Kdo na podzim zdraží plyn? Tři éčka nečekala na RWE

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
20. 9. 2013 15:50
Odborníci: Zemní plyn může ještě letos zdražit, příští rok přinese pokles cen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zákazníci společnosti Europe Easy Energy si od října mírně připlatí za plyn. Firma zatím jako jediná "zareagovala na aktuální situaci na trhu" a zvýšila ceny o 2,5 procenta. Ve většině regionů tak ztratila postavení nejlevnějšího dodavatele.

Zatím je ale předčasné hodnotit, zda jsou "tři éčka" první vlaštovkou plošného zdražování. Konkurenti totiž vyčkávají, jak se zachová největší tuzemský dodavatel, společnost RWE. Ten zatím ceny drží na stávající úrovni. Není ale vyloučeno, že je ještě "upraví" s platností od listopadu nebo prosince

„Na to by pak mohli zareagovat i ostatní," předpokládá jednatelka společnosti srovnejenergie.cz Kateřina Vaňková.

I tak jsme levnější než RWE

Společnost Europe Easy Energy uvádí, že ji k mírnému zdražení od října vede situace na energetických burzách. „Ceny zemního plynu nevykazují žádnou dlouhodobě predikovatelnou tendenci," dodává obchodní ředitel firmy Zdeněk Mařík.

Dodává ale, že i s novým ceníkem bude Europe Easy Energy levnější než RWE. „Po prvním říjnu zaplatí náš zákazník za megawatthodinu v průměru 839 korun. Zákazník RWE ale zaplatí 994 koruny," uvádí Mařík.

Podle analytika kalkulátoru cen energií TZB-info Jana Schindlera se zvýšení cen u společnosti Europe Easy Energy dalo očekávat. K tomuto kroku totiž dochází každý podzim. „Loni dokonce na jaře zlevnili, aby pak na podzim zase zdražili," říká Schindler. Zdražení je ale pro zákazníky podle něj částečně kompenzováno bonusem za věrnost.

Koruna a nasycenost trhu

Přestože jsou současné ceny plynu na burze vzhledem ke zdražování ropy vyšší, než byly ještě před několika měsíci, významnější roli v rozhodování o úpravě konečných cen bude hrát vývoj koruny vůči dolaru a euru. Říká to analytik společnosti ENA Zdeněk Kánský.

„Pokud koruna oslabí hodně nad 26 korun, dovedu si představit, že obchodníci včetně RWE půjdou s cenou nahoru," předpokládá Kánský.

Roli může hrát také určitá stabilizace zákazníků, kteří mění dodavatele plynu. Poslední čísla totiž ukazují, že zájem o změny dodavatele mírně ochladl.

Zatímco loni se podle údajů operátora trhu OTE rozhodlo pro změnu dodavatele plynu během prvních osmi měsíců roku 239 035 zákazníků, letos od ledna do srpna šlo už "jen" o 222 324 odběratelů.

„Menší konkurenční boj o zákazníky může distributory přimět k tomu, aby s cenou začali trochu pracovat a možná zahojili někdy až příliš seškrcené marže," vysvětluje analytik společnosti BHS Securities Petr Hlinomaz.

K mírnému zvýšení cen pro domácnosti může paradoxně vést také příslib Energetického regulačního úřadu snížit od příštího roku cenu za distribuci plynu o pět procent.

„Pro distributory plynu může být otázkou, zda silovou cenu trochu nezvýšit a nepřipravit si tak půdu pro nastavení marží v příštím roce, kdy by se opticky měla cena tak jako tak snížit," upřesňuje Hlinomaz.

Sýrie? Jen dočasné zdražení

Dominantní hráč na trhu s plynem, společnost RWE, zatím zvýšení cen nepotvrdila ani nevyvrátila. „Pohybujeme se ve vysoce konkurenčním prostředí, proto výhled cen ze strategických důvodů nezveřejňujeme," odpovídá na dotaz online deníku Aktuálně.cz mluvčí RWE Martin Chalupský.

Zatím tedy není jasné, zda desetiprocentní slevu, kterou zákazníkům RWE nabídla letos v dubnu, udrží i v hlavní topné sezoně.

„Já bych ale spíše sázel na stagnaci cen RWE u základní produktové řady Standard než na cenový růst," kontruje ostatním analytikům Jan Schindler z Top-info.

Růst cen plynu, který je teď vyvolaný současnými problémy v Sýrii, může být totiž pouze dočasný. Naopak dlouhodobější výhledy ukazují, že se plyn opět vydá sestupným směrem. To právě může velké společnosti přimět k tomu, zatím s cenami nehýbat.

Na reakci RWE čekají další energetické firmy. Ceny tedy zatím na stávající úrovni ponechá E.ON i Pražská plynárenská. Operativně bude reagovat i největší alternativní dodavatel plynu, ČEZ Prodej. Stejně tak jako dvojka Bohemia Energy totiž svou cenovou nabídku odvíjí od těchto hlavních hráčů. Obě firmy zákazníkům garantují až desetinový rozdíl oproti dominantním dodavatelům.

Příští rok levnější?

Pokud se nakonec firmy přeci jen rozhodnou ještě před koncem roku ceny plynu zvýšit, následující roky by mohly už opravdu přinést zlevnění. Jak odhaduje Jan Schindler z Top-info,  už v příští rok by měla cena plynu v Evropě pozvolna klesat. Samotná komodita by mohla zlevnit o dvě procenta.

Jestli se k tomuto poklesu přidá o pět procent nižší cena za distribuci plynu, kterou přislíbil Energetický regulační úřad, mohli by zákazníci zlevnění pocítit významněji.

„Hlavní vliv na cenu bude mít pravděpodobně přetlak nabídky nad poptávkou zejména vlivem nižší spotřeby. Optimismus lze dokumentovat na cenách kontraktů na energetické burze EEX na roky 2015 a 2016, které se nyní obchodují levněji než na rok 2014," míní Schindler.

Důkazem toho, že se v příštím roce očekává pokles cen, mohou být podle Schindlera různé nabídky jejich fixace na několik let dopředu.

„Kdyby RWE nebo jiný dodavatel nepočítal s poklesem cen na trhu, těžko by tyto ceny nabízel a dlouhodobě garantoval," uzavírá Schindler.

 

Právě se děje

Další zprávy