Kdy budeme mít plat jako v Německu? Nejdřív v roce 2037

Petr Kučera Petr Kučera
8. 6. 2010 6:45
Analytici: Mzdy letos porostou maximálně o tři procenta
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejdříve příjemnější zpráva: Nejpomalejší růst mezd máme podle analytiků už za sebou. A teď ta horší: Ty nejoptimističtější výpočty ukazují, že Češi budou brát stejnou mzdu jako Němci nejdříve v roce 2037.

Vyplývá to z reakce analytičky Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance na nejnovější údaje Českého statistického úřadu. Průměrná mzda v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 484 korun na 22 748 korun, ale nárůst byl nejpomalejší od roku 2000, kdy začíná srovnatelná časová řada. Reálně - po odečtení inflace - se mzda zvýšila jen o 1,5 procenta.

Mzdy porostou. Ale jenom o půl procento

"Očekáváme, že ten nejpomalejší růst mezd máme již za sebou. Ekonomika vykazuje známky zlepšení. Nicméně mzdy budou reagovat s velkým zpožděním. V roce 2010 očekáváme růst průměrných mezd kolem tří procent, ale nejčastější mzdy porostou pomaleji," říká Šichtařová.

Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské se průměrná mzda letos zvýší jen zhruba o dvě procenta. "Reálná mzda - po odečtení inflace - však stoupne jen o pouhé půl procento," očekává Horská. Růst mezd je škrcen stále ještě vysokou nezaměstnaností a slabým oživením ekonomiky.

"S vyšším růstem mezd nelze počítat ani v dalších čtvrtletích. Ekonomické oživení zůstane pozvolné a růst spotřebitelských cen zůstane pomalý," očekává také Jiří Šimek ze společnosti Citfin.

"Firmy budou nadále opatrné se zvyšováním mezd neboť oživení ekonomiky bude stále křehké. Nebude je k tomu nutit ani situace na trhu práce, kde je nyní mnohem větší nabídka pracovních sil, než tomu bylo v minulých letech," dodává.

Jednou doženeme i Němce

"Ačkoli mzdy stále rostou, bude mzdové dotahování západní Evropy během na velmi dlouhou trať. Ty nejoptimističtější výpočty ukazují, že Čech bude brát stejnou mzdu jako Němec nejdříve v roce 2037. V nejbližších letech přitom překleneme největší propast a malý zbývající rozdíl budeme dotahovat po druhou polovinu období," říká Šichtařová.

Připomíná však i názory, podle nichž bude dotahování ještě výrazně delší. "Stačí se podívat na mzdové rozdíly v Německu, kde bývalá NDR stále nedotáhla západní země. Takové podpory, jako měla NDR, se přitom od nikoho nedočkáme," vysvětluje analytička.

Při dnešním kurzu koruny berou čeští zaměstnanci v průměru jen 880 eur měsíčně. "Koncem letošního roku by to mohlo být už přes 1117 eur. Za většinou nárůstu ale bude stát jen silnější koruna," zdůrazňuje Šichtařová.

Průměr je vyšší díky propouštění

Podle Petra Draxlera, odborníka na řízení lidských zdrojů ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, je statistický růst průměrné mzdy "vylepšen" díky propuštění nízkopříjmových zaměstnanců v dělnických profesích kvůli poklesu poptávky.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Máte mzdový výměr? Snadno můžete přijít o peníze
Osm tisíc jako minimální mzda? Může být i dvojnásobná
Kdy vám firma může snížit mzdu a jak se bránit

"Tito zaměstnanci bývají v některých odvětvích nahrazováni agenturními zaměstnanci, jejichž mzdy nejsou zachyceny ve statistikách daného odvětví," dodává Draxler.

Průměr navíc vylepšují i nejlépe placené profese. Nejčastější mzda, kterou dostává nejvíce lidí, je zhruba o několik tisíc korun nižší.

Stále roste, přesto klesla

V posledním čtvrtletí loňského roku dosáhla průměrná hrubá mzda v Česku 25 565 korun. Jak to, že je tedy - při pokračujícím růstu - na konci letošního prvního čtvrtletí výrazně nižší?

"Tato čísla nejsou srovnatelná. Průměrná mzda je na konci roku vždy vyšší, protože je opticky navýšena o třinácté či čtrnácté platy a různé bonusy," vysvětluje Šichtařová.

Abychom tedy měli představu o vývoji průměrné mzdy, musíme ji srovnat se stejným obdobím před rokem. Tehdy činila 22 263 korun, proto nyní statistici hovoří o více než dvouprocentním nárůstu.

 

Právě se děje

Další zprávy