Jedničky a nuly vynáší nejvíce. Průzkum ukázal, kolik platí čeští zaměstnavatelé

Ekonomika Ekonomika
13. 8. 2022 15:36
V průměru 62 240 korun měsíčně. Tolik si včetně bonusů a odměn vydělají odborníci v IT. Vedle pozic ve vrcholovém vedení firem jde tak o nejvýdělečnější obor v Česku, vyplývá z průzkumu platového portálu Platy.cz. Průměrnou mzdu nad hranicí 50 tisíc korun mají ještě pracovníci v bankovnictví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na podobné úrovni se nacházejí mzdy v oborech management kvality, kde průměrné měsíční ocenění včetně bonusů a odměn činí 46 000 korun, a dále  ekonomika a účetnictví (44 300 Kč) či lidské zdroje (44 100 Kč), ukazují výsledky průzkumu, který vychází z odpovědí od více než 45 000 respondentů.

Na výplatní pásky mělo v letošním prvním pololetí největší vliv zvýšení minimální mzdy. Největší posun tak nastal u pomocných prací (o 23 procent), ve dřevozpracujícím průmysl (o 16 procent) a službách (o 11 procent). Ve všech těchto oborech je totiž nízká průměrná celková mzda, od 26 000 korun za pomocné práce po 33 400 korun v dřevozpracujícím průmyslu.

Z ostatních oborů, kde je úroveň mezd vyšší, si nejvíce polepšili zaměstnanci zajišťující kontrolu kvality, kde průměrná celková mzda stoupla o 11 procent na 46 000 korun.

Jsou ale i obory, kde se průměrná mzda zvýšila jen nepatrně. Mezi ně patří zemědělství a potravinářství, chemický průmysl a zákaznická podpora, ukázala čísla.

V republikovém srovnání pak nejvyšší sumy na výplatních páskách najdou tradičně Pražané. Průměrná mzda v české metropoli přesáhla podle průzkumu 58 tisíc korun. Ve Středočeském kraji je průměr o 10 tisíc korun nižší.

Nejméně si pak vydělají pracovníci v Karlovarském, Olomouckém a Zlínském kraji, kde se průměrné mzdy pohybují kolem 37 tisíc korun.

Mzdy znehodnocuje inflace

Průměrná mzda v celém Česku včetně bonusů a odměn dosáhla v prvním pololetí letošního roku 49 166 korun, proti stejnému období loni tak výdělky zaměstnanců vzrostly o sedm procent. Proti prvnímu čtvrtletí činil nárůst čtyři procenta.

"Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 procenta, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021, pak se ale téměř zastavil. V prvním čtvrtletí 2022 byla celková průměrná mzda jen o 0,8 procenta vyšší než v posledním kvartálu 2021," popisuje Michal Novák z portálu Platy.cz.

To podle něj nasvědčuje tomu, že růst mezd se nyní mírně nastartoval. "Vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly," podotýká.

Firmy musí v době dvojciferné inflace, která v Česku momentálně dosahuje 17,5 procenta, šetřit na řadě položek včetně mezd, protože čelí prudkému zdražování nejen na straně nákladů, ale například i úvěrů.

"Letošní růst mezd lze jen těžko predikovat. Většina firem potřebuje stabilizovat lidské zdroje, takže lze očekávat, že budou zvyšovat mzdy tak, aby je udržely na konkurenceschopné výši vzhledem k ostatním v regionu. Můžeme se ale v některých oborech a regionech dočkat i snižování nákladů a zeštíhlování," připomíná dále Novák.

Podle dat Českého statistického úřad (ČSÚ) se průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně reálně snížila o 3,6 procenta. Bez započtení inflace se zvýšila o 7,2 procenta na 37 929 korun. Reálně se mzda snížila kvůli rostoucí inflaci 94 procentům ze všech zaměstnanců. Podle oslovených analytiků byl reálný pokles nejvýraznější za víc než 20 let.

Medián, tedy prostřední hodnota mezd, se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 6,6 procenta na 31 923 korun. U mužů byl 34 362 korun, u žen pak 29 262 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 16 733 a 60 467 korunami měsíčně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy