Jak velké jsou banky v Česku? Nový žebříček klientů i vkladů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 5. 2015 6:00
Pozicí jedničky se mohou pochlubit hned dvě tuzemské banky. Nováčci pokračují v rychlém růstu počtu klientů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Označení největší banka v Česku mohou používat hned dvě finanční instituce. Česká spořitelna má s velkým odstupem nejvíce klientů (pět milionů), zatímco ČSOB spravuje nejvíce peněz (bilanční suma ve výši 953 miliard korun). Velkou bankovní trojku - podle počtu klientů i objemu vkladů - doplňuje Komerční banka.

Malé banky přitom pokračují v rychlém růstu, ale především podle počtu klientů, zatímco jejich bilanční sumy zůstávají o řád níže. Nejdále z nováčků je Air Bank, která má už stejně klientů jako UniCredit Bank (ta je sice čtvrtá největší podle vkladů, počtem klientů ale do nejsilnější čtyřky nepatří). Zatímco UniCredit spravuje celkem 350 tisícům klientů v součtu přes půl bilionu korun, Air Bank zatím jen 65 miliard korun - zaměřuje se totiž výhradně na domácnosti.

Vyplývá to z čerstvých údajů, které od bank získal online deník Aktuálně.cz. S výjimkou Komerční banky ale finanční ústavy nechtějí upřesnit podíl mezi drobnými (retailovými) klienty a podnikateli či firmami.

Nejvyšší meziroční pokles klientů je vidět u České spořitelny, která přišla o zhruba 200 tisíc lidí. "Je to však dáno zrušením technických účtů k sKartám," vysvětluje Marek Pšeničný z tiskového oddělení. I tak se spořitelna drží těsně nad hranicí pěti milionů klientů - má jich 5 009 893.

Růst počtu klientů hlásí za první čtvrtletí roku 2015 z velké bankovní trojky jen Komerční banka - meziročně jí celkový počet klientů vzrostl o 1,8 procenta na 1,63 milionu. "Ještě dynamičtěji rostl počet klientů z řad občanů. V tomto případě činil meziroční vzestup více než dvě procenta, ke konci března jsme obsluhovali už 1 374 000 lidí,"  dodává mluvčí banky Michal Teubner.

Banky podle počtu klientů

Banka Počet klientů Meziroční změna
Česká spořitelna 5 milionů -4 %
ČSOB 2,9 milionu -1 %
Komerční banka 1,6 milionu +1,8 %
GE Money Bank 1 milion nezveřejnila
mBank 534 tisíc +9,9 %
Raiffeisenbank nezveřejňuje - cca 500 tisíc nezveřejňuje
Fio banka 480 tisíc +33 %
Air Bank 343 tisíc +42 %
UniCredit Bank 343 tisíc +7,6 %
Zuno Bank 250 tisíc +13 %
Equa bank 140 tisíc +50 %
Sberbank 86 tisíc +28,8 %
Expobank nezveřejňuje nezveřejňuje
Citibank nezveřejňuje nezveřejňuje

Zdroj: Banky. Poznámky: Data jsou ke konci 1. čtvrtletí 2015 s výjimkou mBank, která udala stav ke konci roku 2014. Fio banka a Zuno Bank uvedly počet klientů za celou banku, tedy za českou i slovenskou část (Fio má na Slovensku 25 tisíc klientů, Zuno čísla nespecifikuje, podle neoficiálních zpráv na Česko připadají dvě třetiny klientů).

Podle ekonoma a majitele serveru BankovníPoplatky.com Patrika Nachera čísla v tabulce zřetelně ukazují přesun klientů od velkých bank k těm menším, nízkonákladovým, což je vidět hlavně na dynamice růstu, který je u nových bank dvouciferný. "Je to proces přirozený a logický," říká.

Vysvětluje také, proč rychlý nárůst počtu klientů menších bank není vidět na výraznějším úbytku klientů bank velkých. "Nevyváženost mezi růstem a poklesem je aktuálně dána tím, že klienti otevřením nového účtu automaticky neuzavřou ten původní. Domnívám se ale, že doba, kdy klient má několik bankovních účtů pro totožné služby, se blíží ke konci," věří Nacher. Na jednoho obyvatele Česka nyní připadá zhruba 1,6 bankovního účtu - ke konci roku 2013 totiž Česká národní banka evidovala 16,7 milionu účtů.

Banky podle bilanční sumy (v miliardách korun)

Banka Objem vkladů Objem úvěrů Bilanční suma
ČSOB 676,2 554,9 953,1
Česká spořitelna 679,2 524,1 924,9
Komerční banka 650 513,7 912,2
UniCredit Bank 328,1 349 537
Raiffeisenbank 173 183,5 222,8
GE Money Bank 97,8 118,3 146,5
Sberbank 48,7 54,1 67,8
Air Bank 57,6 25,6 65,1
Fio bank 42,6 11,6 44,9
Equa bank 24,4 19,6 27,3
mBank 24,6 14,5 nezveřejňuje
Expobank 16,3 13,9 20
Zuno Bank 20 * 1,1 11,5 *
Citibank nezveřejňuje nezveřejňuje nezveřejňuje

* údaje ke konci roku 2013

Zdroj: Banky. Poznámky: Data jsou ke konci 1. čtvrtletí 2015 s výjimkou mBank, která udala stav ke konci roku 2014. Fio banka a Zuno Bank uvedly data za celou banku, tedy za českou i slovenskou část (česká část Fio banky tvoří přes 90 % celkových hodnot, Zuno čísla nespecifikuje, podle neoficiálních zpráv na Česko připadají dvě třetiny klientů).

 

Právě se děje

před 44 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy