Kolik platíte bankám na poplatcích? Práce pro detektiva

Jan Stuchlík, Patrik Nacher
26. 9. 2010 17:03
Pár perliček ze sazebníků ukazuje, jak jsou banky "vstřícné" ke klientům

Víte, kolik zaplatíte jako klienti České spořitelny a Komerční banky za obyčejnou platbu ze svého účtu na účet v jiné bance? Stačí se podívat do sazebníku. Jenže už při prvním pohledu znejistíte.

V České spořitelně neplatíte za provedení platby, ale za "převzetí platebního příkazu". A to, i když si ho spořitelna "převezme" prostřednictvím internetového bankovnictví. Cena dvě koruny.

V Komerční bance se zase podle sazebníku platí za "účetní položky". Pokud tato účetní položka vznikne v internetovém bankovnictví, zaplatí klient čtyři koruny, u některých účtů nezaplatí nic.

Běžný klient by byl s pátráním hotov. Jenže na výpise z účtu by ho čekalo překvapení. V České spořitelně by neplatil dvě koruny, ale čtyři koruny. V Komerční bance zase místo čtyř korun šest.

Tajemství rozdílu se skrývá v položce sazebníků nazvané u Komerční banky "příplatek za platbu zpracovanou prostřednictvím mezibankovního platebního styku". Spořitelna je ještě "vstřícnější", když očekává, že klient tuší, co je "zúčtování mezibankovní platby prostřednictvím clearingového centra ČNB".

Filozofii, že klient by měl vždy vědět, za jakou službu platí a kolik poplatek činí, tyto banky tak úplně nectí. Přitom by stačilo, aby stejně jako konkurence do sazebníku zahrnuly položku nazvanou obyčejně "platba do jiné banky". Jenže klient by to pak měl možná až moc jednoduché.

Kolik za výpis?

Do podobných problémů se dostane i klient, který by si rád zjistil, kolik ho bude stát posílání papírového výpisu z účtu. Podle zákona o platebním styku musí banka zpřístupnit výpis každému klientovi zdarma. Za poslání si může naúčtovat odpovídající náklady.

Banky toto ustanovení respektují. Jenže v jejich žargonu se vyzná málokdo. Typickou položkou v sazebnících je "vyhotovení výpisu z účtu". Je zdarma. Kolik ale stojí jeho poslání domů? V České spořitelně a Poštovní spořitelně klientovi řeknou, že mu to neřeknou. Musí si najít ceník služeb České pošty a podle něj si zjistit cenu poslání. V Raiffeisenbank zase musí dolistovat sazebníkem až na poslední stranu, aby se to dozvěděl.

Zákon hovoří o úhradě odpovídajících nákladů. Pokud lze podle jejich výše soudit na efektivitu práce banky, pak jsou mezi těmi českými propastné rozdíly. Zatímco Fio či GE Money Bank zvládnou poslat dopis s výpisem za deset korun. V Raiffeisenbank stojí stejná služba dvacet korun, v mBank třicet korun a v Citibank dokonce 49 korun.

Zbytek článku čtěte na webu Peníze.cz, kde najdete i diskuzi k tématu.

Více o poplatcích a žebříčky nejlevnějších bank najdete na BankovníPoplatky.com.

 

Právě se děje

Další zprávy