Mzdová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy

Miroslav  Hajda Aktuálně.cz Miroslav Hajda, Aktuálně.cz
1. 8. 2018 7:48
Spočítejte si, jak vysokou čistou mzdu (nebo plat), byste měli od zaměstnavatele dostávat v roce 2018. Pokud plánujete změnu zaměstnání, můžete si sami snadno vypočítat, o kolik si polepšíte.

Jak se počítá čistá mzda

Pro výpočet čisté mzdy je určující to, jakou máte hrubou mzdu (plat). Hrubá mzda se skládá z různých nárokových a nenárokových položek.

Mezi nárokové položky patří například mzda sjednaná v pracovní smlouvě, úkolová nebo hodinová mzda. Patří sem i různé příplatky - za práci přesčas, náhrada mzdy za svátek, mzda za noční práci nebo o víkendu a podobně..

Mezi nenárokové složky hrubé mzdy pak mohou patřit třeba prémie, odměny nebo provize za uzavřené obchody.

Sociální a zdravotní pojištění

Jakmile je určena hrubá mzda, tak následuje další krok výpočtu čisté mzdy. Tím je určení sociálního a zdravotního pojištění:

  • Sociální (důchodové) pojištění zaměstnance tvoří 6,5 % z hrubé mzdy
  • Zdravotní pojištění zaměstnance je 4,5 % z hrubé mzdy

Kromě sociálního a zdravotního pojištění, které se strhává z hrubé mzdy zaměstnanci, platí sociální a zdravotní pojištění také zaměstnavatel:

  • Sociální pojištění placené zaměstnavatelem = 25 % (zahrnuje nemocenské pojištění, důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti)
  • Zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem = 9 %

Superhrubá mzda a daně

Daň, která se platí ze mzdy zaměstnance, se nepočítá z hrubé mzdy, ale z takzvané "superhrubé mzdy". Superhrubá mzda je součet hrubé mzdy zaměstnance plus sociální a zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem.

Superhrubá mzda je tedy 134 % původní hrubé mzdy. Daň, kterou zaplatí zaměstnanec, je pak 15 % z této superhrubé mzdy. Ve výsledku ale zaměstnanec nikdy neplatí celou daň, protože si může uplatnit různé slevy a zvýhodnění.

Daňové slevy a daňové zvýhodnění na dítě v roce 2018

Daňová sleva/zvýhodnění Za rok Za měsíc
Na poplatníka 24 840 Kč 2 070 Kč
Na manžela/manželku 24 840 Kč uplatní se ročně
Na manžela/manželku s průkazem ZTP/P 49 680 Kč 4 140 Kč
Invalidní důchod I. a II. stupně 2 520 Kč 210 Kč
Invalidní důchod III. stupně 5 040 Kč 420 Kč
Držitel průkazu ZTP/P 16 140 Kč 1 345 Kč
Student 4 020 Kč 335 Kč
Umístění dítě ve školce (*) 12 200 Kč uplatní se ročně
Sleva na evidenci tržeb (**) 5 000 Kč uplatní se pouze jednou
Daňové zvýhodnění na první dítě 15 204 Kč 1 267 Kč
Daňové zvýhodnění na druhé dítě 19 404 Kč 1 617 Kč
Daňové zvýhodnění na třetí dítě 24 204 Kč 2 017 Kč

(*) uplatňují se skutečné náklady na základě potvrzení ze školky, částka 12 200 Kč je maximální hranice 

(**) týká se pouze samostatně výdělečných osob - slevu je možné uplatnit pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat

Další postup výpočtu čisté mzdy

V předchozích odstavcích jsme si řekli, že z hrubé mzdy se spočítá sociální a zdravotní pojištění. Na základě toho, jaké sociální a zdravotní pojištění platí zaměstnavatel, se vypočítá superhrubá mzda. A z ní pak daň ve výši 15%.

Oproti této dani je možné uplatit různé daňové slevy (viz tabulka). Téměř každý zaměstnanec má možnost uplatnit si daňovou slevu za poplatníka (v roce 2018 je to 2070 Kč měsíčně). Nebo i jiné slevy. Pokud by součet daňových slev byl vyšší, než vypočítaná daň, pak se reálně žádná daň neplatí (odvádělo by se jen sociální a zdravotní pojištění). Výjimkou je daňové zvýhodnění na dítě/děti, kde to funguje trochu jinak.

Daňové zvýhodnění na dítě/děti

Pokud má zaměstnanec dítě (děti), může si uplatit daňové zvýhodnění (na jedno dítě může uplatnit vždy jen jeden z rodičů).

Od vypočítané daně se nejprve odečtou jednotlivé daňové slevy (za poplatníka, studenta, držitele průkazu ZTP/P apod.).

Pokud se po odečtení slevy z vaší daňové povinnosti dostanete "do minusu" (nárok na daňové zvýhodnění je vyšší než původně vypočtená daňová povinnost), stane se vzniklý rozdíl takzvaným daňovým bonusem. Díky tomu nejenže státu nezaplatíte žádné daně, ale ještě od něj něco získáte.

Maximálně můžete dostat 60 300 korun, minimálně stovku (vychází-li vám bonus nižší než 100 korun, nedostanete nic).

Daňový bonus však může uplatnit jen ten, kdo si za rok 2018 vydělal více než 73 200 korun ročně. Do limitu se počítají pouze příjmy ze zaměstnání či podnikání.

Podmínkou pro využití slevy je, že jde o takzvané vyživované dítě, žijící s poplatníkem ve společné domácnosti. Dočasný pobyt dítěte mimo domácnost - například cestování po světě - vás nicméně o slevu nepřipraví.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 20 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy