Klienti cestovních kanceláří mají být lépe chráněni

ČTK ČTK
12. 6. 2013 15:38
Sněmovna v prvním čtení podpořila novelu zákona o podnikání v cestovním ruchu

Praha - Sněmovna ve středu v prvním čtení podpořila novelu zákona o podnikání v cestovním ruchu, která má zvýšit ochranu klientů cestovních kanceláří. Až novelu Parlament definitivně schválí, má začít platit patnáctým dnem po zveřejnění ve Sbírce zákonů.

Zákon má především zamezit postupům některých pojišťoven, které při úpadku cestovní kanceláře vracejí zákazníkům pouze část vložených peněz. Podle nových pravidel bude muset pojištění proti úpadku krýt veškeré zákonné nároky klientů cestovních kanceláří v plné výši.

"Je to úprava, která by měla přispět k větší jistotě klientů cestovních kanceláří, že v případě úpadku budou odškodněni," řekl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. 

Novela má přimět cestovní kanceláře, aby se dostatečně pojistily proti úpadku. Zavádí proto minimální limity pojistného plnění, a to čtyři miliony korun pro cestovní kanceláře, které nabízejí zájezdy leteckou dopravou, a jeden milion korun pro cestovní kancelář prodávající autobusové zájezdy. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur to považuje za odpovídající.

pláž u pobřeží Karibského moře, Venezuela
pláž u pobřeží Karibského moře, Venezuela | Foto: Isifa/Thinkstock
Čtěte také:
Kolik zaplatíte na dovolené v cizině? Letos se prodraží
Kdy koupit eura na dovolenou? Analytici mají jasno
Končí německá cestovka GTI Travel, dotkne se to i Čechů

Podle zpravodajky k zákonu Jany Fischerové (ODS) umožní zákon ministerstvu pro místní rozvoj pružněji reagovat v situaci, kdy hrozí úpadek některé z cestovních kanceláří. "Ministerstvo bude také oprávněno pozastavit oprávnění cestovní kanceláře prodávat další zájezdy nebo rozšiřovat platné smlouvy na zájezdy, pokud bude mít podezření na nedostatečné pojištění," uvedla poslankyně.

Zlepšit by se měla také informovanost zákazníků. U zájezdů prodávaných prostřednictvím cestovních agentur bude muset být jasně uvedeno, která cestovní kancelář zájezd pořádá. Stejně tak u prodeje zájezdů na internetu potenciální klient už nebude muset složitě zjišťovat, kdo zájezd organizuje. Provozovatel cestovní kanceláře také bude muset vést evidenci o počtu prodaných zájezdů i výši tržeb za tyto zájezdy.

Ke změně zákona vedl ministerstvo pro místní rozvoj i příklad cestovní kanceláře BG Travel, která vyhlásila úpadek loni v červenci a jež dosud dluží stovkám klientů zaplacené peníze. Cestovní kancelář byla pojištěna na škodu pouze 120 000 korun. Jen náklady na návrat asi 300 klientů kanceláře ze zahraničí však přesáhly půl milionu korun. Podle sdružení Stop krachům cestovek za vzniklou situaci mohla i špatná legislativa.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kellner se loni rozhodl přesunout z Nizozemska do ČR firmu PPF Financial Holding

Kellner se loni rozhodl přesunout z Nizozemska do ČR firmu PPF Financial Holding, píše Deník N. Firma spravuje především úvěrovou skupinu Home Credit.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Chci se nejdřív sejít s Babišem, řekl Zaorálek o tom, zda převezme ministerstvo zahraničí

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který by se podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) měl stát ministrem zahraničí, řekl, že se chce nejdříve sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Vadí mu, že resort podle jeho názoru nemá dostatečné kompetence a Česko postrádá jednotnou zahraniční politiku. 

"Protože jsem nespokojen s tím, jak dnes funguje ministerstvo zahraničí, tak jsem ochoten se pobavit se premiérem, jak to změnit. Zda je možné, aby existovala jednotná česká zahraniční politika. Nevím ale, jak v tom pořídím," řekl Zaorálek.

Zdroj: Domácí
před 9 minutami

Moskva varovala Spojené státy, ať se drží stranou od Krymu

Rusko v úterý varovalo Spojené státy, ať se drží stranou od černomořského pobřeží Ruska a Krymu. Riziko incidentu je velmi vysoké, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov podle agentury Reuters. Vyslání dvou amerických vojenských lodí do Černého moře, kam mají připlout tento týden, označil na pozadí stoupajícího napětí na východě Ukrajiny za "provokaci".

Rjabkov současně ujistil, že Moskva hodlá nadále bránit ruskojazyčné obyvatele části východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatisty od jara 2014. Rusko tak chce postupovat navzdory americkému varování, že zaplatí "vysokou cenu" za počínání na východě Ukrajiny. "Prostě bráníme své zájmy, zájmy našich občanů, ruskojazyčného obyvatelstva. Nadále je budeme bránit," prohlásil náměstek podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy