Jde to i bez poplatků, mBank poprvé hlásí zisk

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
29. 5. 2012 19:15
Karty pro bezkontaktní platby zavede banka později, než plánovala
Foto: mBank

Praha - mBank, průkopník bezpoplatkového internetového bankovnictví, se v pátém roce svého působení na českém trhu konečně dočkala kladného hospodářského výsledku.

"Podle předběžných výsledků jsme za první čtvrtletí roku 2012 vytvořili zisk zhruba ve výši 20 milionů korun," říká generální ředitel české a slovenské mBank Roman Truhlář. Ve funkci je od října 2011 jako v pořadí již čtvrtý generální ředitel mBank.

Obrat podle Truhláře není náhodným výstřelem, ale začátek nového trendu. Do kladného výsledku se hospodaření dostalo, aniž by banka zdražila. "Hlavně je to výsledek změny aktivního řízení aktiv a pasiv a zvýšené nákladové disciplíny," vysvětluje Truhlář.

"Snížili jsme nájemné za prostory pro naše finanční centra, letos v televizi neuvidíte naše reklamy a nerosteme ani co se počtu zaměstnanců týče," upřesňuje. Na zvyšování efektivity Truhlář dohlíží osobně, každá faktura momentálně musí nést jeho podpis.

Zároveň k tomu ale nemá dojít přes zvyšování cen a poplatků. "Dokud tu budu, zachováme současné výhody," slibuje zhruba 400 tisícům klientů Truhlář.

Vedle snižování nákladů pomohly bance i hypotéky. "Z internetové banky jsme se z poloviny stali hypoteční bankou," říká generální ředitel, ale zároveň dodává, že úvěrové portfolio je abnormálně zdravé.

To je prý způsobeno tím, že do mBank chodí většinou lidé s úvěrovou historií, kteří se již osvědčili jako spolehliví dlužníci u konkurence a u mBank svůj úvěr na bydlení refinancovali.

Banka má z čeho půjčovat. "Stále máme dvakrát více vkladů než úvěrů," říká. Z pohledu do hospodářských výsledků vyplývá, že poměr je zhruba 15 miliard k 7,5 miliardám korun.

"V Česku jsou na hypotékách poloviční marže než v sousedním Slovensku. Je to i zásluha mBank," zmínil jeden z důvodů, proč podle něj internetové konkurenci nejsou nakloněny velké banky.

Motivace k platbě kartou zabrala

V létě 2010 si banka vysloužila kritiku klientů za změny v sazebníku, které vedly ke zdražení nebo přinejmenším zkomplikování služeb. Tehdy mBank jednak zrušila výběry z bankomatu bez poplatku a bez podmínek, jednak zavedla limit pro počet nezpoplatněných jednorázových plateb.

Druhé opatření již po roce zrušila, jednorázové internetové platby jsou opět bez poplatku. Takzvaný motivační program pro placení kartou ale zůstal.

Kdo v měsíci zaplatí u obchodníků kartou alespoň dva tisíce korun, má jeden výběr z jakéhokoli bankomatu zdarma. Maximem jsou tři výběry zdarma za alespoň čtyři utracené tisíce. Kdo to nesplní, platí za první tři výběry devět korun, další výběry jsou za 35 korun.

Banka tehdy podle Truhláře nezvládla komunikaci s klienty. Měla jim vysvětlit, proč nově zpoplatňuje výběry. "Velké banky, které mají vybudovanou bankomatovou síť, tehdy ostatním bankám zdražily poplatek za výběr z bankomatu na zhruba 29 korun. Byl to jejich boj s nechtěnou konkurencí," vzpomíná.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
V nových bankách nemusíte jen spořit. Už vám i půjčí
Banky: Odpustíme vám poplatky, ale přiveďte nám klienta
Hamburger, kafe i benzin. Co všechno zaplatíte rychleji

Klienti si však prý nakonec zvykli a své chování novým podmínkám přizpůsobili, což je vedle hypoték další důvod obratu k zisku. "Víc peněz naši klienti zaplatí v obchodech, než vyberou z bankomatů, což je podle mého v Česku unikát," říká Truhlář.

Pozici mBank prý nijak neovlivnily ani čtyři nové banky (Air, Equa, Fio a Zuno), které na trh vstoupily v posledních zhruba dvou letech. Všechny tyto banky podle Truhláře sbírají klienty hlavně velkým bankám a nepřetahují si klienty navzájem.

"Polovina našich nových klientů přichází na doporučení stávajícího," zdůrazňuje Truhlář.

Bezkontaktní karty později

Banka nyní mimo jiné chystá karty pro bezkontaktní platby. Ty již v únoru slibovala během několika týdnů, nyní ovšem Truhlář posunul termín do konce roku 2012.

Důvod? Banka vydává polské karty své mateřské BRE Bank. V Polsku jsou ale parametry pro bezkonatktní placení oproti těm českým volnější (v Česku se tyto platby ověřují PIN kódem nad částku 500 korun).

"Na projekt jsem se podíval a stopnul ho, dokud nebude lokalizován na Česko. Stejně již nebudeme první, kdo bezkontaktní karty zavede a obchodníci zatím ani nejsou dostatečně vybaveni novými terminály," vysvětluje Truhlář.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Do které banky půjdete vy?

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy