Když splátky, tak za vlastní bydlení!

Marie Kurková
21. 11. 2006 0:00
Někteří ekonomové varují před rostoucí zadlužeností českých domácností, protože objem především spotřebitelských úvěrů hrozí rizikem, že některé z nich nebudou časem schopny své dluhy splácet. U hypoték toto nebezpečí podle dosavadního vývoje evidentně nehrozí.
Rezidence Jeseninka v Praze
Rezidence Jeseninka v Praze | Foto: Jeseninka

"Jednou z příčin téměř bezproblémového vývoje úvěrů na bydlení je nepochybně i skutečnost, že jde o dlouhodobý úvěr a většina zájemců o něj velice zodpovědně zvažuje, zda si jej může dovolit. Stejně tak banky svého klienta pečlivě hodnotí, včetně využívání informací z úvěrového registru," říká Petr Hlaváč z Hypoteční banky.
 
Vyřízení hypotéky je dnes otázkou dnů. Nabídka bytů a nemovitostí je dostatečně široká, takže zájemce o vlastní nemovitost se může z nájemního bydlení do vlastního přestěhovat velice rychle, a zbavit se tak placení leckdy dosti vysokého nájmu. Výzkum, který pro Hypoteční banku provedla společnost Factum Invenio ukázal, že plným 47 procentům klientů trvalo pořízení vlastního bydlení od okamžiku rozhodnutí do okamžiku nastěhování méně než šest měsíců. V rozmezí půl až jednoho roku si bydlení pořídilo 22 procent respondentů.

Budoucí byty v pražské Krči, Pod Jedlí
Budoucí byty v pražské Krči, Pod Jedlí | Foto: podjedli

Platit nájem nebo hypotéku?

Podnájem je dnes jedním z nejdražších způsobů, jak bydlet sám. Výše tržního nájemného se pohybuje v řádu mnoha tisíc korun, záleží na městě a lokalitě, v nichž podnájem hledáte. Většinou platí, že čím větší město, tím vyšší částku vydáte za podnájem. Jen několik příkladů pro ilustraci: Ve starších bytech v širším centru se výše měsíčního nájmu v Praze pohybuje kolem 15 000 Kč, v Plzni zaplatíte v průměru 10 000 Kč, v Mladé Boleslavi, Hradci Králové a Brně 9000 Kč, v Liberci nebo Zlíně 8500 Kč. Kolem 8000 Kč stojí bydlení v Pardubicích a Olomouci, 7500 Kč v Karlových Varech a Ostravě, 7000 Kč v Českých Budějovicích nebo Jihlavě, 5000 Kč v Ústí nad Labem.

Pokud máte štěstí a získali jste obecní byt, v němž se platí takzvané regulované nájemné, které je nižší než tržní, ani tehdy nemáte vyhráno. I regulované ceny neustále rostou a nikdo je nezastaví. Není tedy lepší už dnes pamatovat na budoucnost a peníze, kterými hradíte nájemné, raději investovat do splátek hypotéky? Je sice pravdou, že se zadlužíte na dlouhou řadu let, ale nakonec bydlíte ve svém. Placení nájemného se pak z tohoto úhlu pohledu jeví jako "trest" doživotní.

Foto: Aktuálně.cz

Počítejte

Jestliže za nájem platíte majiteli domu měsíčně osm tisíc korun, stojí vás to za dvacet let téměř dva miliony korun. Nájem přitom ve své podstatě, stejně jako úvěr,  znamená také závazek, protože jej musíte platit, když nechcete o své bydlení přijít. Je ovšem lepší investovat prostředky do vlastního bydlení a vydělané peníze použít na splácení hypotéky.

V některých lokalitách lze menší byt, například kolem šedesáti metrů čtverečných, pořídit již za cenu jednoho a půl milionu. A vyjdeme-li ze současných cen nových nemovitostí, kdy při spodní hranici metr čtverečný stojí zhruba 25 až 30 000 korun, lze za dva až tři miliony získat byt podstatně větší než oněch šedesát metrů. Pro toho, kdo se tedy přestěhuje z nájemního do vlastního bydlení, nemusí hypotéka představovat výraznou dodatečnou finanční zátěž.

Kdy, když ne teď?

Pro uskutečnění vašich představ o vlastním bydlení je právě teď velmi příznivá doba. Ceny nemovitostí většinou nerostou jako v minulosti, reálné mzdy se zvyšují, úroky hypoték jsou stále nízké. Navíc banka specializovaná na hypoteční úvěry, jako je Hypoteční banka, vám dokáže připravit hypotéku doslova na míru. Stačí říct, kolik jste schopni měsíčně splácet. Na peníze z hypotéky přitom dosáhne například člověk s desetitisícovým čistým příjmem a bez dalších finančních závazků (leasing, pojištění, výživné apod.), který si může na bydlení půjčit až jeden milion korun.

Na klíč dostanete například i typ Klasik 7
Na klíč dostanete například i typ Klasik 7 | Foto: Central Group

Je z čeho vybírat

Hypoteční úvěry u nás poskytuje jedenáct bank. Hypotéky přitom můžete použít:
- na koupi, stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti (včetně družstevního bytu)
- současně na pořízení nemovitosti a na cokoliv (nejčastěji na vybavení domácnosti)
- na splacení půjčky, která byla investicí do bydlení
- na cokoliv, protože hypotéky už nejsou účelově vázány

Kolik vám banka půjčí, ovlivňuje vaše bonita, tedy schopnost splácet, a hodnota zastavované nemovitosti. Obecně platí, že banka může:
- kombinovat různé podmínky hypotéky (např. způsoby splácení) a služby související (např. možnost neplatit poplatky)
- poskytnout úvěr až do 100 % hodnoty zastavené nemovitosti ručit přitom můžete domem nebo bytem, který si na hypotéku pořizujete, nebo jinou nemovitostí, kterou vlastníte, či v některých případech která patří třetí osobě
- umožnit splácet úvěr až 30 let
- kombinovat hypotéku s kapitálovým životním pojištěním, stavebním spořením a s úvěrem od Státního fondu rozvoje bydlení pro mladé rodiny (do 36 let)

 

Právě se děje

Další zprávy