Nejen volební "rouškovné". Důchody se od ledna opět zvýší všem, spočítejte si o kolik

Kateřina Hovorková Denis Chripák Kateřina Hovorková, Denis Chripák
9. 9. 2020 6:34
Průměrný starobní důchod bude od ledna 15 336 korun. Díky povinné zákonné valorizaci se od příštího roku zvýší o 839 korun. Čísla aktuálně zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Jaké bude konkrétní zvýšení u vašeho důchodu, zjistíte na kalkulačce uvnitř článku.

Kalkulačka navýšení důchodů od ledna 2021

Při výpočtu každoroční valorizace se podle zákona zohledňuje růst cen pro domácnosti za období od července 2019 do června 2020 a dále i polovina růstu reálných mezd za rok 2019. Podle statistických údajů, které byly nyní zveřejněné, byl růst cen 3,8 %, reálné mzdy rostly o 4 %. Zákonná valorizace tak bude v příštím roce činit 5,8 %. 

"Od ledna 2021 bude zvýšena základní výměra důchodu o 60 korun z 3490 na 3550 korun. Procentní výměra se zvýší o 7,1 procenta," říká Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Právě z těchto dvou výměr se starobní důchod počítá. Navíc platí, že důchodci, kteří dosáhnou 85 let, mají starobní důchod ještě o tisícovku vyšší. 

O navýšení důchodu není potřeba žádat, penzisté ho dostanou vyšší automaticky v lednové výplatě. V současnosti pobírá starobní důchod 2,4 milionu Čechů. 

Letos v lednu se důchody v průměru zvýšily o devět set korun, kromě povinné valorizace vláda přidala ještě 151 korun měsíčně navíc. O víc než 900 korun se důchody zvýšily i v lednu 2019. Chystané zvýšení od roku 2021 bude tedy slabší než v posledních letech.

Nicméně je zde ještě vládní návrh na poskytnutí mimořádného příspěvku, který by prosincový příjem penzistů zvýšil jednorázově o pět tisíc korun. Původně se mluvilo o šesti tisících, později byl vládou snížen. Zda ho ale senioři dostanou, není zatím jasné, musí o něm ještě hlasovat poslanci a senátoři. 

"Je třeba upozornit, že jednorázový příspěvek v navrhované výši pět tisíc korun je v tuto chvíli schválen vládou, ale musí ještě projít legislativním procesem, tedy Poslaneckou sněmovnou a Senátem," uvedl Dostálek.

Pětitisícovka navíc sociální dávky nesníží

Podle vládního návrhu by na příspěvek, který je také nazýván "rouškovným", měla nárok každá osoba, která má nebo bude mít nárok na výplatu českého důchodu k 30. listopadu 2020. Není přitom důležitý věk ani druh pobíraného důchodu.

To znamená, že by pětitisícovku mohli dostat nejenom starobní důchodci, ale také invalidní důchodci s 1. až 3. stupněm invalidity a lidé, kteří mají nárok na vdovský, vdovecký či sirotčí důchod. 

"Má-li poživatel důchodu nárok na výplatu více důchodů, například starobního a vdovského, bude příspěvek vyplacen pouze jednou," vysvětluje Dostálek.  

Pokud bude příspěvek schválen, nebude potřeba o něj žádat, ale k vyplacení dojde automaticky. Zatím je jasné, že v prosinci, ale kdy konkrétně se neví.  Ministerští úředníci se domnívají, že do Vánoc by se výplata příspěvku prostřednictvím sociální správy zřejmě stihla.  

"Šlo by o mimořádný a jednorázový příjem, který nebude nijak krácen, ať již přímo, například exekucí, ale ani nepřímo tím, že důsledkem jeho vyplacení by bylo zkrácení jiné sociální dávky nebo snad zánik nároku na ni závislé na výši příjmu, tedy například příspěvku na bydlení. Příspěvek zároveň nebude podléhat dani z příjmu. Připravovaný návrh tedy zajišťuje stav, že se důchodci zvýší čisté příjmy o částku ve výši tohoto příspěvku bez negativního vlivu na jakékoliv jeho jiné sociální příjmy," dodává Dostálek. 

Lidí se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí je v Česku 2,89 milionu. Vyplacení mimořádného příspěvku by státní rozpočet přišlo na 14,5 miliardy korun.

Na důchodce dopadla pandemie paradoxně nejméně

Návrh poskytnout "rouškovné" vyvolal řadu reakcí. Podle opozičních politiků si jím chce současná vláda "koupit" důchodce před volbami. Podle aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK s rouškovným pro seniory souhlasí 56 % oslovených. Jde častěji o ženy, seniory, lidi bez maturity, s pozitivním postojem k vládě a voliče ANO a ČSSD.

Podle šesti lidí z deseti jde podle průzkumu v tomto směru o "předvolební úplatek" či populismus ze strany vlády. Tento názor zastává dokonce i třetina těch, kteří s tímto jednorázovým příspěvkem pro seniory souhlasí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že příspěvek je jakýmsi odškodněním za stres, který důchodci v době epidemie koronaviru prožívali. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) ho zase nazvala solidárním. Její úřad pak plán zdůvodnil poklesem poměru průměrné penze k průměrné mzdě v posledních letech, dopady epidemie na příjmovou a sociální situaci penzistů a nejistým vývojem.

Nedávný průzkum společnosti Partners mezi tisícovkou respondentů ale negativní dopady koronavirové pandemie na příjmy důchodců vyvrátil. Právě penzisté starší 65 let zaznamenali průměrně nejnižší finanční ztráty z celé populace.

"Část z nich totiž pobírá starobní důchod a jeho výše dotčená během opatření spojených s covid-19 nebyla. Například samoživitelky, rodiny s více dětmi či podnikatelé na tom byli hůř. Důchodci tak v tomto ohledu tvoří nejvíce stabilizovanou část populace," uvedla mluvčí společnosti Partners Tereza Píchalová. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy