Petr Kučera
Aktualizováno 12. 3. 2017 7:33
Daňové přiznání za rok 2016 se blíží. Projděte si seznam odečitatelných položek a slev, které v něm můžete využít.
Manžel/ka
Sleva na vyživovanou manželku (či manžela) činí 24 840 korun ročně, tedy 2070 korun měsíčně. Oproti předchozímu roku se nezměnila, zůstává i omezení pro OSVČ využívající paušály (viz níže).
Po zrušení společného zdanění manželů jde o dobrou možnost, jak ušetřit v rodinném rozpočtu, pokud manžel vydělává a žena je například na rodičovské dovolené či nezaměstnaná (nebo naopak).
Slevu však lze uplatnit jen za kalendářní měsíce, na jejichž počátku byly splněny zákonné podmínky. Těmi jsou vedle samotného trvání manželství také žití ve společné domácnosti. Takže například při svatbě 3. srpna můžete slevu uplatnit jen za září až prosinec, nikoliv i za srpen.
Podmínkou je také nepřekročení limitu pro vlastní příjmy manželky. Jejich hranice činí 68 tisíc korun ročně. Do vlastních příjmů se započítávají zejména všechny výdělky ze zaměstnání, podnikání či takzvaných dohod, dále peněžitá pomoc v mateřství, dávky nemocenského pojištění či podpora v nezaměstnanosti. Naopak se do nich nepočítají dávky státní sociální podpory, tedy zejména rodičovský příspěvek, porodné či přídavek na dítě.
Je-li manželka držitelkou průkazu mimořádných výhod III. stupně (zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce - průkaz ZTP/P), má poplatník nárok na dvojnásobnou slevu, tedy 49 680 korun ročně.
Pokud osoby samostatně výdělečně činné využijí takzvané výdajové paušály, nemohou si současně uplatnit daňové slevy na dítě a na manžela či manželku. Při souběhu příjmů z více druhů činností je nárok na daňové úlevy zachován, pokud součet dílčích základů, u kterých byly paušály uplatněny, není vyšší než 50 procent celkového základu daně. (Poslanci už schválili návrat této slevy, využít ji ale půjde nejdříve u příjmů za rok 2017.)