K penězům se dostanete otiskem prstu. Banky věří biometrii

Ekonomika Ekonomika
12. 8. 2015 13:26
Už tři banky umožňují přístup k účtu v mobilu prostřednictvím otisku prstu. V jedné se takto i potvrzují platby.
Stačí otisk a jste uvnitř. (ilustrační foto)
Stačí otisk a jste uvnitř. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – K penězům se nově dostanete také prostřednictvím otisku prstu. Novou metodu přihlašování do mobilního bankovnictví v Česku nabízí už tři banky, nově tuto možnost nyní spouští Komerční banka. Následuje tak UniCredit Bank a Fio banku. Poslední jmenovaná také - zatím jako jediná - umožňuje i potvrzování plateb jen přes otisk prstu.

"Využití biometrických dat, jako je například otisk prstu, je přirozeným trendem, který bude stále více ovlivňovat moderní bankovní služby. Přihlášení do Mobilní banky je nyní při zachování maximální míry zabezpečení jednoduché a příjemné," říká Mojmír Prokop, manažer distribučních kanálů a "customer intelligence" v Komerční bance. Podle něj lidé ocení hlavně to, že si nemusí pamatovat přihlašovací údaje.

Komerční banka a Fio banka nabízí novou funkci mobilní aplikace jen pro přístroje od firmy Apple. Komerční banka se zaměřila na telefony iPhone 5S, iPhone 6 a iPhone 6 Plus, Fio banka funkci umožňuje u stejných telefonů a navíc ještě u tabletů iPad Air 2 a iPad mini 3. UniCredit Bank, která s touto funkcí přišla jako první v Česku letos v květnu, myslela i na majitele vybraných telefonů Samsung, které umí číst otisky prstů.

"Přihlašování do bankovních aplikací pomocí otisku prstu je uživatelsky příjemné a je srovnatelné se zabezpečením pomocí PIN, navíc odpadá nutnost pamatovat si přihlašovací údaje," říká šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal, který se na oblast platebních karet a nových platebních metod specializuje.

První biometrickou platební aplikaci pro mobilní telefony spustila v Česku společnost MasterCard v únoru. Platbu z mobilu lze potvrdit přiložením prstu místo zadávání kódu PIN. Služba funguje na mobilních telefonech, které disponují čtečkou otisků prstů.

Přihlašování otiskem prstů je samozřejmě jen možností, nikoliv povinností. Do mobilního bankovnictví lze tedy i nadále vstupovat klasickými způsoby.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy