Klientům padlé záložny Unibon zbývá měsíc na výběr vkladů

Ekonomika Ekonomika
23. 6. 2015 13:12
O své peníze se doposud přihlásilo 90 procent členů záložny, které vzala ČNB licenci v roce 2012.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Už jen měsíc mají členové zkrachovalé záložny Unibon na výběr svých vkladů. Stále přitom zbývá vyplatit téměř tři čtvrtě milionu korun. Upozornil na to Fond pojištění vkladů, který má výplatu členů spořitelního družstva, jemuž Česká národní banka v roce 2012 vzala licenci, na starosti.

Fond začal klienty Unibonu přes vybrané pobočky GE Money Bank vyplácet 23. července 2012, zákonná tříletá lhůta na výplatu tak končí přesně za měsíc.

Během uplynulých necelých tří let Fond pojištění vkladů v České republice (záložna fungovala také na Slovensku) vyplatil náhradu vkladů 2685 klientům, kteří si vybrali 1,759 miliardy korun. O své peníze se doposud přihlásilo 90 procent členů, kteří si peníze většinou vyzvedli už během dvou měsíců po zahájení výplaty v roce 2012.

Stále zbývá vyplatit náhradu 315 klientům v celkové výši mírně přesahující 720 tisíc korun. Právě nízké částky dosud nevyzvednutých výplat náhrad (průměrně 2262 korun) jsou důvodem, proč si někteří klienti již neexistující záložny své peníze pravděpodobně nikdy nevyzvednou. Ty tak zůstanou Fondu pojištění vkladů, který je bude moci použít pro případné další výplaty náhrad klientů bank, záložen či stavebních spořitelen.

"Průměrná vyplacená výše náhrady vkladů klientům záložny Unibon dosáhla částky 651 tisíc korun. Maximální možnou výši odpovídající ekvivalentu 100 000 eur vyplatil Fond pojištění vkladů ve 14 případech," uvedla výkonná ředitelka fondu Renáta Kadlecová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy