K penězům se dostanete otiskem prstu. Banky věří biometrii

Ekonomika Ekonomika
12. 8. 2015 13:26
Už tři banky umožňují přístup k účtu v mobilu prostřednictvím otisku prstu. V jedné se takto i potvrzují platby.
Stačí otisk a jste uvnitř. (ilustrační foto)
Stačí otisk a jste uvnitř. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – K penězům se nově dostanete také prostřednictvím otisku prstu. Novou metodu přihlašování do mobilního bankovnictví v Česku nabízí už tři banky, nově tuto možnost nyní spouští Komerční banka. Následuje tak UniCredit Bank a Fio banku. Poslední jmenovaná také - zatím jako jediná - umožňuje i potvrzování plateb jen přes otisk prstu.

"Využití biometrických dat, jako je například otisk prstu, je přirozeným trendem, který bude stále více ovlivňovat moderní bankovní služby. Přihlášení do Mobilní banky je nyní při zachování maximální míry zabezpečení jednoduché a příjemné," říká Mojmír Prokop, manažer distribučních kanálů a "customer intelligence" v Komerční bance. Podle něj lidé ocení hlavně to, že si nemusí pamatovat přihlašovací údaje.

Komerční banka a Fio banka nabízí novou funkci mobilní aplikace jen pro přístroje od firmy Apple. Komerční banka se zaměřila na telefony iPhone 5S, iPhone 6 a iPhone 6 Plus, Fio banka funkci umožňuje u stejných telefonů a navíc ještě u tabletů iPad Air 2 a iPad mini 3. UniCredit Bank, která s touto funkcí přišla jako první v Česku letos v květnu, myslela i na majitele vybraných telefonů Samsung, které umí číst otisky prstů.

"Přihlašování do bankovních aplikací pomocí otisku prstu je uživatelsky příjemné a je srovnatelné se zabezpečením pomocí PIN, navíc odpadá nutnost pamatovat si přihlašovací údaje," říká šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal, který se na oblast platebních karet a nových platebních metod specializuje.

První biometrickou platební aplikaci pro mobilní telefony spustila v Česku společnost MasterCard v únoru. Platbu z mobilu lze potvrdit přiložením prstu místo zadávání kódu PIN. Služba funguje na mobilních telefonech, které disponují čtečkou otisků prstů.

Přihlašování otiskem prstů je samozřejmě jen možností, nikoliv povinností. Do mobilního bankovnictví lze tedy i nadále vstupovat klasickými způsoby.

 

Právě se děje

Další zprávy