online kalkulačce.

Velkou neznámou je konkrétní dopad takzvaného zaměstnaneckého paušálu. Tato novinka sice každému zvýší čistou mzdu o 250 korun měsíčně, ale zároveň má nahradit dosavadní úlevy u stravenek, režijních jízdenek a podobných benefitů (kromě příspěvků na životní pojištění či penzijní připojištění).

Zjednodušeně řečeno: Pokud nyní dostáváte stravenky v hodnotě 80 korun denně a na polovinu přispívá zaměstnavatel, zvyšuje se váš měsíční čistý příjem zhruba o 800 korun, které jsou osvobozeny od daně i pojistného. Jestliže reforma tuto výjimku zruší, budete ze stravenek platit daň i pojistné.

S navýšením čistého příjmu o celých 250 korun měsíčně tak může počítat jen ten, kdo dosud žádné (daňově výhodné) benefity nedostává.

Dopad na bezdětné zaměstnance

Pomineme-li zdražení způsobené vyšší DPH nebo konec daňových výhod pro benefity, stoupne po reformě čistá mzda bezdětným zaměstancům s hrubým příjmem mezi 12 až 27 tisíci korunami.

Zaměstnanci s příjmy pod 12 tisíc by ale překvapivě platili víc než dosud, protože si nebudou mít z čeho odečíst zvýšenou slevu (pokud by nefungovala podobně jako nynější bonus na dítě).

Lidé s příjmem mezi 27 až 40 tisíci by si pohoršili o desítky korun, lidé s příjmem mezi 40 a 100 tisíci pak o stovky měsíčně. Výrazně vyšší daň než dosud by pak platili zaměstnanci s příjmem nad 100 tisíc korun.

Pokud bychom porovnávali čistě jen s letošním rokem, polepšili by si zaměstnanci až do zhruba 40 tisíc hrubé mzdy. Ale jen díky tomu, že základní sleva na poplatníka je letos kvůli "povodňové dani" o stokorunu měsíčně nižší, než byla vloni a než s jakou i pro další roky počítá Kalouskův plán.

Proto v porovnání počítáme s nesníženou slevou na poplatníka, tedy ve výši 2070 korun měsíčně. Ta se nemá měnit ani po startu reformy v roce 2013.

Slevu si však už nebudou moci odečíst lidé s příjmem nad čtyřnásobek průměrné měsíční mzdy, tedy zhruba nad 100 tisíc korun. To je jeden z důvodů, proč zaplatí výrazně vyšší daň než dosud. Druhým důvodem je pak návrat k výpočtu daně z hrubé, nikoliv superhrubé mzdy - zjednodušeně řečeno se už nebude daňová sazba snižovat díky stropům na pojistné.

Lidé s nadprůměrnými příjmy tak už nebudou v praxi platit nižší sazbu daně než ostatní. Nepohorší si pouze zaměstnanci s příjmem kolem 150 tisíc, tedy blízko nynějšího stropu.

Vyšší sleva pro rodiče? Ne, jen kompenzace zdražení

Na první pohled lépe na tom budou zaměstnanci s dětmi. Například člověk se dvěma vyživovanými dětmi si oproti loňskému stavu polepší až do příjmu zhruba 60 tisíc měsíčně. A to díky zvýšení slevy o 150 korun měsíčně na každé vyživované dítě.

Jenže vyšší sleva má být "pouze" kompenzací za zdražení, které přinese už zmíněný růst DPH. Rodiče si tedy vydělají více než dosud, ale současně také více zaplatí.

Jak vyplývá z podrobného přehledu navržených změn, ostatní dosavadní slevy by se měnit neměly. Proto ve výpočtu nezohledňujeme například slevu na vyživovanou manželku (manžela) - kdo ji využívá, bude si zřejmě i po reformě moci snížit daň o 2070 korun měsíčně, tedy stejně jako dosud.

Pro přesnost dodejme, že u výdělků nad 100 tisíc korun jde o zjednodušený výpočet. Pro snadnější porovnání nynějšího a budoucího stavu jsme vycházeli z toho, že čtyřnásobek průměrné mzdy činí zaokrouhleně právě 100 tisíc korun.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Za dary a dědictví zaplatíte víc, pokud nejste příbuzní

 

Právě se děje

před 57 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy