Kolik hypoték je skutečně nových? Banky odtajní čísla

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 16. 1. 2014 11:45
Česká národní banka spouští oficiální statistiku refinancovaných úvěrů.
Kolik z nich refinancovalo? ČNB chystá oficiální statistiku dosud skrytého trhu.
Kolik z nich refinancovalo? ČNB chystá oficiální statistiku dosud skrytého trhu. | Foto: Centrum Veronica

Praha - Česká národní banka spouští oficiální statistiku refinancovaných úvěrů. Trh tím mimo jiné poprvé získá i přesný údaj o podílu refinancování na "nově" uzavřených smlouvách o hypotečních úvěrech.

Banky musí data ohledně refinancovaných úvěrů povinně hlásit České národní bance už od začátku letošního roku.

„Publikování statistiky refinancovaných úvěrů pro veřejnost připravujeme nejdříve od července 2014. Statistika bude zahrnovat data týkající se refinancování úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatních úvěrů," potvrdila online deníku Aktuálně.cz Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení České národní banky.

Impulsem pro sledování refinancovaných úvěrů bylo podle Bartůškové jednak novelizované nařízení Evropské centrální banky týkající se statistiky úrokových sazeb, jednak „interní uživatelské požadavky".

„Smyslem požadavků Evropské centrální banky na úrokovou statistiku z nových obchodů je odděleně zachytit ty úvěrové obchody, které vstupují do ekonomiky poprvé. Dalším cílem je získat informace o úvěrových smlouvách, které byly refinancovány a jejichž původním věřitelem byla jiná instituce," upřesňuje Bartůšková.

Celkový objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů v loňském roce podle expertů oslovených Aktuálně.cz poprvé v historii překročil 150 miliard korun, a odsunul tak dosavadní rekord z roku 2007, kdy banky poskytly hypotéky za celkem 142 miliard.

Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, očekává za loňský rok konečný výsledek v rozmezí 157 až 158 miliard korun. Také podle analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla bude 150 miliard určitě překonáno.

Pravidelnou oficiální statistiku teprve zveřejní ministerstvo pro místní rozvoj, které ale refinancování nerozlišuje (podobně jako respektovaná databáze Fincentrum Hypoindex, do níž dobrovolně posílá svá souhrnná data většina bank).

Kdyby se ovšem braly jen skutečně nové hypotéky, tak i nadále zůstane rekordním rok 2007, kdy banky sice poskytly 142 miliard, ale z toho jen zhruba pět až deset procent tvořily refinancované úvěry, tedy staré smlouvy převedené do jiné banky (ta přitom splatí starý úvěr a formálně uzavře zcela novou smlouvu).

V roce 2013 už těchto hypoték byla podle nejčastějších odhadů expertů třetina, a skutečně nových hypoték tak banky poskytly zhruba za 100 miliard korun.

Ani v chystané statistice však Česká národní banka nebude mít data o refinancování za předchozí roky. „Protože se jedná o zcela novou statistiku, budou data k dispozici pouze od ledna 2014," dodává Bartůšková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy