Covidový odklad splátek brzy končí. Malí věřitelé budou tolerantní, větší lavírují

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 10. 2020 6:59
Poslední říjnový den končí zákonné moratorium, které umožnilo odklad splátek úvěrů až na půl roku kvůli pandemii koronaviru. Nebankovní a leasingové společnosti odložily podle odhadů téměř sto tisíc úvěrů v miliardách korun. Od listopadu ale budou muset všichni dlužníci opět začít splácet podle původních podmínek. Jenže ne všichni na to budou mít. 
Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů oznámila, že chce ochránit klienty, kteří využili zákonného odkladu splátek v první vlně pandemie a jejichž finanční situace je stále nejistá. "Pravidla jsme konzultovali s organizacemi, jako je Člověk v tísni nebo Poradna při finanční tísni, a rovněž s některými poslanci, kteří se problémům věnují," řekl ředitel asociace Aleš Janků. 

Nová pravidla budou platit od listopadu. Pokud dlužník požádá, věřitel, tedy společnost, která je členem asociace, u jednorázově splatných půjček nad pět tisíc korun umožní rozložit splácení dlužné částky nejméně do pěti měsíců bez navýšení. Podmínkou je zaplacení alespoň pětiny dlužné částky.

"U půjček s pravidelnými splátkami nabídne v odůvodněných případech, jako je například ztráta příjmů dlužníka nebo člena domácnosti, rozložení pravidelných splátek na delší období, opět bez navýšení. V ostatních případech věřitel nabídne dlužníkovi individuální splátkový kalendář. Vztahuje se to na fyzické osoby nepodnikatele i podnikatele," uvedl Janků. 

Podle Davida Borgese z nadace Člověk v tísni, která pravidelně vyhodnocuje nabídku nebankovních společností a občas varuje před vysokými úroky, je správné, že tam, kde končí regulace ze strany státu, začíná samoregulace ze strany poskytovatelů půjček.

"Je to krok správným směrem. Jednání nebankovních společností a přístup k dlužníkům budeme ale dál sledovat a nyní se podíváme i na ochotu vyjít vstříc s odkladem splátek," uvedl Borges a připomněl, že klienti nebankovních společností patří z pohledu dluhů mezi nejohroženější.

"Jsou to totiž většinou lidé, kteří pravděpodobně neuspěli s žádostí o úvěr v bance, kde jsou podmínky výhodnější. Pro banku nebyli z nějakého důvodu dostatečně bonitní," vysvětlil Borges. 

Co na to ti největší? 

Asociace nebankovních poskytovatelů úvěrů ovšem sdružuje pouze čtyři společnosti. Vstřícná nabídka tak míří "jen" ke zhruba 5 tisícům klientů společností Zaplo Finance, Creamfinance Czech, CreditPortal a Fair Credit Czech. Co na to ostatní společnosti, které na trhu s nebankovními půjčkami ukrajují podstatně větší kus? 

Česká leasingová a finanční asociace, která pokrývá většinu trhu a zastupuje přes 40 firem, uvedla, že její členové schválili přes 79 tisíc žádostí o odklad splátek za 31 miliard korun. Na dotaz Aktuálně.cz, zda i ona chystá pravidla ochrany dlužníků, ale uvedla, že nemůže formovat obchodní strategii svých členů a odkázala se na stanovy asociace. 

"Od samého počátku koronavirové krize přistupují členské společnosti k zákazníkům vstřícně. Polovinu žádostí o odklad splátek zpracovaly v režimu zákonného úvěrového moratoria. Druhá polovina žádostí byla schválena na základě dobrovolného rozhodnutí členských firem, které nečekaly na rozhodnutí vlády o moratoriu a začaly přijímat žádosti o odklad splácení ještě před jeho vyhlášením," říká Jaroslav Krutilek, generální tajemník České leasingové a finanční asociace. 

Celkový počet odložených splátek podle něj činí pouze sedm procent všech úvěrů. "Proto v tuto chvíli nepovažujeme za potřebné přijímat další plošná opatření. Nepochybujeme o tom, že i po skončení moratoria budou naši členové přistupovat k zákazníkům zodpovědně s cílem maximálně ulevit těm, kteří se vinou pandemie dostali do tíživé situace. Konkrétní nástroje na řešení jejich potíží jsou však plně v jejich kompetenci," dodal Krutílek. 

Jedna z největších společností poskytujících nebankovní půjčky - Home Credit - neočekává po skončení zákonného moratoria vysoký podíl klientů v potížích, a to ani v oblasti mikropůjček.

"Běžně se zabýváme případy klientů, kteří žádají o odklad splátek v tíživé finanční situaci. Klienti mohou kontaktovat i ombudsmana, který se snaží najít vhodné řešení. I v této situaci k tomu nebudeme přistupovat jinak," sdělila mluvčí společnosti Linda Bilal. 

Další člen České finanční a leasingové asociace, společnost Essox, poskytla odklad úvěrů v prvním pololetí roku 5800 klientům. "Po skončení splátkového moratoria budeme přistupovat k finanční situaci klientů individuálně. Pokud se dostanou do potíží se splácením, jsme připraveni hledat nejlepší řešení. To může zahrnovat jak odklad splátek, tak upravený splátkový kalendář," říká Jana Hanušová, generální ředitelka společnosti. 

Ani společnost Provident se nehodlá k výzvě Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů připojit. "Chováme se zodpovědně za každé situace. V případě jarní vlny koronaviru jsme vyšli zákazníkům vstříc již měsíc před zavedením vládního moratoria a nabídli jsme jim možnost využít extra splátkové prázdniny na tři měsíce zdarma, tedy bez úroků a bez negativního zápisu v bankovních a nebankovních registrech klientských informací," uvedla mluvčí firmy Kateřina Jarošová.

Důvodem, proč velké společnosti nechtějí přistoupit na kolektivní dohodu, může být podle neoficiálních informací z trhu i to, že na rozdíl do poskytovatelů malých půjček mají v oběhu výrazně větší objem peněz a přílišná "vstřícnost" k neplatičům by pro ně mohla být ztrátová. 

Vláda schválila možnost odkladu splácení úvěrů a hypoték 1. dubna. Přerušeno je splácení úroků i jistiny až do konce října. Pouze u úvěrů firem je pozastaveno splácení jistiny, úroky firmy platí dál. Pokud klient odložení splátky využil, délka splácení úvěru se adekvátně prodlužuje o dobu, po kterou splácení přerušil.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy