Ke stavebnímu spoření dáme jen 2000 Kč, shodla se vláda

Petr Kučera Petr Kučera
18. 5. 2011 14:20
Nová pravidla mají platit jen pro rok 2011, pak se opět změní
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní podpora stavebního spoření za rok 2011 zřejmě klesne na maximálně dva tisíce korun. Vláda ve středu schválila opakovaný návrh ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09.

Dvoutisícový limit se má týkat všech smluv nehledě na datum jejich uzavření. Poprvé a zřejmě naposledy se použije u příspěvku za rok 2011, vypláceného na začátku roku 2012.

Státní podpora současně klesne na 10 procent z uspořené částky v příslušném kalendářním roce. Dosud činila 15 procent u smluv uzavřených po roce 2003, u starších smluv dokonce 25 procent.

Maximální částka úspor, z níž se podpora počítá, zůstává na 20 tisících (u smluv uzavřených do roku 2003 se počítala maximálně z 18 tisíc).

Podle očekávání nepřináší schválený návrh žádné překvapení. Až na jeden bod je stejný jako novela, kterou sněmovna přijala vloni na podzim ve zrychleném řízení.

Ústavní soud totiž předchozí novelu zrušil, takže pokud ji chce vláda "potvrdit", musí ji do konce letošního roku znovu schválit Parlament, tentokrát už ve standardním procesu.

Za rok 2010 v původní výši

Oproti původní novele však už návrh neobsahuje speciální 50% daň na státní příspěvek za rok 2010. Ta byla podle Ústavního soudu nepřípustná, protože obcházela základní zásady právního státu a působila retroaktivně.

Státní podpora stavebního spoření za rok 2010 tedy neklesne, lidé ji dostanou ve stejné výši jako v předchozích letech.

U starších smluv uzavřených do roku 2003 tak zůstane podpora maximálně 4500 korun, u novějších smluv maximálně 3000 korun. Doplatek pošle ministerstvo financí spořitelnám zřejmě ještě během května.

Další omezení od roku 2012

Výši a podmínky státní podpory počínaje rokem 2012 má řešit nový zákon, který chce ministr Kalousek navrhnout zhruba do konce května.

Kalousek navrhne účelové omezení státní podpory na nové příspěvky, zřejmě jen na bytové účely. Kvůli odporu koaličních partnerů se mu však nepodaří podporu úplně zrušit, ve hře je pouze její výraznější snížení.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Stát už poslal zbytek podpory stavebním spořitelnám
Problém jménem retroaktivita: Kdy je přípustná a kdy ne
Hypotéky budou daňově výhodnější, zdraží jen pro bohaté

Ústavní soud potvrdil, že stát může měnit výši státních příspěvků také u stávajících smluv, stejně jako může například měnit výši daní. Lidé to ale musí vědět předem, tedy nejpozději na začátku kalendářního roku, v němž ke změně dochází.

V takovém případě jde o takzvanou nepravou retroaktivitu, která je až na výjimky přípustná. Naopak u 50% daně šlo o nepřípustnou pravou retroaktivitu - dotkla se lidí, kteří už poslali peníze na účet stavební spořitelny a očekávali, že také stát bude postupovat podle tehdy platných pravidel.

 

Právě se děje

Další zprávy