Kalousek upřesnil, jak odpustí daně kvůli povodním

Petr Kučera Petr Kučera
11. 6. 2013 11:15
Úlevy se týkají zejména daně z příjmů za rok 2013, ale i doplatků za předchozí období
Foto: Jan Langer

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek definitivně rozhodl o daňových úlevách pro firmy a podnikající fyzické osoby postižené letošními červnovými povodněmi. Opatření začne platit nejpozději ve čtvrtek po zveřejnění ve Finančním zpravodaji ministerstva financí.

Úlevy se týkají zejména daně z příjmů za rok 2013. Projeví se tedy jak v zálohách placených v letošním roce, tak v daňovém přiznání podávaném v prvních měsících roku 2014.

„Fyzickým i právnickým osobám bude prominuta daň z příjmů ve výši škody na majetku používaném k podnikání. Škodu bude nutno doložit posudkem pojišťovny či znaleckým posudkem," uvádí ministerstvo.

Podnikajícím fyzickým osobám prominou finanční úřady i příslušenství (tedy zejména úroky z prodlení či penále) v případě pozdní úhrady záloh splatných po letošních povodních.

Právnické osoby, které si budou přát snížit či odložit zálohy na daň z příjmů, se mohou obrátit na finanční úřady s individuální žádostí. „Finanční úřady jim v rámci svých zákonných možností budou vycházet maximálně vstříc," slibuje ministerstvo v úterním prohlášení.

„Budou-li chtít podnikající fyzické osoby vystupovat jako bezdlužné, musí také podat individuální žádost o úpravu záloh. Správci daně budou vůči nim postupovat stejně vstřícně," dodává úřad.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Změny daní prošly vládou. Přečtěte si, co vás čeká
Absurdita roku? Daňové přiznání přes datovou schránku
Daňové ráje a pekla v Česku. Žebříček finančních úřadů

Úlevy se částečně dotknou také doplatků daně za předchozí období.

Podnikajícím fyzickým i právnickým osobám, kterým k 30. červnu 2013 vzniká povinnost doplatit daň z příjmů za předchozí zdaňovací období, bude prominuto příslušenství, pokud posečkanou daň zaplatí nejpozději do 31. října 2013.

„Osoby, které budou chtít využít úlevu, oznámí tuto skutečnost správci daně, přičemž doloží, že byly postiženy povodněmi, nebo připojí čestné prohlášení," uvádí ministerstvo financí.

Úřad slibuje, že finanční i celní správa budou postupovat maximálně vstřícně vůči subjektům postiženým povodněmi i při plnění jejich ostatních daňových povinností.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy