Stotisícový důchod má jediný Čech
Nejvyšší důchod se v Česku pohybuje v rozmezí 100 až 110 tisíc korun, přesnější číslo Česká správa sociálního zabezpečení nesděluje. Pobírá ho jediný člověk a s jistotou o něm víme pouze to, že předtím měl vysoce nadstandardní příjmy a důchod mu byl přiznán před rokem 2015. Poté se změnila pravidla výpočtu a pro nově přiznané důchody platí, že maximální výše se od té doby pohybuje pod úrovní 30 tisíc korun (nyní 28 994 korun).
Ke stotisícovému důchodu se s největší pravděpodobností postupně "dopracoval". Důchod totiž v průběhu času roste nejen o každoroční valorizaci, ale velkou roli hraje také to, když lidé v důchodovém věku dále pracují a důchod nějakou dobu nepobírají. "Za této situace je každých 90 dnů výdělečné činnosti hodnoceno růstem procentní výměry důchodu o 1,5 procenta," říká za ČSSZ Renáta Provazníková z oddělení komunikace. Pokud člověk pracuje při pobírání důchodu, penze se sice také navýší, ale jen mírně - o 0,4 procenta za 360 dní.
Starobní důchod vyšší jak 50 tisíc korun měsíčně dostává pak od státu celkem 27 lidí. A více jak 30 tisíc korun dostává jen 710 z více jak 2,3 milionu lidí, kteří pobírají starobní důchod.
Jaký vliv má práce v důchodu na jeho výši, ukazuje následující příklad: Muž narozený v roce 1953 dosáhne důchodového věku v roce 2016. Celý život pracoval a dosahoval vysokých příjmů. Získal celkem 48 let důchodového pojištění. Pokud je mu starobní důchod přiznán hned ke dni dosažení důchodového věku, činí jeho výše 28 994 korun měsíčně (maximální možná částka). Pokud by však tento muž pracoval ještě dalších osm let bez pobírání důchodu, pak by výše starobního důchodu stoupla na zhruba 50 000 korun měsíčně (procentní výměra by se zvýšila o dalších 48 % výpočtového základu).