Potřebujete holiče nebo třeba doučování? Nová služba vás propojí a za "pracanty" vyřeší i EET

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 14. 2. 2017 14:26
V Česku vzniká nový nabídkový portál zaměřený v první fázi na soft služby, tedy na hlídání dětí, úpravu vlasů, pleti či vousů nebo na pomoc v domácnosti. Má ambiciózní plány. Do tří let chce přitáhnout 300 tisíc drobných služebníků, kterým říká "pracanti". Denně hodlá odbavovat téměř dva tisíce objednávek a nabízet služby v osmi zemích.
Momentka z tiskové konference, na které se nová služba představila.
Momentka z tiskové konference, na které se nová služba představila. | Foto: Martina Žižková, Robeeto

Praha – Ve středu rozjede služby nový nabídkový portál Robeeto.com. Na jednom místě hodlá nabízet služby fotografů, vizážistek, masérů, kadeřnic či učitelek doučujících ve volném čase děti. Portál spouští zakladatelka a majitelka sítě výdejních míst Zásilkovna Simona Kijonková, která věří, že se kolem něj budou do tří let točit tržby ve výši tři čtvrtě miliardy korun.

Portál spouští zakladatelka a majitelka sítě výdejních míst Zásilkovna Simona Kijonková
Portál spouští zakladatelka a majitelka sítě výdejních míst Zásilkovna Simona Kijonková | Foto: Martina Žižková, Robeeto

"Portál má ambice změnit celé odvětví služeb. Může pomoci všem, kteří chtějí dělat to, co je baví, v čase, který chtějí práci věnovat. Zároveň pomůže lidem, kteří marně hledají někoho na pomoc s pravidelným úklidem, hlídáním dětí nebo jednorázovým posekáním trávníku, překladem či doučováním," říká Kijonková s tím, že portál nevzniká proto, aby konkuroval dosavadním projektům, ale chce sjednotit a zpřehlednit trh.

Podle ní existuje řada lidí, kteří chtějí být užiteční, přivydělat si a setkat se s dalšími lidmi, ale kvůli tomu, že se například starají o tři děti, ztrácejí důvěru své dovednosti nabídnout. "A právě lidem trochu znevýhodněným na trhu práce chceme pomoci. Své služby tak může nabídnout každý, kdo něco umí a chce ve volném čase pracovat," vysvětluje Kijonková.

Pracovat tak může například i ten, kdo je dlouhodobě nezaměstnaný a nepobírá už podporu v nezaměstnanosti, je ale stále evidován na úřadu práce. Výši přivýdělku, který může na Robeetu získat, aby nepřišel o výhody s evidencí spojené (především úhrada zdravotního pojištění státem), mu bude kontrolovat portál sám. Maximálně je možné takto vydělat polovinu minimální mzdy, tedy 5500 korun.

Kdo bude práci poptávat, bude si moci volit služebníka podle ceny, lokality či kvalifikace. U každého profilu se bude moci rozhodnout podle preferencí předchozích zákazníků. Aplikace rovnou ukáže, který pracant má čas právě tehdy, kdy se to hodí zákazníkovi, tedy podobně, jako nabízí v taxislužbě dopravce Uber.

Vyřeší i EET

Na začátku začne práci nabízet služby lidem 40 "pracantů" v šesti kategoriích – domov a zahrada, péče o děti, wellness, vzdělání a osobní rozvoj, foto a domácí mazlíčci, do dvou měsíců chce nabízet přes dva tisíce různých druhů služeb. "Do budoucna máme v plánu spolupráci se školami, oborovými organizacemi nebo neziskovým sektorem. Ve spolupráci se státní správou můžeme přispět k rozvoji regionů," dodává Kijonková. 

Portál bude nabízet dva měsíce své služby zdarma, poté si bude brát procenta z každé ukončené zakázky. Každá činnost přitom bude účtována jinak, pro službu za 500 Kč tak bude platit jiná sazba než pro stavební práce za 80 000 Kč. Výše provize však nepřekročí hranici 15 procent.

Šéf portálu Stanislav Koukal věří, že server rozhýbe podnikání, protože vtáhne lidi, jejichž aktivity stagnují, nebo ty, kteří zrovna obtížně hledají zákazníky. "Pracanti přesně vědí, kdy a kdo přijde, nebo za kým a kam mají jet, navíc nemusí řešit hotovost, komunikaci, účetnictví nebo vedení diáře," vysvětluje Koukal. Robeeto totiž bude řešit svým pracovníkům veškeré administrativní záležitosti, jako je EET či daně.

Do tří let v osmi zemích

Letos k sobě server hodlá přitáhnout deset tisíc lidí nabízejících své služby ostatním v Česku a na Slovensku. V příštím roce se chce roztáhnout do pěti evropských států a obsahovat databázi 100 tisíc "pracantů". Do roku 2019 chce fungovat v osmi zemích, sdružovat 300 tisíc malých dodavatelů a otáčet 730 milionů korun v tržbách. Zisk by v té době měl dosahovat podle Kijonkové 140 milionů korun. "Máme to dobře spočítané," říká podnikatelka.

Projekt, který Kijonkovou napadlo rozjet v roce 2015, spolkl zatím 4 miliony korun. Letos nasaje dalších 13,7 milionu a v dalších dvou letech do něj půjde každoročně podobná částka složená z venture kapitálu a zisku.

Drobné služby nabízí na českém trhu několik portálů, například Lidská síla či Super soused, který má dnešní den v nabídce necelých 160 zakázek. Nabídky práce zprostředkovávají také portál AAA poptávka, Epoptávka či Nejřemeslníci. Řemeslníky je také možné na internetu najít přes různé katalogy, jako jsou Zlaté stránky či Firmy.cz.

Robeeto se podle Kijonkové od těchto portálů liší tím, že řeší objednávku až do konce – včetně fakturace – a jejím největším odlišením je to, že poptávajícímu okamžitě zobrazí kalendář, kdy mu drobný dodavatel může objednávku splnit. "Podobným projektům nekonkurujeme, ale spíše je všechny zastřešujeme," dodává.

Její slova potvrzuje Petr Toman, který je registrován i na portálu AAA poptávka jak na straně poptávky, tak i nabídky. "Na tomto portálu musím při nabízení práce platit předem za zprostředkování kontaktů a pak trávit spoustu času tím, že se dále domlouvám na dokončení objednávky, a stává se i to, že se nedomluvím, což je demotivující," říká Toman. Na Robeetu se mu líbí to, že hned každý vidí, za kolik svou práci nabízí a kdy má čas ji splnit. "To vše velmi usnadňuje," dodává.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy