Kalousek mění plán. Chce zrušit i výhody u hypoték

Petr Kučera Petr Kučera
18. 7. 2010 13:15
Ministr financí přitvrdil. Koaliční partneři nejsou zásadně proti
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Staronový ministr financí Miroslav Kalousek by rád zrušil dosavadní daňové výhody také u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Záměr, který zmínil v sobotním rozhovoru pro deník Právo, jde ale proti volebnímu programu TOP 09. V něm sice strana plánovala zrušení většiny daňových výjimek, výslovně však hovořila o zachování výhod týkajících se (mimo jiné) "odpovědnosti vůči vlastnímu bydlení".

Mění tedy TOP 09 svůj program hned měsíc a půl po volbách? "Ne, jde jen o můj osobní názor. Rád bych o případném zrušení daňových výhod u úvěrů na bydlení přinejmenším otevřel diskuzi," vysvětlil Kalousek online deníku Aktuálně.cz.

"Myslím si, že to bude složitá diskuse, ale chci ji alespoň podstoupit. Netvrdím, že s tím stojí a padá svět. Není to v koaliční dohodě. Proto se ani nebudu tolik zlobit, když mi to neprojde," uvedl pro Právo.

Koaliční partneři zatím nejsou proti

Zástupci ODS a Věcí veřejných nejsou zásadně proti. Alespoň podle prvních reakcí.

"Budeme diskutovat o odstranění všech výjimek. Žádná není tabu - s výjimkou položek určených na zabezpečení dětí a důchodu," řekl online deníku Aktuálně.cz předseda vlády a ODS Petr Nečas. Říkat, které výjimky zůstanou a které budou odstraněny, je však podle něj zatím předčasné.

"Je zvýhodňováno vlastnické bydlení proti nájemnému. Dovedl bych si představit univerzální položku, která by řešila bydlení jako takové," uvedl pak Nečas o den později v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dokáže si prý představit zrušení daňového zvýhodnění hypoték, nechce ale rušit daňovou podporu bydlení jako celku.

"Zatím je to vše v úrovni úvah. Od ministra financí jde zatím jen o takový výkřik, i když nepostrádá logiku," odpověděl online deníku Aktuálně.cz ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, hlavní ekonomický expert Věcí veřejných.

Zásadně proti jsou - podle očekávání - sociální demokraté. "Tuto daňovou podporu využívají desítky tisíc rodin, které byly nuceny financovat pořízení vlastního bydlení formou hypotéky," reagoval místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Stříbrnou medaili v soutěži Panelák roku 2008 získal blok domů ve Volkově ulici v Praze 9.
Stříbrnou medaili v soutěži Panelák roku 2008 získal blok domů ve Volkově ulici v Praze 9. | Foto: SČMBD
Čtěte také:
Stát omezí stavební spoření. Jak a kdy? Čtěte přehled
Škrty ve stavebním spoření zřejmě skončí u soudu
Levnější hypotéky? Žádný trik, banky skutečně zlevnily
Stavební spořitelny lákají na letní slevy. Bude hůř

"Tyto rodiny započítaly existenci daňové úlevy do úvahy o tom, zda a za jakých podmínek budou schopny hypotéku splácet. S jejím zrušením, které navíc nebylo předmětem předvolební diskuse, nepočítaly," dodal Sobotka.

ČSSD navíc upozorňuje, že pokud by se zrušení výhod dotklo i stávajících hypoték, šlo by o "další útok na elementární důvěru občanů ke státu a v platné zákony". Chování státu musí být v očích občanů předvídatelné a seriozní. "Vláda by ve své rozpočtové politice neměla používat přímou ani nepřímou retroaktivitu," zdůraznil Sobotka.

Na úkor všech ostatních

Zrušení daňového zvýhodnění by rodinám zvýšilo daň z příjmů řádově o tisícovky ročně, nejvýrazněji v prvních letech splácení hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření.

Dosud platí, že zaplacené úroky si lze v daném roce odečíst od základu daně. Například kdo vloni zaplatil na úrocích (nikoliv na celých splátkách úvěru) 80 tisíc korun, snížil si výslednou roční daň o zhruba o 12 tisíc.

Podle Kalouska však na dosavadní zvýhodnění lidí s hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření doplácejí všichni ti, kteří své bytové potřeby řeší jiným způsobem. Výhody pro hypotéky lidí se středními a vyššími příjmy totiž jdou na úkor nízkopříjmových skupin.

Nejdříve od roku 2012, stejně jako stravenky

Zrušení většiny výjimek a zásadní zjednodušení daňového systému prezentoval Kalousek už v roce 2008, kdy jako ministr financí dokončil věcný návrh nového zákona o daních z příjmů. Z něj bude zřejmě vycházet i při následných jednáních s koaličními partnery.

Čtěte také
Autor fotografie: Aktuálně.cz

"Definitivní návrh předložím pravděpodobně na jaře příštího roku. Změny by tedy mohly být účinné od ledna 2012," upřesnil Kalousek pro Aktuálně.cz.

Součástí komplexních systémových změn má být mimo jiné i zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů, tedy například stravenek.

Určitou kompenzací má být nový zaměstnanecký paušál, který si budou moci odečítat všichni bez ohledu na jeho skutečné využití. Nehledě na jeho výši by na něm vydělali hlavně zaměstnanci, kteří nyní stravenky či jiné benefity nedostávají. Naopak si pohorší ti, kdo nyní mají více podobných výhod.

Do doby, než se koalice shodne na změně systému, však Kalousek nechce zveřejnit svou představu o výši tohoto paušálu. "Zatím nebudu ani naznačovat. Nejdříve se bavme o principu, teprve pak budeme řešit konkrétní parametry," dodává Kalousek.

"Každopádně nebudeme sahat na základní slevu na poplatníka ani na slevu na děti. Zachováme také další odůvodněné výhody, například na vědu a výzkum nebo spoření na penzi," slibuje ministr financí.

Už od ledna 2011 by ale mělo dojít k zásadnímu omezení státní podpory stavebního spoření (podrobněji zde) a ke zrušení daňových výhod podpor "vyplácených na ruku" jako jsou výsluhový příspěvek ozbrojených sborů nebo poslanecké náhrady.

 

Právě se děje

Další zprávy