K penězům se dostanete otiskem prstu. Banky věří biometrii

Ekonomika Ekonomika
12. 8. 2015 13:26
Už tři banky umožňují přístup k účtu v mobilu prostřednictvím otisku prstu. V jedné se takto i potvrzují platby.
Stačí otisk a jste uvnitř. (ilustrační foto)
Stačí otisk a jste uvnitř. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – K penězům se nově dostanete také prostřednictvím otisku prstu. Novou metodu přihlašování do mobilního bankovnictví v Česku nabízí už tři banky, nově tuto možnost nyní spouští Komerční banka. Následuje tak UniCredit Bank a Fio banku. Poslední jmenovaná také - zatím jako jediná - umožňuje i potvrzování plateb jen přes otisk prstu.

"Využití biometrických dat, jako je například otisk prstu, je přirozeným trendem, který bude stále více ovlivňovat moderní bankovní služby. Přihlášení do Mobilní banky je nyní při zachování maximální míry zabezpečení jednoduché a příjemné," říká Mojmír Prokop, manažer distribučních kanálů a "customer intelligence" v Komerční bance. Podle něj lidé ocení hlavně to, že si nemusí pamatovat přihlašovací údaje.

Komerční banka a Fio banka nabízí novou funkci mobilní aplikace jen pro přístroje od firmy Apple. Komerční banka se zaměřila na telefony iPhone 5S, iPhone 6 a iPhone 6 Plus, Fio banka funkci umožňuje u stejných telefonů a navíc ještě u tabletů iPad Air 2 a iPad mini 3. UniCredit Bank, která s touto funkcí přišla jako první v Česku letos v květnu, myslela i na majitele vybraných telefonů Samsung, které umí číst otisky prstů.

"Přihlašování do bankovních aplikací pomocí otisku prstu je uživatelsky příjemné a je srovnatelné se zabezpečením pomocí PIN, navíc odpadá nutnost pamatovat si přihlašovací údaje," říká šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal, který se na oblast platebních karet a nových platebních metod specializuje.

První biometrickou platební aplikaci pro mobilní telefony spustila v Česku společnost MasterCard v únoru. Platbu z mobilu lze potvrdit přiložením prstu místo zadávání kódu PIN. Služba funguje na mobilních telefonech, které disponují čtečkou otisků prstů.

Přihlašování otiskem prstů je samozřejmě jen možností, nikoliv povinností. Do mobilního bankovnictví lze tedy i nadále vstupovat klasickými způsoby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy