Jak velké jsou banky v Česku? Nový žebříček klientů i vkladů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 5. 2015 6:00
Pozicí jedničky se mohou pochlubit hned dvě tuzemské banky. Nováčci pokračují v rychlém růstu počtu klientů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Označení největší banka v Česku mohou používat hned dvě finanční instituce. Česká spořitelna má s velkým odstupem nejvíce klientů (pět milionů), zatímco ČSOB spravuje nejvíce peněz (bilanční suma ve výši 953 miliard korun). Velkou bankovní trojku - podle počtu klientů i objemu vkladů - doplňuje Komerční banka.

Malé banky přitom pokračují v rychlém růstu, ale především podle počtu klientů, zatímco jejich bilanční sumy zůstávají o řád níže. Nejdále z nováčků je Air Bank, která má už stejně klientů jako UniCredit Bank (ta je sice čtvrtá největší podle vkladů, počtem klientů ale do nejsilnější čtyřky nepatří). Zatímco UniCredit spravuje celkem 350 tisícům klientů v součtu přes půl bilionu korun, Air Bank zatím jen 65 miliard korun - zaměřuje se totiž výhradně na domácnosti.

Vyplývá to z čerstvých údajů, které od bank získal online deník Aktuálně.cz. S výjimkou Komerční banky ale finanční ústavy nechtějí upřesnit podíl mezi drobnými (retailovými) klienty a podnikateli či firmami.

Nejvyšší meziroční pokles klientů je vidět u České spořitelny, která přišla o zhruba 200 tisíc lidí. "Je to však dáno zrušením technických účtů k sKartám," vysvětluje Marek Pšeničný z tiskového oddělení. I tak se spořitelna drží těsně nad hranicí pěti milionů klientů - má jich 5 009 893.

Růst počtu klientů hlásí za první čtvrtletí roku 2015 z velké bankovní trojky jen Komerční banka - meziročně jí celkový počet klientů vzrostl o 1,8 procenta na 1,63 milionu. "Ještě dynamičtěji rostl počet klientů z řad občanů. V tomto případě činil meziroční vzestup více než dvě procenta, ke konci března jsme obsluhovali už 1 374 000 lidí,"  dodává mluvčí banky Michal Teubner.

Banky podle počtu klientů

Banka Počet klientů Meziroční změna
Česká spořitelna 5 milionů -4 %
ČSOB 2,9 milionu -1 %
Komerční banka 1,6 milionu +1,8 %
GE Money Bank 1 milion nezveřejnila
mBank 534 tisíc +9,9 %
Raiffeisenbank nezveřejňuje - cca 500 tisíc nezveřejňuje
Fio banka 480 tisíc +33 %
Air Bank 343 tisíc +42 %
UniCredit Bank 343 tisíc +7,6 %
Zuno Bank 250 tisíc +13 %
Equa bank 140 tisíc +50 %
Sberbank 86 tisíc +28,8 %
Expobank nezveřejňuje nezveřejňuje
Citibank nezveřejňuje nezveřejňuje

Zdroj: Banky. Poznámky: Data jsou ke konci 1. čtvrtletí 2015 s výjimkou mBank, která udala stav ke konci roku 2014. Fio banka a Zuno Bank uvedly počet klientů za celou banku, tedy za českou i slovenskou část (Fio má na Slovensku 25 tisíc klientů, Zuno čísla nespecifikuje, podle neoficiálních zpráv na Česko připadají dvě třetiny klientů).

Podle ekonoma a majitele serveru BankovníPoplatky.com Patrika Nachera čísla v tabulce zřetelně ukazují přesun klientů od velkých bank k těm menším, nízkonákladovým, což je vidět hlavně na dynamice růstu, který je u nových bank dvouciferný. "Je to proces přirozený a logický," říká.

Vysvětluje také, proč rychlý nárůst počtu klientů menších bank není vidět na výraznějším úbytku klientů bank velkých. "Nevyváženost mezi růstem a poklesem je aktuálně dána tím, že klienti otevřením nového účtu automaticky neuzavřou ten původní. Domnívám se ale, že doba, kdy klient má několik bankovních účtů pro totožné služby, se blíží ke konci," věří Nacher. Na jednoho obyvatele Česka nyní připadá zhruba 1,6 bankovního účtu - ke konci roku 2013 totiž Česká národní banka evidovala 16,7 milionu účtů.

Banky podle bilanční sumy (v miliardách korun)

Banka Objem vkladů Objem úvěrů Bilanční suma
ČSOB 676,2 554,9 953,1
Česká spořitelna 679,2 524,1 924,9
Komerční banka 650 513,7 912,2
UniCredit Bank 328,1 349 537
Raiffeisenbank 173 183,5 222,8
GE Money Bank 97,8 118,3 146,5
Sberbank 48,7 54,1 67,8
Air Bank 57,6 25,6 65,1
Fio bank 42,6 11,6 44,9
Equa bank 24,4 19,6 27,3
mBank 24,6 14,5 nezveřejňuje
Expobank 16,3 13,9 20
Zuno Bank 20 * 1,1 11,5 *
Citibank nezveřejňuje nezveřejňuje nezveřejňuje

* údaje ke konci roku 2013

Zdroj: Banky. Poznámky: Data jsou ke konci 1. čtvrtletí 2015 s výjimkou mBank, která udala stav ke konci roku 2014. Fio banka a Zuno Bank uvedly data za celou banku, tedy za českou i slovenskou část (česká část Fio banky tvoří přes 90 % celkových hodnot, Zuno čísla nespecifikuje, podle neoficiálních zpráv na Česko připadají dvě třetiny klientů).

 

Právě se děje

před 55 minutami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy