Česko má nové sazby nejdůležitější daně. Spočítejte si, kolik na změně vyděláte

Kateřina Hovorková Denis Chripák Kateřina Hovorková, Denis Chripák
Aktualizováno 20. 11. 2020 8:49
Zdaňování takzvané superhrubé mzdy v tuzemsku po 13 letech skončí. Sněmovna na nočním jednání přijala návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který toto zdaňování ruší. Místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou nad 140 000 Kč měsíčně sazbou 23 procent. Spočítejte si na naší kalkulačce, o kolik korun si přilepšíte, pokud Senát změny potvrdí.

Kalkulačka - výpočet čisté mzdy

Dosavadní výpočet

0

Superhrubá mzda
Superhrubá mzda se vypočítá tak, že se hrubá mzda vynásobí 1,338 (příklad: 30 000 Kč x 1,338 je 40 140 Kč) Zaměstnavatel ze superhrubé mzdy odvádí 33,8 % na pojištění (sociální 24,8 % a zdravotní 9 %.

0

Odvody
Z hrubé mzdy zaměstnance se odečtou zálohy na pojištění, které platí zaměstnanec, což je 6,5 % na sociální pojištění a 4,5 % na zdravotní pojištění.

0

Sleva na poplatníka
K hrubé mzdě se připočítává sleva na poplatníka ve výši 2070 Kč na měsíc.

0

Sleva na dítě
K hrubé mzdě se připočítává sleva na dítě, přičemž na 1. dítě jde o 1267 Kč, na druhé dítě 1617 a na třetí a každé další dítě 2017 Kč.
Daň z příjmů

0

Daň z příjmů činí 15 % a vypočítává se ze superhrubé mzdy. Vypočítaná částka se odečítá z hrubé mzdy zaměstnance.

0

Čistá mzda

Schválený návrh

ŽÁDNÁ

Superhrubá mzda
Nový návrh počítá se zrušením superhrubé mzdy, vše se počítá z hrubé mzdy.

0

Odvody
Z hrubé mzdy zaměstnance se odečtou zálohy na pojištění, což je 6,5 % na sociální pojištění a 4,5 % na zdravotní pojištění.

0

Sleva na poplatníka
Schválený návrh počítá pro rok 2021 se změnou slevy na poplatníka z 2070 Kč měsíčně na 2843 Kč.

0

Sleva na dítě
K hrubé mzdě se připočítává sleva na dítě, přičemž na 1. dítě jde o 1267 Kč, na druhé dítě 1617 a na třetí a každé další dítě 2017 Kč.
1. pásmo

0

- hrubý příjem do 139 340 Kč. Návrh počítá s 15 % sazbou daně.
2. pásmo

0

- hrubý příjem nad 139 340 Kč. Návrh počítá s fixní daní 20 901 Kč + 23 % z částky nad 140 tisíc Kč.

0

Čistá mzda

Sněmovna schválila také návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka. Dosud činí 24 840 korun a nově by měla odpovídat průměrné hrubé mzdě za předminulý rok. Poslanec uvádí, že v roce 2021 by činila sleva 34 125 korun. Měsíční zvýšení tak představuje změnu z 2 070 Kč na přibližně 2 843 korun. I tuto změnu už zachycuje naše kalkulačka.

Nový koncept daně z příjmů fyzických osob spočívá ve zrušení superhrubé mzdy a zavedení daňové progrese. "Daňové sazby by měly být nastavené tak, aby příliš nezatěžovaly poplatníka, ale aby došlo k získání dalších dodatečných prostředků, zejména z vyššího zdanění vyšších příjmů. Daňové sazby jsou nastaveny ve výši 15 a 23 procent, základem daně by byl hrubý příjem," vysvětluje daňový expert Michal Jelínek ze společnosti V4 Group.

Doplňuje, že konstrukce daně z příjmů je celkem složitá. Má za úkol zohlednit sociální postavení poplatníků, a tím umožnit redistribuci vytvořeného důchodu od osob s vyššími příjmy k osobám s nižšími příjmy.

"Se zrušením superhrubé mzdy se vracíme k určitému normálu a standardu, na který jsme byli zvyklí a který je běžný i v Evropě. Tedy vypočítává daň z příjmů, nikoliv z pojistného," míní Miroslav Zeman ze serveru Bankovnipoplatky.cz.

Studie, kterou na internetu zveřejnila Národní rozpočtová rada, ukazuje, že nové sazby budou znamenat výpadek daňových příjmů 88 miliard korun. Z toho by o 58,1 miliardy korun přišel státní rozpočet, o 7,8 miliardy rozpočty krajů a o 22,1 miliardy korun příjmy obcí. Navíc upozorňuje, že u domácností s nízkými příjmy by změna vedla k průměrné měsíční úspoře kolem 180 Kč, zatímco u deseti procent domácností s nejvyššími příjmy by to bylo 5600 Kč.

K podobným výsledkům došel v zářijové studii think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR. Podle studie by zrušení superhrubé mzdy desetině zaměstnanců s nejnižšími příjmy nepřineslo téměř nic, maximálně 100 Kč ročně navíc.

Utrácet, nebo spořit?

Superhrubá mzda byla zavedená v roce 2008 vládou Mirka Topolánka. Od té doby ji kritizovala levice a postupem času se jí chtěla zbavit i pravice, ale nikdy se na tento krok nenašla dostatečná koaliční podpora.

"Hlavním argumentem byl vždy příliš vysoký výpadek v příjmech státní kasy, ale nyní se otevírá příznivé politické okno pro akci," míní Tomáš Volf, ekonom společnosti Citfin. 

Premiér Babiš oznámil, že zrušení superhrubé mzdy od ledna 2021 bude mít dopad na státní rozpočet ve výši 74 miliard korun. To se ale podle Volfa v rostoucím státním dluhu, který sahá k 500 miliardám korun, schová. Navíc stát uvažuje tuto díru v rozpočtu částečně zalepit bankovní nebo elektronickou daní. 

  • Průměrná hrubá mzda v 1. čtvrtletí letošního roku byla 34 077 korun, superhrubá mzda 45 663 korun. V tomto případě bude rozdíl na dani mezi výpočtem ze superhrubé a hrubé mzdy 1 727 korun měsíčně ve prospěch zaměstnanců. 

"Pokud lidé uvidí na výplatní pásce více peněz, chmury z rostoucího státního dluhu rychle zmizí. Pointou tohoto kroku je dostat tyto finanční prostředky do peněženek lidí, kteří je budou utrácet. To by mělo zpětně zvýšit spotřebu, podpořit maloobchodní tržby a část z těchto peněz vrátit do státní kasy skrz DPH," vysvětluje Volf.

Jenže podle Davida Vagenknechta z Raiffeisenbank se na zvýšenou kupní sílu zákazníků nedá úplně spoléhat. "Poslední průzkum spotřebitelské důvěry naznačil, že ačkoliv se důvěra spotřebitelů zvyšuje, jejich obavy o vlastní budoucí finanční situaci přetrvávají, což podněcuje vyšší míru spoření a tvorby finančních rezerv. Efekt snížení daně z příjmu by tak mohl být zaznamenán v úsporách namísto v poptávce," uvažuje David Vagenknecht.

Ekonom České spořitelny Michal Skořepa upozorňuje také na reputační riziko České republiky u zahraničních investorů. Ti v posledních letech podle něj celkem hojně investovali do českého státního dluhu, který byl atraktivní - měli jsme jedno z nejnižších zadlužení v Evropě. "Nyní, pokud vláda dobře nevysvětlí, proč připravuje státní rozpočet o miliardové příjmy, si mohou říci, aha, pozor, tam dochází k nějakým změnám a přestanou mít důvěru a budou investovat jinde," říká Skořepa. 

Nezaměstnanost hraje roli

Zrušení superhrubé mzdy a dopadu na rozpočet možná trochu pomůže i rostoucí nezaměstnanost. Jelikož se superhrubá mzda počítá z daně z příjmů a v dalších měsících se podle odborníků bude počet nezaměstnaných zvyšovat, výpadek příjmů pro státní rozpočet nebude takový.

"Vyšší nezaměstnanost může být skrytým argumentem, proč superhrubou mzdu zrušit právě teď. Spojitost s vyššími náklady na výplatu dávek v nezaměstnanosti nemusí být na první pohled patrná," tvrdí ekonom Volf.

V současnosti se z hrubé mzdy zaměstnance vypočítávají jak jeho vlastní odvody na sociální (6,5 %) a zdravotní (4,5 %) pojištění, tak i odvody na sociální a zdravotní pojištění, které za něj platí zaměstnavatel. Je to 24,8 a 9 procent.

Pokud tyto dvě částky připočteme k hrubé mzdě, dostaneme superhrubou mzdu. A teprve z té se vypočítává 15procentní daň z příjmu. Jestliže se zruší superhrubá mzda, bude se daň stanovená podle velikosti příjmu počítat jen z hrubé mzdy. Do 139 340 tisíc korun tu bude 15 procent, nad tuto částku bude daň z příjmu fixní 20 901 korun plus 23 % navíc z částky nad tuto mzdu. Jedná se o progresivní zdanění. 

"Tlak na to, aby bohatí lidé platili na daních více, je na místě. A ti bohatí to dokonce uznávají. Zahraniční miliardářské celebrity již několikrát avizovaly, že je třeba bohaté zdanit víc. V některých zemích se totiž nepodařilo zvládnout rozkol mezi chudými a bohatými, tam pak stoupá riziko sociálních nepokojů. A když se podíváme po Evropě, tak to platí téměř v každém státě, že bohatí platí o nějaké procento vyšší daně," říká Michal Skořepa. 

  • Kolik korun přesně na účtu přibude, pokud bude návrh schválen i Senátem a začne od ledna 2021 platit, si spočítejte na naší kalkulačce. 

Zaměstnavatelé připlatí

Odvody zaměstnavatele na pojištění za zaměstnance se ovšem ani po přijetí návrhu nezmění. Tedy budou dál činit dohromady 33,8 procenta. "Pokud se nezmění hrubá mzda zaměstnance, tak se nezmění ani náklady zaměstnavatele," vysvětluje Michal Jelínek z V4 Group.

Takže zaměstnavatelé neušetří. Naopak, budou si muset na přelomu roku připlatit. 

Všichni ekonomové se totiž shodují na tom, co už zmiňovala Hospodářská komora. A to, že pro podnikatele a firmy bude problémem a dodatečným nákladem změna programů pro výpočty a evidenci mezd. Zdanění se totiž výrazně změní.

"Pokud by nakonec přece jen byla superhrubá mzda zrušena, ocenili bychom, kdyby byla provázena snížením celkové daňové a pojistné zátěže," doplňuje tiskový mluvčí komory Miroslav Diro.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy