Kde si vyděláte víc než v Praze? Čtěte velké srovnání platů

Tereza Holanová Tereza Holanová
20. 8. 2014 5:32
Ne pro každou profesi platí, že je nejlépe zaplacená právě v hlavním městě. Podívejte se na rozdíly u číšníků, řidičů či vrátných.
Foto: Martina Křížová

Praha - Žebříček krajů v Česku podle nejvyšší průměrné mzdy sice jasně vede Praha, ale najdeme i povolání, která jsou v regionech placená lépe. Ukazuje to analýza online deníku Aktuálně.cz.

Důvodem těchto výjimek bývá hlavně nedostatek zaměstnanců. Často tlačí mzdy nahoru i nabídka práce za hranicemi.

To platí například pro číšníky, kteří si nejvíce vydělají v Karlovarském kraji. Druhé nejvyšší oficiální příjmy mají na jižní Moravě a až potom v Praze. Vrátní si vydělají nejvíce ve Středočeském kraji a na Vysočině, řidiči kamionů na Vysočině a v Ústeckém kraji.

Silnější konkurence a málo lidí

Za vyšší výdělky číšníků v Karlovarském či Jihomoravském kraji může podle prezidenta Asociace pracovních agentur Radovana Burkoviče silnější konkurence, ale také nedostatek pracovní síly.

"Zaměstnavatelé tedy musí platit více, a to nehovoříme o špičkovém personálu pro tří- a čtyřhvězdičkové provozovny, kde jsou vyšší mzdy nezbytné. Jinak nemají šanci získat nikoho kromě nekvalifikovaných brigádníků," vysvětluje.

Majitelé restaurací drží mzdy vysoko i kvůli nedaleké německé, respektive rakouské hranici. Kdo umí jazyk a nevadí mu dojíždění, může totiž podle Burkoviče pracovat u sousedů.

"Samozřejmě si konkurují i zaměstnavatelé. Více restaurací se musí více poprat o potenciální zaměstnance," souhlasí analytik serveru Platy.cz Zdeněk Němec.

Kde si číšníci vydělají nejvíce

Kraj Medián hrubé měsíční mzdy (2013)
1. Karlovarský 14 143 Kč
2. Jihomoravský 11 379 Kč
3. Hl. m. Praha 10 660 Kč

Zdroj: MPSV

V regionech mají vrátní více odpovědnosti

Podobně to platí pro vrátné. Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) si loni nejvíce vydělali ve Středočeském kraji. Jejich medián hrubé mzdy, tedy "prostřední výdělek", zde činil 13 136 korun.

Na druhém místě byl Kraj Vysočina s mediánovou hrubou mzdou 13 058 korun. Až na pátém místě je kraj Hlavní město Praha (11 528 korun). Pro srovnání - medián pro celou Českou republiku činil 11 203 korun.

Podobná čísla vyplývají i z údajů portálu Platy.cz, kam informace o svém hrubém výdělku vyplňují přímo zaměstnanci. Podle nich jsou na prvním místě vrátní z Kraje Vysočina, kteří si před srážkami vydělají v průměru 11 800 korun, následuje Jihomoravský a Pardubický kraj. Praha je opět na pátém místě.

Kde si vrátní vydělají nejvíce

Kraj Hrubá měsíční mzda (2013)
1. Středočeský 13 136 Kč
2. Vysočina 13 058 Kč
3. Liberecký 12 959 Kč
4. Karlovarský 11 876 Kč
5. Hl. m. Praha  11 528 Kč

Zdroj: MPSV

Údaje od zaměstnanců

Kraj Hrubá měsíční mzda (2013)
1. Vysočina 11 800 Kč
2. - 3. Jihomoravský 11 400 Kč
2. - 3. Pardubický 11 400 Kč
4. Jihočeský 11 000 Kč
5. Praha 10 800 Kč

Zdroj: Platy.cz

Proč jsou pražští vrátní placeni hůře? "Různé vládní instituce a rozpočtové či příspěvkové organizace svěřují tyto služby bezpečnostním agenturám, kdy je jediným kritériem při výběru nejnižší fakturační cena," vysvětluje Burkovič.

Také podle Zdeňka Němce nyní firmy využívají především najatou ostrahu. "Běžné vrátné v Praze najdeme spíše pouze v některých pobočkách výrobních firem. Jejich postavení i plat proto mohou být nižší než u jejich kolegů v regionech, kteří nezřídka zastávají práci s vyšší mírou zodpovědnosti," doplňuje.

Řidiči se mají nejlépe na Vysočině

Mít zaměstnavatele mimo hlavní město se vyplatí i řidičům kamionu. Nejvíce si před srážkami vydělají na Vysočině, kde prostřední hodnota mezd loni dosahovala 21 367 korun a průměrná pak 21 021 korun. Následují Ústecký a Jihomoravský kraj.

"Praha nejenže dlouhodobě přichází o továrny a prakticky je vymístila do okolních krajů, ale také se snaží všemožně omezit průjezd kamionů. Řidiči kamionů se tak logicky musí vyskytovat v jiných krajích," vysvětluje Burkovič.

"Jihočeský a Plzeňský kraj jsou pak typické svým napojením nejen na automobilový průmysl sousedního Německa. Zásobování jeho výrobních linek metodou just-in-time (tedy v okamžiku potřeby, pozn. red.) se děje právě pomocí automobilové, tedy kamionové dopravy," dodává prezident Asociace pracovních agentur.

Spediční firmy navíc nejsou příliš omezeny umístěním svého sídla. Dopravce z Vysočiny tak může obstarávat zakázky pro celou Evropu, podobně jako firma z Prahy, připomíná Zdeněk Němec.

Výdělky řidičů kamionů v roce 2013

Kraj Medián hr. mzdy Průměrná hr. mzda
1. Vysočina 21 367 Kč 21 021 Kč
2. Ústecký 20 112 Kč 19 025 Kč
3. Jihočeský 19 803 Kč 20 910 Kč
4. Plzeňský 19 518 Kč 20 817 Kč
5. Středočeský 19 354 Kč 19 730 Kč
6. Jihomoravský 19 123 Kč 18 571 Kč
7. Hl. m. Praha 18 386 Kč 20 492 Kč
8. Královéhradecký 18 086 Kč 17 746 Kč
9. Moravskoslezský 14 966 Kč 17 336 Kč
10. Liberecký 14 229 Kč 15 043 Kč

Zdroj: MPSV

Pracovat mimo Prahu se vyplatí i pomocným a nekvalifikovaným pracovníkům, mezi něž patří například uklízeči, popeláři či pomocníci v kuchyni. Ti mají vyšší výplatu na Vysočině a ve Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. 

Ráj pro sekretářky i obchodní zástupce

Naopak příznivější podmínky než jinde v Česku mají v Praze například sekretářky. Medián jejich hrubých mezd tu dosahuje 25 308 korun, zatímco například v Jihomoravském kraji to je 21 639 korun a v Pardubickém kraji 20 632 korun.

Celorepublikový medián se pohybuje nad 22,5 tisíce korun. Za poměrně vysoké číslo může fakt, že v Praze pracuje téměř tolik sekretářek jako ve všech ostatních krajích dohromady. Jejich platy tedy táhnou nahoru celorepublikové statistiky, přestože v Moravskoslezském kraji si některé sekretářky vydělají pouze 9,4 tisíce korun.

Nejlépe se v Praze mají i obchodní zástupci. Zatímco v celém Česku si před srážkami vydělají 24 546 korun, v hlavním městě přesahuje medián 31 tisíc korun. Nejbohatší z nich si přitom přijdou až na 64,7 tisíce korun. V Jihomoravském kraji naopak jejich mzdy začínají už na 9,2 tisíce. "Obchodnímu zástupci se určitě vyplatí zamyslet se nad přestěhováním se do Prahy," věří Němec.

Prahu táhnou nahoru šéfové

V celkovém srovnání krajů má jednoznačně nejvyšší mzdy Praha. Medián hrubé měsíční mzdy tu loni činil 27 705 korun, což je o 43,3 procenta více než v posledním Karlovarském kraji.

Tento průměr ale tlačí nahoru odměny řídících pracovníků, jejichž medián hrubé mzdy se pohybuje nad 58 tisíci korunami měsíčně, a je tak o 65 procent vyšší než v Jihočeském kraji (35 333 korun).

"V Praze se koncentrují sídla velkých firem, jsou tu i zastoupení firem zahraničních," připomíná Němec. Vyšší výdělky v podobných podnicích pak zvedají celý regionální průměr.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy