Potřebujete holiče nebo třeba doučování? Nová služba vás propojí a za "pracanty" vyřeší i EET

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 14. 2. 2017 14:26
V Česku vzniká nový nabídkový portál zaměřený v první fázi na soft služby, tedy na hlídání dětí, úpravu vlasů, pleti či vousů nebo na pomoc v domácnosti. Má ambiciózní plány. Do tří let chce přitáhnout 300 tisíc drobných služebníků, kterým říká "pracanti". Denně hodlá odbavovat téměř dva tisíce objednávek a nabízet služby v osmi zemích.
Momentka z tiskové konference, na které se nová služba představila.
Momentka z tiskové konference, na které se nová služba představila. | Foto: Martina Žižková, Robeeto

Praha – Ve středu rozjede služby nový nabídkový portál Robeeto.com. Na jednom místě hodlá nabízet služby fotografů, vizážistek, masérů, kadeřnic či učitelek doučujících ve volném čase děti. Portál spouští zakladatelka a majitelka sítě výdejních míst Zásilkovna Simona Kijonková, která věří, že se kolem něj budou do tří let točit tržby ve výši tři čtvrtě miliardy korun.

Portál spouští zakladatelka a majitelka sítě výdejních míst Zásilkovna Simona Kijonková
Portál spouští zakladatelka a majitelka sítě výdejních míst Zásilkovna Simona Kijonková | Foto: Martina Žižková, Robeeto

"Portál má ambice změnit celé odvětví služeb. Může pomoci všem, kteří chtějí dělat to, co je baví, v čase, který chtějí práci věnovat. Zároveň pomůže lidem, kteří marně hledají někoho na pomoc s pravidelným úklidem, hlídáním dětí nebo jednorázovým posekáním trávníku, překladem či doučováním," říká Kijonková s tím, že portál nevzniká proto, aby konkuroval dosavadním projektům, ale chce sjednotit a zpřehlednit trh.

Podle ní existuje řada lidí, kteří chtějí být užiteční, přivydělat si a setkat se s dalšími lidmi, ale kvůli tomu, že se například starají o tři děti, ztrácejí důvěru své dovednosti nabídnout. "A právě lidem trochu znevýhodněným na trhu práce chceme pomoci. Své služby tak může nabídnout každý, kdo něco umí a chce ve volném čase pracovat," vysvětluje Kijonková.

Pracovat tak může například i ten, kdo je dlouhodobě nezaměstnaný a nepobírá už podporu v nezaměstnanosti, je ale stále evidován na úřadu práce. Výši přivýdělku, který může na Robeetu získat, aby nepřišel o výhody s evidencí spojené (především úhrada zdravotního pojištění státem), mu bude kontrolovat portál sám. Maximálně je možné takto vydělat polovinu minimální mzdy, tedy 5500 korun.

Kdo bude práci poptávat, bude si moci volit služebníka podle ceny, lokality či kvalifikace. U každého profilu se bude moci rozhodnout podle preferencí předchozích zákazníků. Aplikace rovnou ukáže, který pracant má čas právě tehdy, kdy se to hodí zákazníkovi, tedy podobně, jako nabízí v taxislužbě dopravce Uber.

Vyřeší i EET

Na začátku začne práci nabízet služby lidem 40 "pracantů" v šesti kategoriích – domov a zahrada, péče o děti, wellness, vzdělání a osobní rozvoj, foto a domácí mazlíčci, do dvou měsíců chce nabízet přes dva tisíce různých druhů služeb. "Do budoucna máme v plánu spolupráci se školami, oborovými organizacemi nebo neziskovým sektorem. Ve spolupráci se státní správou můžeme přispět k rozvoji regionů," dodává Kijonková. 

Portál bude nabízet dva měsíce své služby zdarma, poté si bude brát procenta z každé ukončené zakázky. Každá činnost přitom bude účtována jinak, pro službu za 500 Kč tak bude platit jiná sazba než pro stavební práce za 80 000 Kč. Výše provize však nepřekročí hranici 15 procent.

Šéf portálu Stanislav Koukal věří, že server rozhýbe podnikání, protože vtáhne lidi, jejichž aktivity stagnují, nebo ty, kteří zrovna obtížně hledají zákazníky. "Pracanti přesně vědí, kdy a kdo přijde, nebo za kým a kam mají jet, navíc nemusí řešit hotovost, komunikaci, účetnictví nebo vedení diáře," vysvětluje Koukal. Robeeto totiž bude řešit svým pracovníkům veškeré administrativní záležitosti, jako je EET či daně.

Do tří let v osmi zemích

Letos k sobě server hodlá přitáhnout deset tisíc lidí nabízejících své služby ostatním v Česku a na Slovensku. V příštím roce se chce roztáhnout do pěti evropských států a obsahovat databázi 100 tisíc "pracantů". Do roku 2019 chce fungovat v osmi zemích, sdružovat 300 tisíc malých dodavatelů a otáčet 730 milionů korun v tržbách. Zisk by v té době měl dosahovat podle Kijonkové 140 milionů korun. "Máme to dobře spočítané," říká podnikatelka.

Projekt, který Kijonkovou napadlo rozjet v roce 2015, spolkl zatím 4 miliony korun. Letos nasaje dalších 13,7 milionu a v dalších dvou letech do něj půjde každoročně podobná částka složená z venture kapitálu a zisku.

Drobné služby nabízí na českém trhu několik portálů, například Lidská síla či Super soused, který má dnešní den v nabídce necelých 160 zakázek. Nabídky práce zprostředkovávají také portál AAA poptávka, Epoptávka či Nejřemeslníci. Řemeslníky je také možné na internetu najít přes různé katalogy, jako jsou Zlaté stránky či Firmy.cz.

Robeeto se podle Kijonkové od těchto portálů liší tím, že řeší objednávku až do konce – včetně fakturace – a jejím největším odlišením je to, že poptávajícímu okamžitě zobrazí kalendář, kdy mu drobný dodavatel může objednávku splnit. "Podobným projektům nekonkurujeme, ale spíše je všechny zastřešujeme," dodává.

Její slova potvrzuje Petr Toman, který je registrován i na portálu AAA poptávka jak na straně poptávky, tak i nabídky. "Na tomto portálu musím při nabízení práce platit předem za zprostředkování kontaktů a pak trávit spoustu času tím, že se dále domlouvám na dokončení objednávky, a stává se i to, že se nedomluvím, což je demotivující," říká Toman. Na Robeetu se mu líbí to, že hned každý vidí, za kolik svou práci nabízí a kdy má čas ji splnit. "To vše velmi usnadňuje," dodává.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Corona Cup vyhráli chomutovští plavci Kubová a Franta

Simona Kubová a Tomáš Franta vyhráli plavecký mítink Corona Cup. V neobvyklém formátu si v pražském bazénu v Podolí vyzkoušeli všechny plavecké způsoby a měli nejvyšší součet bodů z devíti disciplín. Nejlepší česká plavkyně loňského roku Kubová zvítězila o 143 bodů před Kristýnou Horskou, chomutovský oddílový kolega vítězky Franta za sebou nechal druhého Filipa Chrápavého o 182 bodů.

Favoritka Kubová v sobotu jednoznačně opanovala obě znakařské tratě, další prvenství přidala na kraulové padesátce. Horská dnes sice vyhrála dva závody a rychlejší než Kubová byla i na 50 metrů motýlek, ale více než dvousetbodovou ztrátu stáhnout nedokázala.

Znakař Franta vedl po šesti disciplínách prvního dne před brněnským prsařem Chrápavým o 88 bodů, dnes si rozhodující náskok zajistil na motýlkářské padesátce. Chrápavý nakonec uhájil druhé místo o pouhých devět bodů před juniorským mistrem světa Janem Čejkou.

Aktualizováno před 1 hodinou

Policisté zadrželi muže, který měl v Kutné Hoře pobodat svou partnerku a matku. Jedna žena útok nepřežila

Kriminalisté dopadli osmadvacetiletého muže, který podle nich v sobotu večer v Kutné Hoře pobodal svou třiatřicetiletou partnerku a její matku. Partnerka skončila v nemocnici, třiašedesátiletá matka útok nepřežila. Podezřelý po činu utekl, policisté po něm pátrali. V neděli dopoledne ho zadrželi nedaleko Kutné Hory, řekla policejní mluvčí Markéta Johnová.

"Muž byl vypátrán před 11:00 policisty nedaleko Kutné Hory. Byl zadržen a převezen na služebnu k provedení všech úkonů," uvedla Johnová. Podezřelému podle ní hrozí až 20 let nebo až výjimečný trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy